גאון מעצבן

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

"הגאונות של פרסי גריינג'ר" - כך נקרא חלק גדול מהקונצרט הזה, שכלל יצירות קצרות לפסנתר ועיבודים של המלחין, יליד אוסטרליה (1882-1961). גריינג'ר היה ידוע כאקצנטרי ויוצא דופן מכל היבטי חייו ויצירתו, והיה ודאי גאון - אבל לפי התוכנית של "אנסמבל ויליאם ברד" הוא היה בעיקר מאוד מעצבן. שירי עם אנגלים הם שופעי קסם ומרגשים, אבל כנראה - כך הסתבר בקונצרט - יש ביניהם גם כאלה חסרי חן, גסים אפילו; ודווקא את אלה בחר גריינג'ר לעבד לאנסמבל קולי קטן, לעתים בליווי פסנתר. או שמא העיבודים הם שגרעו מחנם של השירים? ואולי הביצוע המשמים של חברי האנסמבל? באמת קשה לדעת.

בכלל, היתה התוכנית בערב זה לא מאוזנת. היא התחילה בחימום - ביצירות שעליהן להיות דווקא שיאים של כל קונצרט: שני מדריגלים של מונטוורדי, ובהם "קינת אריאנה" המונומנטאלי. זו מוסיקה שלשמעה אפשר כמעט להתעלף, כל כך גבוהה היא, כל כך מעודנת; וכאן, כאקורד פתיחה, היא הפכה את הפירמידה: מוזיקה נשגבת המשמשת רק פתיח לפרפראות, עם עוד שני מדריגלים אנגלים בדרך.

על מונטוורדי קשה לומר הוא נעדר חן, או נעדר משהו בכלל, אבל חברי האנסמבל, בקולות גרוניים לא מעודנים, בחספוס שתקף את קולותיהם ממצו-פורטה ומעלה, לעתים בפיספוס של עיצורים ביחד, השטיח אותו לגמרי. אתנחתות של פסנתרן הליווי שלהם, דוד זליג, פשוט עוררו מבוכה - עם הדפיקות על הקלידים, הטישטוש בעזרת הפדל, והפראזות הפשטניות, כשל ילד. לא נראה שהמנצח גרהם אוריילי תרם מצדו להבעה כלשהי; וכך התקדם הקונצרט, מעיבוד של שיר עם למשנהו, בקולות כהים של הגברים וענות חלושה של הנשים, מסיים למרבה הצער באקורד לא מוצלח פסטיבל שמדי שנה מציג לקהל הישראלי סולנים ואנסבלים מרתקים במוזיקליות גבוהה.

פסטיבל פליציה בלומנטל, קונצרט הסיום, עם אנסמבל ויליאם ברד (צרפת) בשירי עם אנגלים ויצירות מונטוורדי, תומקינס, וילקס וגריינג'ר. מנצח: גרהם אוריילי, מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ