התנועה האמנותית

מתרחבת המחאה הבינלאומית לשחרור איי ויי ויי, בלו סמיון פיינרו הושעה והורחק מוויצו חיפה וז'וזף דדון ב"ארט פרס"

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

מתרחבת המחאה הבינלאומית לשחרור איי ויי ויי

בתקשורת העולמית התרבו בשבוע החולף הקריאות לשחרור האמן הסיני הנודע איי ויי ויי. האמן נעצר בשבוע שעבר בנמל התעופה בבייג'ין כשהיה בדרכו לעלות על טיסה להונג קונג. הוא יצר שורת עבודות אמנות ופרויקטים אדריכליים, בהם איצטדיון "קן הציפור" בבייג'ין ופרויקט "אורדוס 100" בסין (בשיתוף משרד האדריכלים הרצוג ודה מורון), מיצב גרעיני החמניות במוזיאון טייט מודרן בלונדון, ועבודת המיצג "Fairytail" בדוקומנטה בקאסל שבגרמניה.

מאז שנעצר בתחילת החודש סירבו המשטרה והממשלה הסיניות לספק מידע על מקום הימצאו או על סיבת חקירתו המתמשכת. לדברי הממשלה, הוא נעצר בשל עבירות כלכליות. ערוץ החדשות הממשלתי של סין תיאר אותו כאמן "מדרגה ג' שרק מפגין כדי לקבל תשומת לב". כשצוטט איי בפעם האחרונה דיבר על תוכניותיו לעבור לברלין, שבה הוא בונה סטודיו חדש. המשטר רדף אחריו במשך תקופה הארוכה. בינואר האחרון הרסה הממשלה את מבנה הסטודיו שלו בשנחאי.

בנוסף לקריאותיהם של שרי חוץ וממשלות במערב, בהם הממשל האמריקאי, נשמעות קריאות נוספות לשחרורו של איי: בטייט מודרן נתלה שלט חוצות ענק. משתתפי פרויקט "אורדוס 100" הקימו אתר תמיכה בו, ועוד.

"זהו איש יחיד במינו שדרך אמנותו שיחק עם הגבולות המקובעים של החופש ביחס למשטר הסיני", אמר ל"הארץ" אדריכל ישראלי שהכיר את איי כשהשתתף עמו בפרויקט "אורדוס 100". "הופתענו לא פעם מרמת ההתגרות שלו במשטר ובחופש הרב שהפגין. אביו כתב בעבר את הנאומים של מאו טסה טונג והיה עד לרגע מסוים חביב על השליט, אבל המצב התהפך והמשפחה כולה הוגלתה למדבר גובי. המחאה שלנו יוצאת מתוך רצון להביא את העניין למודעות ולהשפיע על השלטונות ועל ארגוני זכויות אדם למצוא ולשחרר אותו".

בלו סמיון פיינרו הושעה והורחק מוויצו חיפה

האמן בלו סמיון פיינרו הושעה בסוף החודש שעבר מהמרכז האקדמי ויצו חיפה בעקבות התבטאויות ביקורתיות כלפי המוסד. שימוע מינהלתי שהתקיים לאחר שהוגשה תלונה על התבטאויותיו של פיינרו, שלימד במקום במשך שני עשורים, התקיים ללא השתתפותו של האמן. בהחלטת ועדת השימוע נכתב כי התלונה שהוגשה "מתייחסת להתבטאויותיו באוזני תלמידיו במהלך שיעור כנגד המוסד והנהלתו וכנגד ראש המחלקה שהיתה נוכחת במקום בעת שנאמרו הדברים. חזרתו של מר פיינרו להוראה עלולה להתפרש בעיני תלמידיו כי המוסד עבר לסדר היום על האירוע, חרף המעשים האמורים".

בשבוע שעבר ניסה פיינרו לבוא למקום ולפגוש את תלמידיו אבל הניסיון סוכל על ידי נשיא המכללה, פרופ' דוד אלכסנדר. על פי אלכסנדר ויו"ר המועצה האקדמית של המכללה, פרופ' דוד זינדר, על פיינרו נאסר לפגוש את תלמידיו "בין כותלי המוסד".

בתגובה אמר פיינרו כי "מעשים אלה חמורים ויוצאי דופן בסביבה של אקדמיה לאמנות שבה צריך לעודד את חופש הביטוי, החופש האקדמי וההתייחסות הביקורתית ביחס לסביבה". עוד אמר כי השעייתו נעשתה "בצורה חד צדדית ללא אפשרות להביע את דברי, פעולה שהיא בלתי חוקית ותפקידה להגביל חופש ולסתום פיות".

בתגובה מסרה דוברת המכללה ל"הארץ" כי "בלו סמיון פיינרו מצוי בעיצומו של הליך משמעתי עקב התנהלות חריגה וחמורה מול ראש המחלקה לארכיטקטורה, אירית צרף נתניהו. עד השלמתו, שיעוריו אינם מתקיימים. עם זאת, מעולם לא נאסר עליו להיכנס לבניין".

ז'וזף דדון ב"ארט פרס"

"במדבר", פרויקט מתמשך של האמן והקולנוען ז'וזף דדון, שצולם בעיר אופקים, זכה לסקירה נרחבת ואוהדת בגיליון האחרון של מגזין האמנות "Art Press".

בכתבה בת ארבעה עמודים של מבקרת האמנות אודרי אילוז, שביקרה לאחרונה באופקים, מתוארת יצירתו של דדון כ"נטועה במציאות הגיאו-פוליטית הסבוכה של ישראל וסביבותיה ועם זאת מצליחה להימנע מתיעוד גרידא ומאמירה פשטנית".

"במדבר", פרויקט אמנות שיזם דדון ב-2009, כולל יצירות במדיומים שונים, בהם קולנוע, צילום, וידיאו וארכיטקטורה, לצד פעולות אמנותיות-חברתיות שמשתלבים בהם תושבי המקום. הפרויקט יוצג במוזיאון פתח תקוה בתחילת 2012.

חילופי אמנים בין גרמניה לישראל

מכון גתה בישראל הודיע השבוע על זכייתו של האמן ארז ישראלי במלגת אמנים שתאפשר לו לשהות במשך שישה חודשים בעיר דיסלדורף בגרמניה. ישראלי הגיש את מועמדותו ואת תיק עבודותיו, שנבחר כטוב ביותר מתוך עשרות נוספים. ישראלי יחליף במקום את האמנית זויה צ'רקסקי. הוא יחל את תקופת שהותו שם בתחילת יוני. בה בעת, יבואו לשהות אמן בישראל האמנים ג'וליה בווינקל וסטפן באנץ.

כחלק מתוכניות שהות אמן שוהה כעת בישראל האמנית הגרמניה קלייר ואפל. ואפל היא האמנית הראשונה שמשתתפת בתוכנית "רזידנסי של יפו 23", בשיתוף קרן שיר, מכון גתה ובצלאל. ואפל, ילידת 1978, יוצרת בתחומי רישום, פיסול, מיצב, קולנוע וצילום. במאי תיפתח תערוכת מיצב שלה ב"יפו 23" שעליה היא עובדת כעת עם סטודנטים לצילום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ