"לעשות שלום בכיתה ד'" | אף אחד לא מדבר על צדק

המורה בסרט התיעודי "לעשות שלום בכיתה ד' מלמד את תלמידיו, בדרך משחק, תורות מורכבות של פילוסופיה ומדע המדינה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"לעשות שלום בכיתה ד'", המשודר הערב בערוץ יס דוקו, הוא מעין גרסה ל"סניור באהבה". המורה בסרט התיעודי הזה, ג'ון האנטר, מלמד בבית ספר ציבורי בשרלוטוויל שבווירג'יניה. הוא אינו מתמודד עם ילדים במצוקה, אלא להיפך. עם זאת הוא מלמד אותם, בדרך משחק, תורות מורכבות של פילוסופיה ומדע המדינה.

המשחק שהוא מציג מתקיים במשך שמונה שבועות, כל פעם למשך יום אחד. במרכז הכיתה יש לוח משחק גדול שנקרא "שלום עולמי" ובו מפת ארבע מדינות בדיוניות. על הלוח מוצבים חיילי צעצוע, סימנים של משאבים, ציורי גבולות ומקורות טבע. המטרה היא לפתור את כל הבעיות המדיניות ללא יציאה לקרב. זאת אמורה להיות האופציה האחרונה, כשאין ברירה.

האנטר מקריא בכל שבוע ציטוטים מספרו של הוגה הדעות הסיני שון דזה "אמנות המלחמה". רוב הציטוטים ברוח פציפיסטית, "אין מדינה שהרוויחה ממלחמה ממושכת", למשל. בשלב מתקדם במשחק שומעים את הילדים מצטטים את דבריו. בתחילה כמה מהבנות נרתעות. הן חושבות שזה משחק משעמם, "מלחמות של בנים", הן אומרות. אבל המורה מחלק את המדינות והתפקידים שלהן באופן שיתופי. הוא בוחר את ראשי הממשלה של אייסניה, פקסלנד, אפסטרון ולינדרלנד לפי היכרותו עם התלמידים. את אמיליה הוא בוחר "כי אי אפשר לצפות מה היא תגיד"; את דייוויד "משום שאינו מפחד להביע את דעותיו"; את בריה "פשוט כי היא תלמידה מצטיינת ודוגמה ומופת לשאר הילדים"; ואת קיידין על שהוא "מאוד ממוקד, מצליח לנטרל את הרעש ולהבין את השאלה".

חלק מהסרט, שברובו מתאר את ההתרחשות בכיתה, מוקדש למורה. הוא גדל בסוף התקופה של ההפרדה הגזעית בווירג'יניה בארצות הברית. בכיתה ד' הוא למד בכיתה של אמו המורה. אחר כך, היה משבעה תלמידים אפרו-אמריקאיים ששולבו במסגרת לבנה. הוא חשש בתחילה מההליכה לבית ספר שברובו לבן, "אך היתה זו חוויה יפהפייה בשבילי", מספר המורה שנוהג לבוא לבית הספר בלבוש אפריקאי טיפוסי.

בסוף המשחק פתרו הילדים את בעיית התחממות כדור הארץ. אבל למרות הכתבים הפציפיסטיים שלמדו וההכוונה לדרכי שלום, לעתים קרובות נראה שהם ששים אלי קרב, ובעיקר רוצים לדעת כי הם אלה שניצחו.

"לעשות שלום בכיתה ד'". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ