משרד התרבות יקצה 70 מיליון שקלים לחיזוק הפעילות בפריפריה

תוכנית הדגל "נותנים במה" התאפשרה הודות לתקציבים בסך 21 מיליון שקלים בשנה שהגיעו ממשרד האוצר, ומ"הסטות תקציב פנימיות"

ציפי שוחט
ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציפי שוחט
ציפי שוחט

סכום בסך 70 מיליון שקלים יוקצה לפעולות תרבות חדשות בפריפריה בשנתיים הקרובות, נוסף לתקציבים השוטפים. מדובר בתוכנית הדגל של משרד התרבות והספורט, שיוצאת לפועל בימים אלה. התוכנית, "נותנים במה" שמה, התאפשרה הודות לתקציבים בסך 21 מיליון שקלים בשנה (42 בסך הכול) שהגיעו ממשרד האוצר, והשאר מ"הסטות תקציב פנימיות של המשרד", כפי שהסבירה מנכ"לית משרד התרבות, אורלי פרומן. התרבות הערבית תחוזק עם 1.5 מיליון שקלים בשנה והתרבות הדרוזית תקבל מיליון שקלים בשנה.

עם התוספות, תקציב התרבות ל-2011 יהיה 608 מיליון שקלים, התקציב הגבוה ביותר שהיה לתרבות עד כה, אך עדיין מדובר בתקציב זעום שאינו בר השוואה למדינות באירופה. אחוז ההוצאה הממשלתית בישראל על תרבות מתוך כלל התקציב הוא 0.2%, לעומת 1.08% בפינלנד, 1.26% בצרפת, 1.56% בהונגריה ו-1.87% בנורבגיה.

יוזמת התוכנית, השרה לימור לבנת, הסבירה אתמול כי התוכנית נועדה לתקן עיוותי תמיכה קיימים. לדבריה, גופי תרבות בתל אביב וגוש דן זוכים ל-33% מתקציב התרבות, גופי תרבות בירושלים מקבלים תמיכה בשיעור 20% מתקציב התרבות, אזור הדרום מקבל 6% בלבד, ואזור המרכז, חדרה-גדרה, זוכה ל-6.4%. "יש כאן בעייתיות בתמיכה לאזורי הפריפריה", אומרת לבנת, שהדגישה כי אין בכוונתה לפגוע בתקציבי המוסדות במרכז, וכי הם חלק מתוכנית "נותנים במה". "אני מדברת על חיזוק, העצמה והנגשה של הפריפריה הגיאוגרפית והתרבותית. זה אינו בא על חשבון התרבות הקיימת אלא בשיתוף פעולה של מרכז-פריפריה".

במסגרת התוכנית, 4.5 מיליון שקלים בשנה יוקדשו לפרויקטים של מוסדות תרבות מובילים במרכז, עם קבוצות מקומיות בפריפריה: להקת בת שבע בדימונה ונתיבות, מרכז סוזן דלל באילת, הקאמרי באופקים וקרית שמונה, בית ליסין בעמק המעיינות, הבימה בשדרות ומעלות-תרשיחא, סימפונט רעננה בערד וטירת הכרמל, והאופרה הישראלית בקרית גת, קרית אתא ונהריה.

תקציב מוסדות התרבות בפריפריה יגדל ב-11 מיליון שקלים בשנה; 13 מיליון שקלים יוקצו למוסד "תרבות לישראל" שמחליף את "אמנות לעם" שהפסיק לפעול; ו-700 אלף שקלים יועברו לחיזוק פעילויות קיימות על ידי פסטיבלים בשדרות ונתיבות.

כמו כן, יוקמו שני מרכזי פרינג'; יוענקו 50 מלגות לסטודנטים מהפריפריה שלומדים אמנות; פסטיבל אנימציה יתקיים במגדל העמק; ופסטיבל קולנוע יתקיים בנצרת.

במשרד התרבות מאמינים כי התוכנית תצמיח תוצרי תרבות ישראלית מקומית, ובסיום הפרויקט יתקיים פסטיבל "נותנים במה" בעלות מיליון שקלים.

בתשובה לשאלה האם התוכנית לא מהווה מכה למוסדות הגדולים במרכז, שממילא סבלו בעשור האחרון מירידה בהיקף התמיכה לעומת המוסדות הקטנים, השיבה השרה: "אני לא חשה שנעשה חוסר צדק עם המוסדות הגדולים, במיוחד לאור העובדה ש-4.5 מיליון שקלים מיועדים דווקא למוסדות גדולים, וכך גם חלק ניכר מכספי התמיכה ל'תרבות לישראל'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"