פסטיבל המחול ברמאללה ייפתח היום; גם השנה ללא יוצרים ישראלים

בפסטיבל ישתתפו השנה 15 להקות

אלעד סמורזיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד סמורזיק

פסטיבל רמאללה למחול עכשווי ייפתח היום ויימשך עד 5 במאי. במסגרת הפסטיבל, שזו מהדורתו השישית, יתקיימו מופעי מחול, סדנאות ואירועים מיוחדים ברמאללה, ירושלים ובית לחם. הפסטיבל מתקיים במסגרת רשת של פסטיבלי מחול שנערכים במקביל גם בלבנון, בסוריה ובירדן.

בפסטיבל ישתתפו השנה 15 להקות, בהן שתיים בולטות במיוחד: להקת המחול של וויליאם פורסיית שתגיע מגרמניה ותעלה מחרתיים את צמד היצירות "N.N.N.N." ו"The Vile Parody of Address"; ולהקתו של אכרם קאן מבריטניה, שתנעל את הפסטיבל עם יצירתו החדשה של קאן, "Vertical Road". פרט לכמה מופעים שיעלו להקות פלסטיניות מרמאללה ומעכו, מרבית האמנים מגיעים ממדינות שונות בחו"ל, בהן שווייץ, תוניסיה, קנדה, פורטוגל, צרפת, אוסטרליה, יפאן ונורווגיה. עם זאת, גם השנה לא ישתתפו בפסטיבל יוצרים ישראלים. "המצב הפוליטי עדיין קשה", אומר חאלד עליאן מנהל הפסטיבל, "ואנחנו לא יכולים לשתף פעולה עם אמנים ישראלים או להקות ישראליות, כי אנחנו עדיין חיים תחת כיבוש". הוא לא פוסל שיתוף פעולה עתידי עם יוצרים ישראלים, אך מדגיש כי זה יקרה רק "כשתהיה לנו מדינה חופשית משלנו ויהיה שלום".

הפסטיבל נוסד ב-2006 על ידי סריית רמאללה, ארגון קהילתי שפועל בעיר מאז 1930 ומפיק בין השאר אירועי ספורט ואמנות. "חשבנו שעלינו לפתח את המחול העכשווי בפלסטין והתחלנו ליצור קשר עם להקות מחול ברחבי העולם", מסביר עליאן. "במהדורה הראשונה היו שש להקות ומדי שנה הפסטיבל גדל". עם היוצרים הבולטים שביקרו בעבר ניתן למנות את סשה וולץ ומתילד מונייה. "הפסטיבל הזה מאוד חשוב עבורנו כפלסטינים כדי לבנות שיתוף פעולה תרבותי ודיאלוג", מסביר, "בגלל שבחוץ מכירים את פלסטין דרך התקשורת, דרך המצב הפוליטי, חשוב לנו שיראו את הדימוי האמיתי על פלסטין: יש לנו חיים רגילים, חיים יומיומיים, חיים תרבותיים".

לדברי עליאן, מדי שנה הולך ותופח מניין המבקרים בפסטיבל ובשנה שעברה השתתפו כ-7,000 איש. מחיר כרטיס לכל אחד מן המופעים עומד על 15 שקלים, ועבור מופעי הפתיחה והנעילה יידרשו הצופים לשלם 30 שקלים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ