קלאסיקות של חנוך לוין יועלו מחדש

שני מחזות שלא הועלו כאן קרוב לשלושה עשורים יועלו בקאמרי: "ייסורי איוב" בהפקה צרפתית ו"אורזי המזוודות" בהפקה מקומית

ציפי שוחט
ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציפי שוחט
ציפי שוחט

שני מחזות מאוצרות הקלאסיקה הישראלית - שלא הועלו כאן קרוב לשלושה עשורים - יועלו כעת בתיאטרון הקאמרי. שני המחזות הם של חנוך לוין - "ייסורי איוב" שהועלה בקאמרי ב-1981 בבימויו של לוין; ו"אורזי המזוודות" שהועלה בקאמרי ב-1983 בבימויו של מייקל אלפרדס. על אף הערכה רבה מצד המבקרים והקהל, המחזות הללו מעולם לא זכו לעדנה מחודשת, ואף מנהל תיאטרון רפרטוארי לא העלה אותם בשנית.

ועדיין, את האתגר בהעלאת "ייסורי איוב" המיתי נטל תיאטרון צרפתי בשם "Le menteur Volontaire", בבימויו של לורון ברתיום. התיאטרון יבוא לתל אביב ויעלה את המחזה בקאמרי. ההפקה זכתה לתמיכת המכון הצרפתי ושגרירות צרפת בישראל, והיא תוצג בשפה הצרפתית עם כתוביות תרגום לעברית, ב-2-4 במאי.

לוין מבסס את מחזהו על סיפורו של איוב התנ"כי ומשלב אלמנטים מהפסיון של ישו, כדי להתמודד עם שאלות מטרידות והרות גורל על מקומם של האלוהות, האמונה והסבל בחיינו. איוב, שהיה איש עשיר ומרוצה מחייו, מתמודד עם אסונות בלתי מוסברים הפוקדים אותו. כשהועלה לראשונה ב-1981 עורר המחזה סנסציה, בין השאר בשל סצנה שבה איוב העירום (בגילומו של יוסף כרמון הנפלא) משופד באחוריו על מוט על ידי חיילי הקיסר, ונמכר לקרקס על מנת שגסיסתו תמשוך קהל. הסצנה הנועזת לא עברה בשקט: סגנית שר החינוך אז, מרים גלזר-תעסה, דרשה להפסיק את התמיכה בתיאטרון.

גרסת הבמאי הצרפתי שתועלה כעת בקאמרי שונה מהגרסה המקורית של לוין. לורן ברתיום משתמש בבקבוקי פלסטיק וצבעים נוזליים צבעוניים בהם הוא גם צובע את גופות השחקנים. ההפקה, שהועלתה בין השאר גם בפסטיבל אודיאון בצרפת בתרגומה של לורנס סנדרוביץ', זכתה בפרס אהדת הקהל.

בניגוד ל"ייסורי איוב" שיועלה כאן בהפקה זרה, יזכה מחזהו של לוין "אורזי המזוודות" להפקה חדשה בקאמרי בבימויו של אודי בן משה. "אורזי המזוודות" מוגדרת כקומדיה בת זמננו הכוללת שש משפחות, שלוש רווקות, תשעה מתים, שמונה לוויות, אחת עשרה מזוודות, תינוק, הומוסקסואל, זונה, מגמגם וגיבן - וכולם מאוד לא מאושרים. כל 22 הדמויות יוצרות תמונה תל אביבית שמתרחשת בשנות ה-60.

מדוע עברו 28 שנים כדי להעלות שנית את המחזה שהביקורת גמרה עליו את ההלל? "מדובר בהיקף תובעני של שחקנים ושל צוות, שעמד למכשול לבצע אותו", אומר עמרי ניצן, מנהלו האמנותי של הקאמרי, "אבל יש עכשיו להקת שחקנים מצוינת עם ההשראה היצירתית של אודי בן משה, שהביאה להכרעה". להפקה זו חוזרת חנה מרון, שלא הופיעה בקאמרי זה שנים רבות. החזרות מתחילות היום, ההפקה תועלה ביולי הקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ