איך הם לא מתביישים?

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

אתמול ראיתי את "האוצר" של שלום עליכם עם פזמונים בשפת המקור ביידיש, בתיאטרון יידישפיל, בעיבודו ובימויו של מוטי אברבוך. לפני כחודש ראיתי בתיאטרון באר שבע את "אויב העם" של איבסן שהועבר לנוף של עיירה דרומית מושחתת על ידי בועז גאון ונקרא "הבוגד". דבר אחד היה משותף להצגות האלה: תום לב.

בתיאטרון הקאמרי העבירו את העלילה של שלום עליכם על עיירה שמשתגעת בגלל שמועה על אוצר לעיירה דרומית מושחתת. תום לב לא היה כאן, אלא מעשה הונאה, המוכר בידור זול וגס רוח במסווה של תיאטרון, המכנה עצמו רפרטוארי.

באחת התמונות הראשונות מייעץ ראש העיר מנצ'י לוי (שמואל וילוז'ני, שאין עוויה אחת של גוף וקול שהוא לא עושה) לרב העיירה שריקי (נדב אבוקסיס, שהוא קריקטורה גסה של דתי ספרדי, שכמובן צועק "תצא בחוץ") להיות פרימיטבי כמו אביו, כי זה מה שמצליח. ההצגה מקיימת את ההנחיה.

השוס הגדול ביותר הוא כשאחרי המשגל שמתקיים סוף סוף בין ראש העיר לאשתו המיוחמת (עירית קפלן, שמענטזת ומצטווחת) והמשתוקקת לילד (לו לא עומד; צנח לו זלזל, נכון שזה נורא מצחיק?) הם מפנטזים על הילד: הם יקראו לו יאיר; או אבנר; ואם תהיה בת יקראו לה שרה. ממש וואחד סאטירה אקטואלית.

זה מוגש כהצגה מודעת לעצמה כביכול, עם ליווי מוזיקלי קבוע, עם בדיחות פנימיות, ויש אפילו איזה מוסר השכל עקום, לפיו מי שהשחיתות והרמיה העצמית לא מוצאת חן בעיניו הוא בסך הכל יפה נפש שלא מוכן ללכלך את הידיים שלו.

נכון שזה קומדיה, יעני בידור, אבל זה גם גזעני, גם שוביניסטי וגם דוחה. אבל הקהל קונה כרטיסים וצוחק. אני מצטער; הייתי בשבוע שעבר באירוע תיאטרון אירופי וראיתי כמה הצגות. זה כנראה החזיר לי את קני המידה. אני לא מבין איך מנהלי הקאמרי לא מתביישים להציג את הזבל המזוייף הזה.

תיאטרון הקאמרי מעלה את "זהב טורקי", דרמה קומית מאת חנן פלד, על פי "האוצר" מאת שלום עליכם. תפאורה ותלבושות: נטע הקר. מוזיקה: יוסי בן נון. תאורה: עמיר ברנר. בימוי: משה קפטן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ