גלריה זהזה מציגה: ניסויי אדריכלות מברצלונה ומתל אביב

תערוכה חדשה מציגה מודלים של עשייה אדריכלית המותאמת לעידן הדיגיטלי

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

בגלריה זהזהזה לאדריכלות בנמל תל אביב נפתחה אתמול התערוכה "פרמטר - אקספרימנטים בתכנון פרמטרי וייצור דיגיטלי מברצלונה ותל אביב". התערוכה היא פרי עבודה משותפת של החוג לעיצוב פנים במסלול האקדמי במכללה למינהל ושל המכון לאדריכלות מתקדמת של קטלוניה (IaAc) והיא מציגה תוצרים של סטודנטים ומרצים מכאן ומשם. אצרו את התערוכה אריאל בלונדר, גיא אוסטרן ומושית פידלמן.

האדריכלות הדיגיטלית היא הבון-טון של השיח המקצועי העכשווי ברחבי העולם. כולם מבקשים לקחת חלק בחגיגה הממוחשבת ובאסתטיקה החדשנית והמורכבת שהיא מסוגלת ליצור; עבודות של אדריכלים כמו זאהה חדיד ופרנק גרי הן דוגמאות לכך. אבל לעתים קרובות מדי נדמה שהדיון על אדריכלות דיגיטלית מוגבל לשורות קוד מסובכות, גימיקים צורניים ומדפסות תלת ממדיות. האם למחשבים יש תרומה נוספת פרט ליכולת מתקדמת של עיצוב וייצור?

"בעידן שלנו, של שיתוף מידע אינטנסיבי, המשתמשים באינטרנט הם גם צרכני תוכן וגם יצרני תוכן, הם נהפכו ל-prosumer (שילוב של producer ו-consumer)", מסבירה ארטי מרקופולו, אדריכלית יוונייה ומרצה במכון לאדריכלות מתקדמת של קטלוניה. "שיתוף המידע מוביל לשיתופי פעולה ופותח הזדמנויות לנהל תכנים עיצוביים כמו בוויקיפדיה - באופן דמוקרטי ועל ידי כל המשתמשים בו זמנית".

היא נותנת לדוגמה עבודה בשם "הענן השיתופי" שמוצגת בתערוכה, מעין פאזל תלת ממדי המורכב מחתיכות דומות אך שונות. ממשק ממוחשב איפשר למשתמשים מכל רחבי העולם לעצב ולייצר חתיכה אחת בתוך הפאזל. החתיכות השונות יוצרו לבסוף בערים שונות ברחבי העולם ונשלחו לתל אביב. בלוג אינטרנט תיעד את ההתנסות היום-יומית של המשתמשים. "זהו מיזם של קוד פתוח שמעודד שיתוף מידע", מסכמת מרקופולו, "לכל משתמש מכל מקום בעולם יש שוויון זכויות בתהליך התכנון והיצור. זה מודל חדשה לעשייה אדריכלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ