משה גלעד
משה גלעד

התבוננות בהצעות שמתפרסמות עכשיו לחופשה בחו"ל יוצרת את הרושם שאין חידושים גדולים לקראת פסח והקיץ הקרוב. מבחר החופשות הקרובות, הים-תיכוניות, או אלה שנמצאות במרחק טיסה סביר, עד שלוש שעות, הצטמצם. טורקיה התפוגגה לחלוטין, למרבה הצער, ומה שנשאר לא מאוד מפתה. יעדים ככרתים, רודוס, בורגס, ורנה, פראג, נשמעים קצת משומשים ולא אטרקטיביים במיוחד.

את חלקם, ככרתים, כדאי לשמור לקיץ, כאשר אפשר להפיק יותר מחופי הים המצוינים. האחרים, כפראג, מוצו כבר בשנים קודמות. המצב דורש אם כן יצירתיות. המבחר שמובא כאן נועד להוכיח שיש מקומות פחות מוכרים; יש חופשות שאפשר לחלום עליהן ואולי לנסות אותן.

אל כמה מהיעדים האלה מובילים אותנו סיטונאי התיירות במכוון - פותחים אליהם טיסות ישירות, מעודדים את שילובו של היעד החדש במפת התיירות של הישראלים. אחרים דורשים מאמץ יותר גדול, אבל זה עדיין אפשרי, זול יחסית ובעיקר יכול לחדש.

גוזו, מלטה

האי מלטה די קטן ושטחו כ-300 קמ"ר, אבל מצפון לו שוכן האי גוזו, השני בגודלו בקבוצת האיים של מלטה. רק 30 אלף תושבים חיים באי גוזו. השיט במעבורת ממלטה לגוזו נמשך כחצי שעה ומיד לאחר ההגעה מסתבר שיש הבדל ממשי בין האיים השכנים. הבנייה בגוזו פחות צפופה, יש בו שטחים ירוקים רבים יותר, מטעי עצים, שדות ומרחבים פתוחים. האווירה הכללית בגוזו נינוחה יותר ופחות נמרצת.

האתר המרשים והמרתק ביותר בגוזו הוא המקדש הקדום ג'יגנטיה (Ggantija). גילו מוערך ב-5,000 שנה והוא הוקם זמן רב לפני שבנו את הפירמידות במצרים או את סטונהג' באנגליה. ברחבי מלטה פזורים כמה מקדשים קדומים כאלה, אבל ג'יגנטיה הוא העתיק ביותר. מקדש זה מופיע גם בספר השיאים של גינס כמונומנט העתיק בעולם שעדיין עומד על תילו. האתר עדיין לא מקורה באוהל לבן וגדול שיגן עליו, כפי שנעשה במקדשים האחרים. זה מעניק לביקור בו תחושה ממשית ומרתקת יותר.

גוזו זוכה לפי מיתוסים ואגדות מקומיים לתואר "האי של אודיסיאוס וקליפסו". הנוסע הגדול מן האפוס היווני התגורר כאן במערה שצופה אל הים במשך כמה שנים לפני שהמשיך במסעו הארוך הביתה. מערת קליפסו בגוזו אכן צופה על נוף מרהיב ממרומי גבעה רמה, אבל היא קטנה למדי והתנאים בה לא נראים כיום מזמינים במיוחד.

בכמה מקומות בגוזו יש עדיין כפרי דייגים מסורתיים. הבולטים ביותר הם הכפר שלנדי (Xlendi) והעיירה מרסלפורן (Marsalforn) שנהפכת עכשיו לאתר נופש. בשניהם יש מסעדות דייגים נפלאות, על קו המים. התצפית היפה ביותר על גוזו אפשרית ממגדל קנורה (Kenura) שבנו הבריטים ליד נאדור (Nadur).

הגעה: יש כיום טיסות ישירות מתל אביב לוואלטה בירת מלטה. הנסיעה משם לגוזו קצרה ביותר.

מלון: המלונות הגדולים והמפוארים במלטה נמצאים באי המרכזי. בגוזו אפשר למצוא לא מעט מלונות קטנים וצנועים, על קו המים. למשל: מלון ארבעה כוכבים קליפסו, במרסלפורן בקצה הצפוני של גוזו. אתר: www.hotelcalypsogozo.com.

מסעדה: "Il Kartell" היא מסעדת דגים לא מפוארת עם מנות טעימות וטריות על קו המים במרסלפורן. אתר: kartell-http://gozo.com/il

אנטיב, חוף התכלת

אנטיב היא עיר מעניינת וחריגה בנוף של הריביירה הצרפתית. הזוהר שפוזר על השכנות פסח עליה. היא לא נוצצת כמו ניס או קאן, ולא עשירה כמו מונקו. יש בה שילוב בין עיר ים-תיכונית עתיקה, שרידים מתקופת היוונים והרומים, ועיר שהתפתחה בימי הביניים לנמל חשוב. הדייגים עוד מוכרים בכל בוקר דגים טריים ליד חומת האבן, ולא רחוק משם פועל נמל גדול בו עוגנות כמה מן היאכטות המפלצתיות ביותר, ביניהן זאת של המיליארדר הרוסי רומן אברומוביץ'.

בעבר נחשבה העיר ליעד שחביב במיוחד על האנגלים. אפילו הסופר גרהאם גרין התגורר בה חלק מחייו. תוצאת הקשר הבריטי היא שרבים בעיר מדברים אנגלית וקל להסתדר בה גם אם לא יודעים מלה בצרפתית. האווירה באנטיב עדיין קצת פרובינציאלית. יש בה שוק גדול ומעניין, בתי קפה מצוינים, חוף ארוך ובעיקר כמה מוזיאונים טובים. הבולט ביותר, שמצדיק ביקור באנטיב, הוא מוזיאון פיקאסו, שנפתח לפני כשנה בארמון גרימאלדי בתום שיפוצים

מקיפים. האמן התגורר באנטיב בסתיו 1946 וחווה בה תקופה יצירתית במיוחד. כמעט כל היצירות שצייר בזמן שהתגורר בארמון גרימאלדי, עדיין מוצגות במקום. העובדה שהמוזיאון פועל בבית שבו התגורר פיקאסו מוסיפה עניין לביקור (Chateau Grimaldi, Place Mariejol).

הגעה: הנסיעה משדה התעופה הבינלאומי של ניס נמשכת רק כמה דקות ובימים אלה אפשר להגיע אליו גם בטיסת שכר ישירה מתל אביב או בטיסה סדירה דרך פאריס.

מלון: Port Prestige הוא מלון דירות שמתאים במיוחד למשפחות, במרכז העיר ולא רחוק מהחוף. דירה לארבעה עולה בו 600 יורו לשבוע.

אתר:prestige.aspx-www.antibesguide.com/rentals/port.

מסעדה: "Don Camillo" - מסעדה איטלקית נעימה ומשפחתית.

אתר: www.restaurantdoncamillo.com

קורדובה, ספרד

בין 4 ל-15 במאי יתקיים בקורדובה שבדרו ספרד פסטיבל הפאטיו המסורתי ובו יפתחו מאות בעלי בתים בקורדובה את החצרות שלהם לביקורי קהל. לשכת התיירות העירונית (בארמון הקונגרסים ליד המזקיטה, רחוב טוריחוס 10) מחלקת למבקרים מפות שעליהן מסומנות החצרות המשתתפות בתחרות הפאטיו. בעלי חצרות אלה פותחים את שעריהם בכל יום מ-11:00 עד 14:00 ומ-19:00 עד 23:00.

"חצר עצי התפוז" הוא בלי ספק הפאטיו המפורסם ביותר בקורדובה ובו אפשר לבקר בכל ימות השנה - בכניסה למסגד-קתדרלה המכונה "המזקיטה". לחצרות הפנימיות של קורדובה יש מקורות רומיים ומוסלמיים ובימים חמים, ויש לא מעט כאלה בקורדובה, קל להשתכנע שהן מעשה של גאונות אדריכלית. החצר הסגורה משמרת טמפרטורה נעימה, מעניקה הגנה וכאשר מטפחים אותה היא פנינה של צבעים וריחות.

הפסטיבל מעניק למבקרים הזדמנות די נדירה להציץ לחיים של האנשים, לתוך הבתים, לחצרות הפרטיות. בתקופה זאת מציגים בקורדובה גם כמה חצרות מעניינות של מבני ציבור. המפורסמת ביותר היא חצרו של Viana Palace ארמון מן המאה ה-14 שמכונה בעיר גם "מוזיאון הפאטיו". ברחבי הארמון אפשר לשוטט בין תריסר חצרות פנימיות.

הגעה: טיסות מישראל מגיעות לברצלונה או למדריד. משם אפשר לטוס לסביליה וממנה לנסוע לקורדובה. אפשרות נוספת היא לנסוע ברכבות המהירות של הרשת הספרדית "רנפה".

מלון: Eurostar Maimonides הוא מלון שלושה כוכבים נוח בלב הרובע היהודי של קורדובה ונושא את שם הרמב"ם. גם למלון זה יש חצר פאטיו נאה ביותר.

הכתובת: 4 Torrijos.

אתר: maimonides.html-www.eurostarshotels.com/en/eurostars.

מסעדה: - Patio de Juderia אפילו אם זה רק בגלל השם המצוין. אוכל ים-תיכוני טוב וחצר נהדרת. הכתובת: 6 Code y Luque.

אתר: www.patiodelajuderia.com.

באטומי, גיאורגיה

בקיץ הקרוב יופעלו לראשונה טיסות ישירות לבאטומי, על חוף הים השחור במערב גיאורגיה (גרוזיה). העיר עצמה אינה אטרקציה תיירותית מרתקת במיוחד. יש בה אמנם תנופת בנייה לאורך החוף ומקימים בה בימים אלה כמה מלונות גדולים שצופים על הים, אבל רוב הרחובות והכיכרות המרכזיות אינם נאים במיוחד. לאורך החוף יש פארק גדול וטיילת יפה.

כוח המשיכה של באטומי נובע דווקא מן הסביבה. במרחק קצר מן העיר כדאי לבקר בגן הבוטני הגדול, שעציו בני יותר ממאה שנה. הוא נטוע על צלע הר, צופה אל הים השחור. השבילים הארוכים שחוצים אותו מובילים לכמה תצפיות יפות על החוף, על העצים הגדולים ועל הים. נסיעה ארוכה יותר, שנמשכת כשעתיים, מובילה מבאטומי לשמורת הטבע הגדולה בורג'ומי. השמורה (Kharagauli-Borjomi) היא הפארק הלאומי הראשון שהוכרז באזור הקווקז. בזכות היער הבתולי שלה, השטח הגדול וההתערבות האנושית המוגבלת נחשבת שמורת בורג'ומי לאחת הגדולות והמרשימות מסוגה באירופה. תשעה שבילים מסומנים חוצים את השמורה. אפשר לצעוד בהם בין יום אחד לשבוע, בגבהים שבין 800 ל-2600 מטרים. מידע על השמורה באתר www.nationalpark.ge.

הגעה: הקיץ יופעלו טיסות ישירות לבאטומי. אפשר גם לטוס לטיביליסי ומשם לנסוע ברכבת לילה או במכונית כשש שעות.

מלון: שרתון הוא המלון המרשים ביותר בבאטומי. זה מגדל בגובה 110 מטר שנראה כמגדלור ענק מעל העיר. יש בו 202 חדרים באיכות גבוהה.

הכתובת: 28 Rustavelli.

אתר: www.sheratonbatumi.com.

מסעדה: "Adjaruli Sakhli" - מסעדה גיאורגית טובה, לא רחוק מן הנמל במרכז העיר. הכתובת: 10a Khimshiashvili str.

סרדיניה, איטליה

סרדיניה לא קיימת למעשה על מפת התיירות של הישראלים. זה מצוין כי כך קל לה להפתיע. האי הגדול הזה הוא חלק מאיטליה אבל בלי תחלואי המאה ה-21. הכל בו עדיין קצת יותר איטי, נינוח, ירוק ושליו. ביקור במהלך האביב באזור ההררי של סרדיניה, למשל בעיירה אורגוסולו שקירותיה מכוסים בציורי קיר גדולים, הוא חוויה מרנינה. הציורים מעידים על מודעות חברתית גבוהה ומופיעות בהם דמויות כלנין, רוזה לוקסמבורג וקסטרו. האזור ההררי שבין אורגוסולו לגאבוי (Gavoi) ולפוני (Fonni) מציג פנים אחרות של סרדיניה, קשוחות יותר ומעניינות יותר מאלה שרואים לאורך רצועת החוף. אפשרות נוספת היא להרחיק עד לעיר בוזה (Bosa), על שפך הנהר קורטה אל הים בחוף המערבי. העיר מעניינת בעיקר בזכות האדריכלות שלה. יש בה מרכז בארוקי עתיק ויפה, מבצר מרשים מן המאה ה-12 וכנסייה רומנסקית על גדת הנהר. קו החוף בין בוזה לאלגרו (40 קילומטר צפונה) מפורץ מאוד, לא מיושב כלל ויפה במיוחד.

הגעה: טסים לרומא ומשם בטיסת המשך קצרה לקליארי.

מלון: Sa Pischedda בבוזה הוא מלון שלושה כוכבים שפועל בבית עתיק. מחיר חדר זוגי עם ארוחת בוקר 60 יורו ללילה. מהקומות הגבוהות אפשר לראות את הנהר והעיר.

אתר: http://hotelsapischedda.it. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ