האנדרטה לציון איחוד גרמניה תעוצב כקערה מתנדנדת

המבנה יסמל את איחוד העם - כדי לנדנדו תצטרך קבוצת אנשים ללכת באותו כיוון

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אחרי יותר מעשר שנים של ויכוחים וחילוקי דעות, הסכימו תושבי ברלין סוף סוף על אנדרטה לציון איחוד גרמניה והמהפכה השקטה של 1989, בצורת קערה ענקית מתנדנדת.

אנדרטת הקערה, שאורכה 55 מטרים ומשקלה 330 טון, תהיה עשויה מפלדה בוהקת. היא תוכל להכיל 1,400 איש בו זמנית, אך כדי לנדנד אותה צריך לפחות 20 אנשים. בסיס האנדרטה יהיה עשוי מאספלט ועליו יהיו חרותות סיסמאות ההפגנות של 1989: Wir Sind das Volk (אנחנו העם) ו-Wir Sind Ein Volk (אנחנו עם אחד). למטה, על בטן האנדרטה, יוצגו תמונות מהמהפכה. עלות הפרויקט תהיה 10 מיליון אירו ובנייתו צפויה להימשך שנתיים או שלוש.

האנדרטה תוקם בכיכר במזרח ברלין לפני "ברלין פאלאס" המשוחזר. בעבר ניצב בכיכר בניין הפרלמנט של מזרח גרמניה, ומיליון בני אדם ערכו בה הפגנה שקטה חודשים אחדים לפני נפילת חומת ברלין.

האנדרטה, שנקראת "אזרחים בתנועה", תסמל את התאחדות העם - כדי להניע אותה יצטרכו להתארגן כקבוצה וללכת לכיוון מסוים באותו הזמן. "זה כל העניין של מהפכה שקטה", אמר יוהאנס מילה, האדריכל משטוטגרט, ששיתף פעולה עם הכוריאוגרפית הברלינאית סאשה ואלץ בעיצוב האנדרטה. "האנשים הם אלה שיהפכו את האנדרטה הזו למשהו", הוסיף.

המתנגדים לאנדרטה טוענים שמדובר ב"גימיק", ושהיא דומה יותר למגרש משחקים למבוגרים מאשר לאנדרטה אמיתית להיסטוריה. אך המצדדים בה אינם מתרגשים מהביקורת, "רצינו אנדרטה לשמחה, שתבטא את האושר שלנו", אמר גינתר נוק, שגדל במזרח גרמניה וכעת חבר פרלמנט. "האנדרטה הזו מהללת את המהפכה והאיחוד".

אנדרטת אזרחים בתנועה. עלות הפרויקט תהיה 10 מיליון אירו, ובנייתו תימשך כשלוש שנים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ