לידה באדיבות הסלולר

שנייה אחרי גזירת חבל הטבור, יוצא לאוויר העולם גם אס-אם-אס המבשר על התינוק החדש. יש כאלה שמסתפקים במסירת המידע המשמח, ישנם המתרגשים עד כלות ויש גם אלה שמתעקשים להצחיק

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה ארד

את הודעת הטקסט הראשונה שלו שולח הילד הישראלי כשהוא בן שעה. ניסוחי שמאלץ בסגנון "נולדתי לפני כמה רגעים במשקל 3,200 לדנה ואדם שמעכשיו נקראים אמא ואבא. מהו שמי? פרטים נוספים ייחשפו בברית המילה" נשלחים בשמו בפרץ של התרגשות, הנכרך במלים ספורות וכמה שיותר סימני קריאה.

הורים נלהבים במיוחד בוחרים להפוך את הרגע הזה לכמה שיותר ציבורי וכמה שפחות אישי: הם מנסחים הודעת טקסט אחידה ושולחים לכל מכריהם, משפחותיהם והקולגות שלהם. ההשקה הסלולרית הזאת היא הוצאה שבחישוב הוצאות המחיה של הילד בשבוע הראשון לחייו נוטים להשמיט, אבל החברות הרלוונטיות נהנות ממנה מן הסתם.

אך הפציע הראש לאוויר העולם, וכבר הטיוטה האחרונה של ההודעה עוברת עריכה. כשהתינוק בחוץ, לאחר גזירת חבל הטבור, ואחרי מבט אחד של אישור שהוא אכן אנושי ולא הנוסע השמיני, יוצאת הבשורה אל ההמון המצפה לעשן הלבן. הודעת הטקסט ההמונית המנוסחת בפאתוס גוררת אחריה שובל צפצופים טורדני שילווה את הילד בכל ימי חייו ויוכיח שהוא מהווה עניין לברואים אחרים.

אך איריס שוורץ, אם טרייה לבת שנולדה לפני שבועיים, לא הזדרזה להפעיל את האגודלים. "ההודעות ההמוניות האלה מגוחכות בעיני. כל אחד מנסה להיות שנון יותר ומצחיק יותר".

איך את הודעת על לידת התינוקת?

"כשמדובר בחברות קרובות אני מצפה שהאמא תתקשר או שתשלח אס-אם-אס אישי, שמראה שהיא התכוונה לשלוח את הבשורה המרגשת רק לאדם שרצתה ולא לכולם. בטח שלא לקולגות. וכך עשיתי".

אבי התינוק עשה כעצתך?

"לא. אבל אם רוב האס-אם-אסים הם בסגנון 'בשעה טובה נולד לנו בריא ושלם בן מקסים השוקל שלושה קילו. האם והבן מרגישים בטוב' - אז בעלי צימצם את המסר ושלח לחברים שלו אס-אם-אס בסגנון 'עוד פולני נולד'. הוא אמנם המוני אך לפחות חביב".

לעומת שוורץ, תסריטאית הסדרה "אמא'לה", תמר מרום, מתייחסת לתופעה בחיבה רבה: "קיבלתי הודעה על כל תינוק של חברה, שמרתי את כולן ולא מחקתי". והיא מפרטת: "יש שלושה סוגי הודעות: האינפורמטיביות, המתרגשות והמנסות להצחיק. ההורים האינפורמטיביים מנסים להתגבר על ההתרגשות בהמון מידע; כמה הילד שוקל, באיזו דקה הוא יצא ונתונים נוספים. נדמה לי שהם חוששים שינדנדו להם עם שאלות בסגנון הזה, אז הם מקדימים תרופה למכה. את המתרגשים ניתן לזהות בקלות, כי הם נותנים המון שמות תואר לתינוק - המהמם, היפהפה, האהוב, החמדמד. עם כל הציניות, אלה הטיפוסים הכי מקסימים בעיני.

"המנסים להצחיק נחלקים לשני זנים: הם יכולים להיות פשוט אנשים מצחיקים שמתייחסים לעניין בהומור ובקלילות, או הסוג שניסחו את המסר מראש, חודשים לפני שיגורו. אחת מז'אנר הדאחקות זכורה לי במיוחד. חברה טובה שלי ילדה את בתה השנייה בניתוח קיסרי. בעלה שלח את האס-אם-אס הלא-מרגש אך המצחיק - '1 ילדה בחוץ'. כמו בחומוסייה".

לאיזה סוג את בחרת לחבור אחרי הלידה?

מרום: "בהריון הראשון שלנו היתה לנו בדיחה, לבחור שם שהמשפחות שלנו יתפלצו לשמוע. תיכננו להכריז על השם הזה בהודעת הטקסט ההמונית שנשלח אחרי הלידה, אך כשיום הדין הגיע לא היה לנו חשק ללכת על הבדיחה. היינו נרעשים מכל העניין והבדיחה נראתה ללא טעם".

מנהג שליחת האס-אם-אסים היישר מהחסידה נהוג בכל מקום שיש בו לידות וטלפונים ניידים. "אני לא מבינה מה הטעם לשלוח אס-אם-אס קבוצתי ל-400 איש", כתבה גולשת בריטית אלמונית בדיון בפורום שהוקדש לנושא, "אלא אם כן את נסיכה ובתך יורשת העצר. במקרה אחר אפשר לשלוח רק כמה הודעות לחברים קרובים".

"אני שלחתי רק לעשרה חברים, אבל לאשתי היו מאות נמענים", ענה לה ג'ף דנדר, אבא צעיר מאוסטרליה. "נאלצתי לשלוח 400 הודעות במכה, לעדכן את הסטטוס בפייסבוק, לצייץ בטוויטר, להעלות לבלוג שלה תמונות וקטעי וידיאו מהלידה, ואז אחרי כל עדכון לצייץ בחזרה, לענות למברכים ולשלוח בחזרה הודעות טקסט. בעולם של גברים היה מוקם אתר בשם 'אם-זה-באמת-מעניין-אותך.קום' ושם הייתי כותב את העדכון הקצר - 'ילד חדש הגיח לאוויר העולם. סיבה טובה לשתות בירה!'"

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ