סרטים בטלוויזיה לסוף השבוע

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

יהודי טוב

יס 3, שבת, 22:00; א', 18:35, 106 דקות

אחרי פרולוג ביידיש, שמתרחש בעיירה במזרח אירופה, ומעורבים בו עגלון, אשתו ושכן שהוא אולי דיבוק בכלל, עובר סרטם של ג'ואל ואיתן כהן מ-2009 למינסוטה ב-1967 ומתאר את המשבר הקיומי שאליו נקלע פרופסור לפיסיקה, שאשתו עוזבת אותו, אחיו מתנחל בביתו, שני ילדיו עושים לו צרות וסטודנט קוריאני שלו מתנכל לו. כמו בהרבה סרטים של האחים כהן, גיבור הסרט מחפש משמעות במציאות שרירותית ואכזרית; אבל בניגוד לסרטים טובים יותר שהאחים יצרו, הגיבור אינו מעניין במיוחד ונדמה כי לבמאים לא אכפת ממנו, לכן הסרט מייגע וטרחני. זהו הסרט הראשון של האחים כהן שיש בו יסודות אוטוביוגרפיים (הם גדלו במינסוטה) והשנה שבה הוא מתרחש היא אמנם השנה שבה ג'ואל כהן ציין את בר המצווה שלו, כמו בנו של גיבור הסרט; אבל העובדות האלה אינן הופכות את הסרט למעניין יותר. יש בו הברקות תסריטאיות וחזותיות וכמה סצינות מוצלחות מאוד, אבל הוא נופל מסרטיהם הטובים ביותר של האחים כהן. עם צוות שחקנים לא מוכר ברובו, שבראשו ניצב מייקל סטולברג המגלם את אב המשפחה היהודית.

החוק על פי ג'ורג'יה

הוט גולד, שבת, 22:00, 113 דקות

מלודרמה מ-2007 על אמא אלכוהוליסטית (פליסיטי האפמן), ששולחת את בתה הסוררת (לינדזי לוהאן) אל סבתה הסמכותית (ג'יין פונדה), המתגוררת במדינת איידהו השמרנית כדי שתלמד אותה מהן משמעת ואחריות. הבמאי גארי מארשל ("אשה יפה", "יומני הנסיכה") יצר סרט שהבנאליות שולטת בו, מהלכי העלילה צפויים והמסרים דביקים אף יותר מאלה שבתוכנית של ד"ר פיל. מבין שלוש כוכבות הסרט, רק לוהאן - שהסרט נדמה כדיוקן שלה - טוענת אותו במידה מסוימת של רגש ואמינות. פונדה והופמן צווחות ללא הפסקה. דרמוט מאלרוני מגלם את אחד ממושאי אהבתה של לוהאן.

אורות הבמה

יס 3, א', 16:18; ב', 08:13, 137 דקות

הערוץ משדר גם השבוע מבחר מסרטיו של צ'רלי צ'פלין, ובהם יצירת המופת הזאת מ-1952 שהיא אחד הסרטים האגוצנטריים והמרטיטים ביותר שהופקו אי פעם. צ'פלין, שהקריירה שלו דעכה בארצות הברית, בא חשבון עם הקהל שבגד בו דרך סיפורו של ליצן, שהקריירה שלו דעכה. זהו סרט מלא כעס ומרירות, אבל גם יצירה שגורמת להתעלות רגשית. העלילה מתמקדת ביחסיו של ליצן עם רקדנית בלט צעירה (קלייר בלום, שמגלמת כעת את תפקיד המלכה מרי ב"נאום המלך") בעלת נטיות אובדניות. שיא הסרט הוא מפגש על במה בין צ'פלין לבאסטר קיטון, אף הוא אגדה מימי הקומדיה של הראינוע שהקריירה שלו דעכה (ובה קיטון מאיים לגנוב את ההצגה מצ'פלין). עם סידני צ'פלין (בנו של הבמאי), נייג'ל ברוס ונורמן לויד.

בדרכו שלו

אם-ג'י-אם, א', 17:05, 105 דקות

סרטו של דניס סאנדרס מ-1964 מציג את סיפור חייו של הכומר נורמן וינסנט פיל, שהתיאוריות שלו על "מחשבה חיובית" השפיעו על דורות שלמים של חסידים ואולי גם הזיקו להם. סאנדרס, שבתחילת הקריירה שלו ביים כמה סרטים מעניינים (כגון "החטא ועונשו ארה"ב"), ואחר כך הקריירה שלו התפזרה לכיוונים משונים, מנסה להציג את חייו ופועלו של גיבור הסרט בצורה מאוזנת ולא מתלהמת. אבל זהו סרט דידקטי והצפייה בו מיועדת בעיקר לאלה שאינם נרתעים מעודף רוחניות. דון מארי טוב בתפקיד הראשי, ולצדו מופיעים דיאנה היילנד, ויליאם וינדום, ורוניקה קרטרייט וקרול אומרט.

12 המושבעים

אם-ג'י-אם, ג', 23:45; ד', 10:50, 96 דקות

סרט הקולנוע הראשון של הבמאי האמריקאי סידני לומט, שמת באחרונה, מבוסס על מחזה הטלוויזיה של רג'ינלד רוז, שלומט ביים קודם לכן את גרסתו הטלוויזיונית. עלילת הסרט שהופק ב-1957 מתרחשת בחדר הישיבות של חבר מושבעים הדן בגורלו של צעיר המואשם ברצח; כל המושבעים, פרט לאחד, משוכנעים באשמתו והסרט מתאר את התהליך שבו אותו מושבע (בגילומו הסמכותי ומעורר האהדה של הנרי פונדה) מנסה לשכנע את עמיתיו שהאמת פנים רבות לה. אף שהנוסחתיות של המחזה בולטת, וכך גם שהוא שייך לרגע היסטורי מסוים מאוד בתולדות החברה והתרבות האמריקאיות, הסרט עדיין עובד מבחינה דרמטית ורגשית בזכות הבימוי היעיל וצוות השחקנים הכל גברי (והכל לבן), שכולל גם את לי ג' קוב, מרטין בלזם, אי-ג'י מארשל, ג'ק קלאגמן, אד בגלי, ג'ק וורדן ועוד.

בייביז

יס דוקו, ד', ,22:00, 79 דקות

סרטו התיעודי של הבמאי הצרפתי תומה באלם עוקב אחר שנה בחייהם של ארבעה תינוקות: שניים מהעולם השלישי, נמיביה ומונגוליה, ושניים מהעולם השבע, יפאן וארצות הברית. כל ארבעת התינוקות מקסימים - והאם יש תינוקות שהם לא? - והסרט מנסה להעלות שאלות שונות בנוגע להבדלים בין תנאי הקיום של תינוקות בשני העולמות שבהם הסרט מתרחש וכיצד האופן שבו התנאים הכלכליים משפיעים על התפתחותם של תינוקות; אבל, בכללותו, הסרט הוא כמו פוסטר חמוד שמתחשק לתלות על הקיר. מחייכים לכל אורך הצפייה, אבל גם פחות משעה וחצי זה זמן קצת ארוך לחיוך שכזה; בסוף הפנים קפואות.

טוקיו!

יס 3, ג', 22:00, 112 דקות

אסופה של שלושה סרטים מ-2008 המתרחשים בטוקיו. וכולם, בצורה זו או אחרת, מבליטים את היבטיהם האקסצנטריים והביזאריים של החיים באותה עיר. המעניין מבין השלושה הוא זה שביים הבמאי הצרפתי לאו קאראקס ("זה אצלה בדם", "הנאהבים מפאריס"), ובמרכזו דמות (דניס לאוואן, השחקן הקבוע של קאראקס) שמגיחה מהביוב. קאראקס מביים לעתים רחוקות מאוד וכל יצירה שלו מבליטה עד כמה חבל שכך. את שני הסרטים הנוספים ביימו מישל גונדרי והבמאי הקוריאני בונג ז'ון-הו. שניהם עוסקים, כל אחד בדרכו ובסגנונו, בקשיי החיים בכרך הגדול. התוצאה, כדרכן של אסופות סרטים, מוצלחת פחות מהחלקים שמרכיבים אותה. אבל כל אחד מהסרטים כולל לפחות ממד אחד שהופך אותו לראוי.

ומעפר תשוב

אם-ג'י-אם, ד', 17:20, 105 דקות

מלודרמת מתח מ-1965 על ניצולת שואה (אינגריד תולין בעלת הפנים האקספרסיביות הנפלאות, שהיתה אחת השחקניות המועדפות על אינגמר ברגמן), שבעלה (מקסימיליאן של), שחקן שח נכלולי, ובתה החורגת (סמנתה אגאר) מתכננים להרוג אותה. התוצאה מסורבלת ומביכה לעתים קרובות בגלל נגיעתה בנושא זיכרון השואה, למרות הופעתם המיומנת של שלושת כוכבי הסרט. ג' לי תומפסון ("תותחי נברון") ביים. עם הרברט לום.

דיינר

הוט פריים, ה', 23:30, 110 דקות

סרט הקולנוע הראשון של בארי לוינסון משרטט דיוקן נבון, מדויק ומרגש להפליא של חבורת צעירים בבולטימור (שבה גדל לוינסון) ב-1959. כמעט כל סצינה בסרט, שהופק ב-1982, מצוינת והוא משלב בצורה מיומנת ביותר בין ההיבטים הקומיים והמלודרמטיים שלו, שמעצבים מציאות אמינה שבה גיבורי הסרט מנסים להגדיר את זהותם ולנווט את עתידם בלי שהם יודעים איך עושים זאת. עם צוות שחקנים שכל אחד מהם עושה עבודה משובחת ובהם סטיב גוטנברג, דניאל סטרן, קווין בייקון, פול רייזר, אלן בארקין, טים דיילי - והטוב מכולם, מיקי רורק, שהיה לכוכב בעקבות הופעתו. כל צפייה נוספת בו מבליטה כי אין סרט או קאמבק שיכולים לכפר על ההחמצה שהקריירה של רורק מייצגת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ