יהורם גאון יקבל פרס לסובלנות תרבותית

כחודש לאחר הסערה התרבותית שהתעוררה עקב התבטאויותיו של הזמר, יעניק לו מכון שכטר למדעי היהדות פרס בסך 100 אלף ש'

ליה פן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליה פן

מכון שכטר למדעי היהדות בירושלים יעניק ליהורם גאון את פרס ליבהבר לעידוד הסובלנות הדתית והפתיחות התרבותית במדינת ישראל. הפרס, שנוסד בעקבות רצח יצחק רבין, מוענק מדי שנה. חתן הפרס נבחר על ידי ועדה ציבורית, ועליו "להדגים בפעולותיו והתבטאויותיו מחויבות לעקרונות הדמוקרטיה והסובלנות בשילוב עם ערכי היהדות", כך נכתב באתר המכון.

ההכרזה על הענקת הפרס לגאון מתפרסמת כחודש לאחר הסערה הציבורית שניצתה עקב התבטאויותיו בנוגע למוזיקה המזרחית. גאון צוטט מראיון שהעניק לעיתון סטודנטים באריאל, באומרו "לפעמים אני מקשיב למילים ואני לא מאמין שזה מה שאני שומע. זה זבל שהשטן לא ברא. זה זבל איום. העברית עילגת, יש גם שגיאות בעברית". למרות זאת, החליטו במכון שכטר כי הוא ראוי לפרס, הכולל מענק כספי של 100 אלף שקלים.

מנכ"ל המכון, פרופסור דויד גולינקין, אישר את הדברים ואמר כי הפרס יוענק לגאון בחודש מאי הקרוב. גולינקין הוסיף כי ההחלטה להעניק לו את הפרס התקבלה כבר בחודש אוגוסט, זמן רב לפני שהתעוררה הסערה הציבורית עקב דבריו.

השדרן דידי הררי, מתחנת הרדיו 103FM, אמר בתגובה אתמול ל"הארץ": "זה בעיקר מצחיק, זה נשמע כמו בדיחה קצת. מכיוון שאנחנו מאוד אוהבים את יהורם גאון ואני מבין שההחלטה להעניק לו את הפרס התקבלה כבר באוגוסט, אז כנראה שבאוגוסט הוא היה יותר סובלני. אולי ישנו את הפרס הזה לפרס ל'סובלנות התרבותית דאשתקד'. עם זאת, אני מוכרח לסייג ולומר שהיה משהו במה שהוא אמר, הבעיה היא שהוא ייחס את דבריו רק לז'אנר מוזיקלי אחד בעוד זבל יש בכל הז'אנרים במוזיקה הישראלית, ולא רק במוזיקה המזרחית. אני מניח שיהורם גאון ראוי לקבל כל פרס, אבל זה קצת מגוחך שהוא מקבל פרס על סובלנות תרבותית".

שדרן הרדיו מתחנת לב המדינה, אליקו, בירך אתמול את גאון על זכייתו בפרס, אך הביע תמיהה על הבחירה. "יהורם גאון מקבל פרס בגילו המופלג אחרי כל מה שהוא עשה, אז כנראה שמגיע לו. עם זאת, סובלנות תרבותית מהותה לקבל את השונה, לקבל גם את מה שאתה לא אוהב, ולהעריך ולכבד טקסטים גם אם לטעמו הם לא ברמה גבוהה. אני מאוד אשמח שביום שהוא יקבל את הפרס, הוא יבין שעליו לקבל גם את המוזיקה שמיליון איש במדינה אוהבים והוא אוהב קצת פחות".

התמלילן יוסי גיספן, מי שכתב בשנים האחרונות אינספור להיטים לכוכבי הפופ הים-תיכוני וזכה לאחרונה בפרס אקו"ם, אמר כי הוא חושב שגאון ראוי לקבל את הפרס. "אני חושב שמה שהוא אמר אז היתה מעידה, וכשנותנים למישהו פרס מתייחסים למכלול העשייה שלו. הוא אף פעם לא היה דמות שמפרה את הסובלנות, נהפוך הוא, הוא תמיד שידר סובלנות והבנה. בגלל פליטת פה אחת אני לא חושב שצריך לפסול את כל מה שהוא עשה. הוא ראוי לגמרי ואני מברך אותו ואת מכון שכטר שמעניק לו את הפרס".

בשנה שעברה זכו בפרס ליבהבר המוזיקאי שלמה גרוניך והעיתונאי ג'קי לוי.

גאון. יוסי גיספן בתגובה: ''אני לא חושב שצריך לפסול את כל מה שהוא עשה בגלל פליטת פה אחת''

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ