סדרת הטלוויזיה "הבורג'ס" - מאבקי האפיפיורים מעולם לא היו כה סקסיים

השבוע תעלה הסדרה התקופתית "הבורג'ס" המתארת שחיתויות ומזימות בעולמם של האפיפיורים ברומא במאה ה-15. ראיון עם כוכב הסדרה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"הבורג'ס", סדרה תקופתית של ערוץ שואוטיים על מאבקי האפיפיורות ברומא במאה ה-15, תעלה בערוץ הוט-3 בשבת. בפרק הראשון בולט לעין, בין גלימות אדומות למכביר, השחקן דרק ג'קובי, המגלם את קרדינל אורסיני. ג'קובי, למרות תפקידיו הרבים והמגוונים במשך השנים - כולל השנה ב"נאום המלך" עטור פרסי האוסקר - נחרת בזיכרון כקלאודיוס, הקיסר המגמגם והצולע מהסדרה הבריטית "אני קלאודיוס".

הסדרה, ששודרה לראשונה בבריטניה ב-1976, זכתה בפרס באפט"א הבריטי שנה אחר כך ובשלושה פרסי אמי ב-1978. אף על פי שכללה 13 פרקים בלבד, היא נטמעה בזיכרון כסדרה תקופתית מכוננת. רעל רב זרם בגביעי היין מאז, והסדרות התקופתיות של היום כלל אינן דומות לאותה הפקת אולפן, שעמודי השיש שלה נראו עשויים קרטון.

נדמה שניל ג'ורדן ("משחק הדמעות"), יוצר "הבורג'ס", אינו יכול היה להתאפק מלשלב את ג'קובי בתפקיד אורח, כקריצה לקהל או כציטוט תרבותי. ג'קובי כה שונה מהכוכב העולה של הסדרה החדשה, פרנסואה ארנו - המגלם את צ'זארה בורג'ה, בנו של רודריגו בורג'ה (ג'רמי איירונס), האפיפיור המיועד.

בראיון טלפוני אתו ממונטריאול, עיר הולדתו, מגונן ארנו על משפחתו הבדיונית והרצחנית, בטענה כי "אלה היו זמנים אכזריים, היום אנחנו לא חיים לפי אותם סטנדרטים. היום רצח אינו אופציה, אבל צריך להבין שהעידן ההוא היה מאוד אלים".

עירום פוטוגני

המזימות הרצחניות, השחיתות והדקדנטיות היו מנת חלקם של הרומאים בתקופה שקדמה לספירה לא פחות מזו של שושלת בורג'ה בתקופת הרנסנס האיטלקי. ההבדל המשמעותי נעוץ יותר באופן שכל אלה מוצגות על מסך הטלוויזיה בהפרש של כמה עשורים - מילניום במושגים טלוויזיוניים - ופחות בשוני שבין משפחתו של קלאודיס לזו של צ'זארה בורג'ה.

הסדרות התקופתיות של עכשיו - מ"שושלת טיודור", דרך "ספרטקוס" ועד הנוכחית - שופעות סקס-אפיל או לפחות סקס. כולן משלבות עירום פוטוגני וגלימות קטיפה צבעוניות, לצד תוספות טריוויה מתחום הביזאר. ב"שושלת טיודור" נודע כי אחת מהמשימות הרבות של משרתי המלך היתה לצפות באדונם מספק את עצמו. ב"בורג'ס" מתברר כי הדרך לקביעת כשירותו של האפיפיור הבא היא הצצה תחת גלימתו ותיאור המסתתר שם.

"מעשי רצח והמנהג לתור אחר טרף מיני נראים כל כך כיפיים כשאנשים יפים מבצעים אותם", כתבה על הסדרה החדשה מבקרת ה"מיאמי הראלד". "ג'רמי איירונס מושחת להפליא והולידי גריינג'ר כה מתוקה בתפקיד לוקרציה, שאי אפשר לכעוס עליה בשל נושאים של מה בכך כמו הרעלה".

ואכן, בסדרה החדשה יש מרכיב גדול של בידור קליל ולא מעט רכילות היסטורית. כמו סדרות תקופתיות אחרות, מדובר בדרמה הגולשת לאופרת סבון. יש בה צוות שחקנים מרשים (שמדבר במבטא בריטי ההולם יותר תקופות עתיקות, לפחות לפי הטלוויזיה האמריקאית); ובמאי מהשורה הראשונה שמתנסה לראשונה במחוזות הטלוויזיה. זו סדרה בעלת מראה של פרסומת מלוקקת, המעניקה הצצה לעולם מורכב, מסואב ומושך. "צפייה בסדרה היא הנאה אסורה", כותבת מבקרת האתר הפופולרי "טי-וי סקואד", "אבל לא עד כד כך שמצריכה ריצה לתא הווידויים בכנסייה".

חזיר שנולד באורווה

"הבורג'ס" מתחילה בסצינת מין שבה מככב ארנו - והוא אינו פחות יפה מג'ונתן ריס מאיירס, שגילם את המלך הנרי השמיני בצעירותו ב"שושלת טיודור", גם היא של ערוץ שואוטיים. על הנעשה במיטתו משקיפה אחותו לוקרציה. כשהוא מבחין בה, הוא יוצא אליה בדילוג, השניים מתרוצצים

יחד ומתגפפים על הדשא באופן מעורר חשד. לדברי ארנו, בן 25, "ממה שקראתי על המשפחה הזאת, וקצת קשה להפריד בין עובדה לשמועה, רבים מדברים על גילוי עריות בין האחים. אחרים דוחים זאת על הסף. אני חושב שבסדרה שלנו בחרנו להדגיש יותר אהבת אמת טהורה ורומנטית ביניהם".

לארנו, כפי שאפשר ללמוד מהתשובה המשלבת את המלים "אהבה טהורה" ו"רומנטית" בקשר לאחים, חשוב לגונן על הדמות המושחתת שהוא מגלם - לעגל אותה ולמקם אותה בהקשר תקופתי-משפחתי. בפרק הראשון האפיפיור המכהן מת. רודריגו בורג'ה, אחד הקרדינלים, רוצה להבטיח את מקומו כיורשו. זה מצריך שכנוע, בדרכים נעימות והגונות יותר ופחות.

מקורה של השושלת האיטלקית בספרד והמקומיים לועגים לצ'זארה, יליד רומא, על זרותו. "חזיר שנולד באורווה אינו נהפך לסוס", הם עוקצים אותו. בני ברית רבים אינם בנמצא. רודריגו דורש מבנו לדאוג שייבחר לכס. "אלוהים יסלח לך בני, אבל אני לא אסלח לך או לאחיך אם תיכשלו", הוא אומר לו באופן שארנו מגדיר "לא נוצרי במיוחד", במובן של יושר, הגשת הלחי השנייה ומוסריות.

האם צ'זארה מוסרי יותר מאביו?

ארנו: "התפקיד של האפיפיור בתקופה הזאת היה פוליטי וכלכלי ולא רק דתי. בכל מקרה, אני חושב שצ'זארה היה אתאיסט, בוודאי לא אדם מאמין. הוא קרוע מבחינה נפשית יותר מאביו. קשה לי לומר אם הוא יותר מוסרי, אני חי עם הדמות הזאת כל כך הרבה זמן, אני רואה הכל מנקודת מבטו. הוא רוצה לרצות את אביו, שמעדיף משום מה את אחיו האידיוט, מחפש את אהבתו ומוכן להרחיק לכת כדי להוכיח את נאמנותו ולדאוג למשפחתו. בפעם הראשונה שבה הוא רוצח מישהו, הוא מתחיל לראות עצמו כרוצח".

בפרק הראשון הוא מביע רצון להתנתק מהכמורה. האם זה קורה?

"שנתיים אחרי שרודריגו נהיה לאפיפיור, בנו חואן מת. יש הרבה שמועות שלפיהן צ'זארה הוא שהזמין את רצח אחיו. מי יודע אם זה נכון. מה שברור זה שהוא תופס את מקומו של אחיו ונהיה למפקד הצבא אחריו".

מזכיר את אבא

הסופר מאריו פוזו, מחבר "הסנדק", כתב גם ספר על עלילותיה של משפחת בורג'ה והגדיר אותה "משפחת קורליאונה של הרנסנס". ארנו מגיב על ההגדרה בהסתייגות מסוימת. "אין ספק שזאת שושלת שמוכנה להרחיק לכת מאוד כדי לשמר את שלטונה, אבל צריך לראות את זה מבפנים", הוא אומר. "יותר מעניין להבין את המוטיבציה שלהם, ולא רק לגלם אותם כרוצחים בדם קר. אני גם לא חושב שצ'זארה היה סאדיסט, אני לא חושב שהוא נהנה לענות אנשים, לפחות לא בשלב זה של חייו".

הנאמנות של ארנו לסדרה אינה נופלת מזו של דמותו לשושלת בורג'ה. בימים אלה מצולמת הפקה אירופית של "שושלת בורג'ה" מטעם קאנאל פלוס, מנהל HBO לשעבר כריס אלברכט והתסריטאי טום פונטנה ("אוז"). "אני בטוח שעובדים על זה אנשים טובים, אני קרוב מאוד להפקה שלנו, אז אני בעד הקבוצה שלנו", הוא אומר.

ארנו, ששיחק קודם לכן בסרטים ספורים בקנדה ופיתח קריירת משחק גם בצרפת, פורץ כאן בתפקיד ראשי בסדרת טלוויזיה של ערוץ כבלים יוקרתי לצד שחקני קולנוע בינלאומיים. איירונס, למשל, מזכיר לו את אביו האמיתי. "לא חשבתי על זה כשראיתי אותו בקולנוע, אבל כשפגשתי בו לראשונה התרשמתי מכמה שהוא דומה לו", הוא מודה.

אתה חובב סדרות תקופתיות?

"אני לא נמשך אליהן לרוב. אני לא מת על תלבושות ותפאורות ססגוניות. זה יותר הסגנון של אמא שלי. אני נמשך לרוב לסיפור", אומר השחקן שדווקא מונה את "אימפריית הפשע" כאחת הסדרות שהוא נהנה מהן באחרונה. "האתגר בסדרה תקופתית הוא להעביר דמות שלמה לקהל העכשווי, וללמד אותנו שאנחנו לא הראשונים שעוברים את כל זה", הוא מוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ