פרוייקט מיוחד: 10 חליפות, 10 אושיות תרבות מקומיות

כתב, הפיק: סהר שלו, תצלומים: אסף עיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתב, הפיק: סהר שלו, תצלומים: אסף עיני

חליפה הגברית עברה הרבה גלגולים: היא היתה סמל הדנדיות הבריטית הטווסית וגם המדים של אזרחי הדמוקרטיה הליברלית באמריקה. היא שימשה כמטפורה לכוח ולעוצמה בשנות ה-80, והיתה חלק מהמהפכה של הגברים הרזים והפרועים עם חליפות הסקיני של ראשית שנות האלפיים.

במחציתה הראשונה של המאה ה-20, לבשו אותה רוב הגברים בעולם המערבי. מאז היחס אליה ירד ועלה לסירוגין: ילדי הפרחים בזו לה, אנשי העסקים התהדרו בה, וילדי ההיי-טק החליפו אותה במכנסי ג'ינס וחולצת טי פשוטה. אולם בסופו של דבר החליפה - אולי יותר מכל פריט לבוש אחר במלתחה הגברית - היא המקבילה הגברית לשמלה השחורה הקטנה; מתאימה כמעט לכל אירוע והולמת כל אדם.

צילומים: אסך עיני

בימים אלה חוזרת החליפה למרכז העניינים. תצוגות האופנה בבירות העולם מוכיחות שמעמדה חזק מתמיד. רחוב סאביל בלונדון, מרכז החליפות שנתפרות לפי מידה, גועש ורועש מתמיד, וצעירים מכל העולם מגלים אותה מחדש.

לציון 150 שנים להמצאת החליפה, בחרנו עשרה גברים ישראלים בולטים בעולם התרבות והלבשנו אותם בחליפות של מעצבים שונים. אפשר לראות בפורטרטים הללו הומאז' לחליפה, ואפשר לראות בהם דוגמה לאופן שבו חליפות משרטטות את הגברים שלובשים אותן ומעניקות להם אחידות ואלגנטיות: מעין מסגרת לייחודיות של כל אחד ואחד מהם. במובן הזה, החליפות מתהדרות בגברים שלובשים אותן, וזה הקריטריון הראשון כדי לדעת אם החליפה היא באמת טובה. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ