רותה קופפר

"בייביז" הוא סרט קולנוע באורך מלא (76 דקות) ללא קריינות שישודר הערב בערוץ יס דוקו. הוא עוקב אחר פוניג'או מנמיביה, האטי מארצות הברית, מארי מיפאן ובאיארג'ארגול ממונגוליה. העריכה נעשית כך שרואים את הדמיון בין התינוקות הגדלים במקומות השונים כל כך. לא רק שכולם קצת רבים עם החברים שלהם, מציקים לבעלי החיים שלהם ואוהבים את אמא שלהם, אלא שאלה ממדינות העולם השלישי עושים זאת בצורה יותר פוטוגנית. לפחות בעיני במאי מהעולם המערבי.

הסרט של הצרפתי תומאס בלאמס כולל צילומים יפהפיים, מין גלויה נעה, של התינוקות מלידתם ועד גיל שנה. הכל נעשה בצורה אנתרופולוגית, כמו נשיונל ג'יאוגרפיק. לא במפתיע, אם כן, שהתינוקות מנמיביה וממונגוליה (שבהן אין חיתולים חד-פעמיים) מעניינים בהרבה מאלה מארצות הברית ומיפאן (שבהן האבות מעורבים בגידול הילדים ונוהגים לקרוא להם ספרים מרגע לידתם).

סרט על תינוקות ללא שום מלל ומידע נוטה להישמע משעמם, אבל במפתיע הוא מושך ומהנה (לפחות בעיני מי שתרם מיליון צפיות ל-310 מיליון שיש לסרטון "צ'ארלי נשך אותי" ביוטיוב). ברגע שהסרט מתחיל לייגע, הוא מסתיים. לא זו הבעיה שלו.

אף שלא נאמרת בו מלה, ולמעשה בגלל זה, יש בסרט משהו מניפולטיבי. השנה הראשונה בחייו של התינוק בנמיביה נראית מושלמת. הכל מעניין אותו, הוא נמצא כל הזמן בקרבת אמו, אם לא ממש עליה. הוכחה מצולמת למצדדי "עקרון הרצף". יש לו חברים בני גילו שמשחקים אתו ובעלי חיים טובי לב, בלי גירויים צבעוניים ומלאכותיים, רק העולם. החיים הלא מוגנים האלה והקרבה לטבע נראים מושכים. במונגוליה כל זה קורה על רקע גבעות מוריקות, שטיחים צבעוניים ואח גדול יותר וקנאי.

בשום מקום לא כתוב מהי תמותת התינוקות לנפש באזורים הנחשלים האלה, וכן מה קורה בשנה השנייה של חיי התינוק - שלא לומר בשאר החיים שלו - שאולי יצטלמו קצת פחות טוב, ויהיו בוודאי קשים מאלה של התינוקות המערביים. הצפייה בסרט מהנה אבל ככל שעובר זמן ממנה, ההנאה הראשונית מתפוגגת ונותר רק טעם הלוואי הסכריני.

"בייביז". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ