התנועה האמנותית

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

האגם שוב סוער ציור של קלימט בשווי כ-40 מיליון דולר, שהוחרם בידי הנאצים, יוחזר למשפחת בעליו

המועצה האזורית של מחוז העיר זלצבורג באוסטריה הודיעה כי ציור של הצייר גוסטב קלימט יוחזר בקרוב למשפחת בעליו המקורית, זאת לאחר שהתגלה כרכוש יהודי שהוחרם בידי המשטר הנאצי.

הציור, "Litzlberg am Attersee" (ליצלברג על (אגם) אטרזה), צויר בשמן על בד בשנת 1915. מאז 1952 הוצג במוזיאון זלצבורג לאמנות מודרנית והוגדר "אחת מיצירות המופת היקרות ביותר של המוסד". עבודה זו, האופיינית לתקופת יצירתו המאוחרת של האמן (1862-1918), מתארת את נופו של אגם אטרזה במערב אוסטריה, שבו בילה קלימט את מרבית קיציו. הציור מוערך כיום בין 30 ל-44 מיליון דולר. מחקר שנערך לאחרונה הראה כי הציור הוחרם מבעליו המקוריים, אספנית אוסטרית יהודייה ושמה אמלי רדליך, שנשלחה למחנה השמדה בפולין בשנת 1941, ותכולת דירתה, בכפר הסמוך לווינה, הוחרמה בידי הגסטפו.

בשנת 1944 קנה את הציור פרידריך וולץ, אספן וסוחר אמנות, שהחליף אותו תמורת עבודה אחרת מאוסף המוזיאון העירוני. עובדה זו גרמה לטשטוש מקורותיו של הציור באוסף, וכעשור לאחר מכן הוא נכנס לתצוגת הקבע של האמנות המודרנית במוסד. יורשה של רדליך הוא נכדה בן ה-83 ג'ורג' ג'וריש, החי במונטריאול, קנדה. הסדרי החזרתו של הציור מצויים כעת בהליך משפטי.

מאז 2006 החזירה אוסטריה שישה ציורים של קלימט למשפחות בעליהם המקוריים, ובהם "דיוקן אדל בלוך-באואר", שהוחזר למריה אלטמן ונמכר לרונלד לאודר באותה שנה תמורת 135 מיליון דולר.

על החזרת ציור זה אמר וילפריד הסלאוור, מושל המשנה בזלצבורג, כי זה "תהליך כואב, לא לאוספי המוזיאון בלבד אלא למדינה כולה". עוד הוסיף כי "המוסד אינו יכול להרשות לעצמו להמשיך את מעשיו של משטר הפשע". על פי סוכנות רויטרס, הבטיח ג'ורג' ג'וריש לתרום להרחבת המוזיאון בזלצבורג, לאות תודה על השבת הציור לידיו.

יהושע סימון אוצר תערוכה בווינה

בעוד שבועיים תיפתח בקונסטהאלה אקסנרגאסה בווינה "רקוקו - חיים תחת משטרים ייצוגיים", תערוכה קבוצתית שאצר יהושע סימון עם האוצרת השווייצית צירי פייר. בתערוכה ישתתפו אמנים מישראל, גרמניה, אוסטריה, ארצות הברית ועוד. בין השאר יציגו בה מיקי קרצמן, אנה ויט, תומאס קאלר, בועז ארד, רועי רוזן ואריאלה אזולאי.

לדבריו של סימון, התערוכה עוסקת ב"יחסים שבין פוליטיקה ודימויים. העבודה על התערוכה התחילה תוך ניסוח תיאוריה לתיאוריות קונספירציה: מנין הן מגיעות, מה הן עושות ולמה ואיך כל זה קשור לאופן הצר שבו הדמוקרטיות מקיימות היום משטר ייצוגי". במקביל לפיתוחה של התערוכה, שהוצגה בחודש שעבר בציריך ותוצג בהמשך במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון, התרחבו נושאי המחקר בה והושק בלוג חדש (http://recoco.tumblr.com) כדי לרכזם.

החודש הושק ספר חדש שערך סימון, "ארצות הברית של פלסטין-ישראל", שיצא לאור בהוצאת סטרנברג הגרמנית-אמריקאית, כחלק מסדרת ה"פתרונות" של ההוצאה, סדרת ספרות עיונית ומחקרית העוסקת בתיאוריה וביקורת פוליטית. הספר כולל מאמרים וטקסטים שונים מאת יעל ברתנא, יצחק בנימיני, רותי סלע ומעין אמיר, אוהד מרומי ועוד.

האמנים וין הורס ולווה אנקוויסט יבואו לישראל

האמן השוודי לווה אנקוויסט, צלם המתעד קהילות אלטרנטיביות, אוטופיות ואקולוגיות בעולם, יבוא השבוע לישראל. במסגרת שהותו בארץ, יציג תערוכה שתיפתח השבוע בסדנאות האמנים בירושלים. הוא גם מתכנן לתעד את החממה האקולוגית של האמן אביטל גבע בקיבוץ עין שמר. את תערוכתו תאצור האוצרת השוודית-ישראלית סנדרה וייל. אנקוויסט, שבסיסו בשטוקהולם, הציג בשנים האחרונות תערוכות יחיד רבות בסקנדינביה, בהן במוזיאון אופסאלה בשוודיה.

עוד השבוע ישהה בארץ האמן הגרמני-הולנדי וין הורס, צייר גרפיטי ואמן מיצג. הורס, שיבוא הערב לתל אביב, הוזמן על ידי עורכי מגזין "פיקניק" ליצור עבודה חדשה בהתכתבות עם סדרת תצלומים ועם עבודתו של דן ריזינגר, המוצגת בתערוכת המגזין בבית העיר בתל אביב. ביום שישי ישתתף בשיחה פתוחה לקהל שתיערך בבית העיר.

פרויקט אמנות ומיצג בביה"ח למצורעים בירושלים

בעוד כשבועיים יחל דרכו פרויקט אמנות ניסיוני שיתקיים במתחמו של בניין בית החולים למצורעים (תסמונת הנסן) לשעבר בשכונת טלביה בירושלים. הפרויקט הוא יוזמה של ארבע אמניות בוגרות ביה"ס לתיאטרון חזותי: תכלת וייסטוב, מעין מוזס, שי פרסיל וענבר בן ישי, שגיבשו יחד קבוצת אמנות ושמה "אמחייה". הפרויקט מתקיים בשיתוף ובתמיכת הזירה הבין תחומית בירושלים ובתמיכת קרן ירושלים וקרן שוסטרמן.

עשרת האמנים שנבחרו לקחת חלק בפרויקט, בהם יונתן אלבלק, איתמר פלוגה, עינת אמיר וגיא יצחקי, ואמנים מקבוצת "זיק" ומקבוצת "הגיגית", יקבלו במקום חלל עבודה וכן תקציב שישמשו אותם ביצירתה של עבודה תלוית-אתר. לדבריה של מוזס, מטרתו העיקרית של הפרויקט היא גיבושו של קולקטיב אמנים מתחומים שונים, כמו וידיאו ומדיה חדשה, מיצג, צילום וקולנוע. "אנחנו מנסות לייצר, בצורת 'אינסטנט', קולקטיב אמנות שיתגבש במקביל לגיבוש של עבודותיהם של האמנים במקום". לאחר תקופת העבודה, יוצגו העבודות במקום כחלק מפסטיבל "מתחת להר", שיתקיים בתחילת יוני בירושלים, במסגרת עונת התרבות של העיר.

חוצים גבולות

* בחודש הבא יציג האמן טמיר ליכטנברג בתערוכה שתיערך בגלריה-דל-אינינטו בבואנוס איירס, זאת במסגרת תוכנית שהות אמן שהתקבל אליה. התוכנית, "URRA" שמה, מפגישה בין תריסר אמנים ממדינות שונות למטרת עבודה משותפת ולימוד במשך חודש. ליכטנברג גם ישתתף בחודש הקרוב בשלוש תערוכות קבוצתיות בישראל, בהן תערוכת זוכי פרס "מסר" בגלריה האוניברסיטאית בתל אביב.

* "אבא ואני, גודל טבעי", ציור גדול מימדים של האמן אלי שמיר, יוצג החל בחודש יוני בנשיונל פורטרט גאלרי בלונדון. שמיר הגיש עבודתו זו לתחרות דיוקנאות שמקיים המוזיאון, והיא בין 55 העבודות שנבחרו מתוך כ-2,400 מועמדויות. בציור מתאר שמיר את אביו בבגדי חקלאי ואת עצמו במדי עבודה של צייר.

* האמנית עינת עמיר משתתפת בתערוכה קבוצתית במרכז לאמנות עכשווית בדאלאס, טקסס. עבודתה, "בקרוב אצלך", מציבה חדר מגורים בחלל המוזיאון שבו מתארח בכל יום מתנדב אחר. המתנדבים בעבודתה של עמיר מתבקשים להביא עמם סרטי וידיאו ולצפות בהם במקום. התערוכה, שנפתחה לפני שבועיים, תוצג עד סוף חודש מאי.

כתבות מומלצות

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

הפגנה של חיילים משוחררים מול הכנסת, לפני עשרה ימים

שני החוליים הכי ממאירים של החברה הישראלית בחוק אחד

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"