פרדריק שאזלן ינהל את הסימפונית ירושלים

המנצח הצרפתי-יהודי, שניצח על הפילהרמונית ועל הפקות באופרה הישראלית, יהיה המנהל האמנותי הבא של התזמורת

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

המנצח הצרפתי-יהודי פרדריק שאזלן יהיה המנהל האמנותי הבא של התזמורת הסימפונית ירושלים. שאזלן - מנצח, פסנתרן, מלחין ומתזמר מוערך - אינו פנים חדשות בארץ; הוא ניצח כאן בעבר בין השאר על התזמורת הירושלמית, על הפילהרמונית, על הפקות באופרה הישראלית, על התזמורת הסימפונית חיפה ועל אנסמבל המאה ה-21. בין השאר זוקפים לזכותו סיור מוצלח בחו"ל, עם התזמורת הסימפונית ירושלים, שבמסגרתו בוצעה ברומניה האופרה "טירתו של כחול הזקן" מאת ברטוק. בחיפה ניצח בין השאר על הפתיחה לאופרה "אנקת גבהים" שהלחין, על פי הספר של שרלוט ברונטה.

ההחלטה על מינויו של שאזלן, בן 46, המחזיק גם בתפקיד מנצח ראשי של בית האופרה של סנטה פה בניו מקסיקו התקבלה בוועדת חיפוש שמינתה עמותת התזמורת הסימפונית ירושלים, וכעת מתנהלים אתו המגעים המעשיים על תנאי העסקתו. בוועדת החיפוש היו אבי חנני, יאיר שטרן, בטי אוליברו, גדעון פז, מיכאל אייזנשטדט וגרשון דמבינסקי. המנהל האדמיניסטרטיבי של התזמורת הוא כיום יאיר שטרן, לשעבר מנהל הטלוויזיה הישראלית, אשר התמנה לא מזמן לתפקיד לאחר שמילא אותו עד כה חודשים רבים בפועל אך ללא שכר, בהיותו יו"ר העמותה (לתפקיד יו"ר זמני של העמותה נכנסה במקומו נורית ירדני). שלושת המנהלים האמנותיים הקודמים של התזמורת היו ליאון בוטשטיין, ולפניו לורנס פוסטר ודוד שלון.

במסגרת ההתייעצויות וחיפושי המנהל האמנותי נשאלו גם נגני התזמורת, ודעתם הועברה לעיונה של ועדת החיפוש. פחות מ-30 מקרב נגני התזמורת ניצלו את האפשרות להשפיע על בחירת המנהל האמנותי שלהם וקיימו הצבעה מדרגת של המועמדים שהוגשו לעיונם. בין ארבעת המועמדים שהגיעו לבסוף לשלב המכריע, לאחר שני שלבי סינון, היה גם מנצח ישראלי, אך התברר כי בהצבעת הנגנים מוזיקאי זה זכה לתמיכה זעומה בלבד. אגב, שאזלן עצמו לא יצא ראשון אלא שני, בהצבעה של הנגנים, אך רבים מהם קיבלו את ההחלטה למנותו בברכה, בהכירם את כישוריו.

אפשרות מינויו של שאזלן למנהל התזמורת הסימפונית ירושלים כבר נשקלה לפני 11 שנים, אך לבסוף הוסרה מעל הפרק משהתברר שהתחייבותיו בחו"ל רבות מדי. שאזלן המשיך בקשרים עם התזמורת, אך הם נותקו לשנים רבות כאשר ב-2001 ביטל שאזלן במפתיע קונצרטים כאן והודיע (כך לדברי מנהל התזמורת אז, זוסיא רודן) כי לדעתו חשוב יותר שייסע לנצח על הופעות של בת זוגו, הזמרת ננסי גוסטפסון, שעמדו להתקיים באותם מועדים בארצות הברית. כיום אומרים גורמים מקרב התזמורת, בקשר לאותו ביטול מביך, כי יש גרסאות סותרות בקשר לנסיבותיו של אותו ביטול.

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ