גיל ההתבגרות: נערות סובלות יותר

גרדיאן
דניאל בופי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
דניאל בופי

מספר הנערות שסובלות מ"ייאוש גיל ההתבגרות" כפול ממספר הנערים, לפי מחקר בריטי חדש. בדו"ח של צוות החשיבה הבריטי Demos נטען כי הבעיה חמורה במיוחד בקרב ילדות מרקע חברתי-כלכלי נמוך.

הדו"ח עולה בקנה אחד עם מחקרים מהתקופה האחרונה שלפיהם ילדות שומרות על אורח חיים בריא פחות בהשוואה לבנים, מדלגות על ארוחות כדי לרדת במשקל וכן מעשנות ושותות אלכוהול. הן מוטרדות יותר בנוגע להופעתן החיצונית ולקריירה העתידית שלהן ומושפעות יותר מתרבות הסלבריטאים. חלק מהצעירות אף חשות מעמסה של ציפיות גוברות להיכנס לתחומים מקצועיים שבעבר נחשבו עיסוקים "לגברים בלבד".

ילדות מתבגרות סובלות גם מלחץ חברתי לקיים יחסי מין בגיל מוקדם יותר מאשר אי פעם בעבר. קימברלי וולש מלהקת "Girls Aloud", בת 29, סיפרה בשנה שעברה: "כנערה מתבגרת חשתי שלוחצים עלי לקיים יחסי מין עד לנקודה שבה הרגשתי: 'הו אלוהים, אולי כבר הייתי צריכה לעשות את זה'". בנוסף לכך, התובע הכללי בבריטניה הזהיר כי בנות 16-19 הן כיום הקבוצה הנתונה בסיכון הגבוה ביותר לסבול מאלימות בתוך המשפחה.

הדו"ח החדש נושא את הכותרת "Looking Through the Glass" ("מבעד למראה", כשם ספר ההמשך של "אליס בארץ הפלאות"). על פיו, מספר הבנות בגילים 14-15 המדווחות שהן חשות "חוסר ערך", "עצובות ומדוכאות" או בעלות "ביטחון עצמי נמוך" גבוה במידה ניכרת ממספר הבנים. כמעט שליש מהילדות דיווחו שהן מרגישות מדוכאות ועצובות "יותר מהרגיל" - כפול משיעור הבנים.

סקר בריטי נוסף, שנעשה בקרב 505 צעירות, מלמד שמידת האושר של בנות 16-19 צנחה מאז 2009: רק 13% מהנשאלות דיווחו כי הן מרגישות "מאושרות מאוד" ב-2011, בהשוואה ל-20% בשנה שעברה. מספר המתבגרות שדיווחו כי הן מרגישות "לא ממש מאושרות" הוכפל לעומת מספרן בשנה שעברה וב-2009.

מספר המתבגרות שהשתתפו בסקר הבאות מרקע חברתי-כלכלי נמוך ודיווחו שהן "מאושרות מאוד" הוא מחצית ממספרן בשנה שעברה. במקביל, מספר הנערות מרקע כזה שדיווחו שרוב הזמן הן "לא כל כך מאושרות" גדל פי שניים.

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ