חתונת ויליאם וקייט | שידוכים מלכותיים: היסטוריה בעייתית

ממזרים על פי החשד, קרבות גירושים מכוערים ובגידות הם רק חלק מתולדותיהם של שידוכים מלכותיים. מזל טוב לנסיך ויליאם ולקייט מידלטון שנישאים מחר באחת החתונות המדוברות ביותר במאה הנוכחית

דורית לנדס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דורית לנדס

קרב גירושים ממושך ומכוער בין יורש העצר הבריטי השנוא לבין אשתו, חביבת ההמונים, כמעט הביא למהפכה בבריטניה. שערוריית צ'רלס (זה שהתאווה להיות טמפון), קמילה ודיאנה מתגמדת לעומת הסיפור ההיסטורי על נישואיהם של הנסיך מוויילס, לימים המלך ג'ורג' הרביעי, ואשתו, הנסיכה קרוליין מבראנסוויק, ב-1795.

הכל החל בשידוך לא מוצלח בין דודנים. שני הצדדים הופתעו לרעה כשנפגשו, אך העסקה כבר נסגרה והחתן והכלה המיועדים ידעו שאין ברירה. הוא ביקש מיד כוסית ברנדי כדי להתעשת והיא לחשה שהוא כלל לא נאה כפי שנראה בתמונתו.

התמונה אף לא חשפה את מידותיו הרעות: הוא היה הולל ובטלן, גנדרן, פזרן, ילדותי, רודני ושנוא על האזרחים. היא היתה אינטליגנטית אך לא נאה, ולא היה בה שום עידון: היא פשוט ציפצפה על הגינונים המקובלים בחצר מלוכה. הוא גרס שההיגיינה האישית שלה לוקה בחסר וכעבור זמן טען שקיים אתה יחסי אישות פעמיים בלבד, בליל הכלולות ולמחרת היום.

תשעה חודשים לאחר שנישאו נולדה בתם, שרלוט. זמן קצר לאחר מכן כתב הנסיך לאשתו כי מאחר ששניהם יודעים שלא יוכלו למצוא אושר בנישואיהם, מאותו הרגע אין הם "מחויבים עוד זה לזה". קרוליין לא התנגדה, עברה למעון נפרד והחלה לקיים אורח חיים עצמאי.

הנסיכה הגרמנייה התחבבה על הבריטים דווקא בשל אותו חוסר גינונים; בימינו היו אומרים שהיא עושה "מה בראש שלה": מביעה דעתה ללא חשש, מדברת עם אנשים מכל שדרות העם, נפגשת בביתה עם מי שהיא רוצה. הילכו שמועות על כך שהיא מקיימת יחסי קירבה עם אישים שונים, מהם פוליטיקאים.

הפופולריות שלה הפריעה לנסיך, וזה הצליח להרחיקה מבתה כשהורה לה לעקור אל מחוץ ללונדון. היא המשיכה לנהל אותו אורח חיים ובין השאר אימצה ילדים ממשפחות עניות ומימנה את האומנה בבתי משפחות אחרות; היו שאמרו כי אלה ילדיה הלא-חוקיים.

כשהחליטה לגדל בביתה ילד קטן טענה השכנה, ליידי דאגלס - שג'ורג' ביקש ממנה לפקוח עין על אשתו בנפרד - כי הוא בנה של הנסיכה. הנסיך מוויילס סבר שהנה התגלגלה לידיו הזדמנות מצוינת להיפטר מקרוליין. באותו זמן היה אפשר להתגרש רק אם אחד הצדדים הודה בבגידה או אם הוכחה בגידה. שלושה מדינאים נשואי פנים התבקשו לבדוק את ההאשמות שהועלו נגדה. אבל אם הילד אותרה ואיששה את הפרטים שמסרה הנסיכה. ועדת החקירה קבעה כי אין בסיס לטענת הבגידה והנסיך התאכזב קשות. הידיעה על החקירה והתוצאה הודלפה לעיתונות ועוררה סנסציה, אך חמתם של ההמונים הופנתה כלפי הנסיך השנוא.

קרוליין נענתה להצעת הממשלה שתעזוב את אנגליה בתמורה לקצבה קבועה. ב-1814 עקרה לאיטליה, מצאה חווילה מתאימה לא הרחק ממילאנו, ליד אגם קומו, והחלה להעסיק אחד, ברתולומיאו פרגמי. היום היו מכנים אותו עוזר או מנהל אישי ואז קבעו מיד שהוא המאהב שלה. ואמנם, לא זו בלבד ששיכנה בביתה את כל משפחתו של פרגמי, השניים גם ערכו טיול ממושך בחופי הים התיכון ופקדו את נצרת. קרוליין הגיעה לירושלים רכובה על חמור בראש שיירת גמלים.

לאחר שחזרה לאירופה התברר לה בדרך עקיפין כי בתה, הנסיכה שרלוט, מתה בלידתה, יחד עם התינוק. איש לא טרח להודיע לה, וקרוליין הבינה כי מאחר שאינה עוד אמה של המלכה לעתיד, לא תוכל לשוב למעמדה הקודם.

ג'ורג' גמר אומר להתגרש, והמו"מ התחדש. הנסיך נוכח שמתנגדיו מגבירים את התמיכה בקרוליין כדי לסלקו, אך התמונה השתנתה לגמרי: ב-1821 מת המלך ג'ורג' השלישי, והנסיך היה למלך. קרוליין החליטה לחזור לאנגליה ולתפוס את מקומה כמלכה: לא זו בלבד שהיתה פופולרית ממנו; היא אף נהפכה לאייקון רדיקלי, וחתימתה הופיעה על כרוזים שהבטיחו לאזרחים חופש בחירה, חופש דת ושוויון זכויות לבני כל המעמדות.

מקורבי הנסיך ניסו לשכנע את קרוליין שתישאר בחו"ל ואיימו במשפט שופע פרטים עסיסיים, אבל קרוליין חזרה לאנגליה. כשהחומר של ועדת החקירה הוגש לפרלמנט, שם נועד המשפט להתנהל, התקוממו חיילי משמר המלך בלונדון. ההתקוממות דוכאה ולפרלמנט הוגשה הצעת חוק שבה נקבע כי קרוליין בגדה בבעלה עם "המאהב האיטלקי". בחוצות לונדון נאספו מיליון חתימות על כ-800 עצומות לטובת קרוליין.

בתוך כך התקיים טקס ההכתרה של ג'ורג' הרביעי. קרוליין רצתה להיות נוכחת בו, אף שהצטוותה להימנע מכך, וכשניסתה להיכנס בכל זאת, הורחקה בגסות. ההיסטוריונים גורסים שדווקא התעקשות זו פגעה בפופולריות שלה. היא חלתה ובתוך פחות משלושה שבועות מתה. השלטונות ניסו להעביר את גופתה לספינה שתישא אותה לבראנסוויק בדרכים עוקפות לבל יעבור הארון בחוצות לונדון, אך ההמונים השתוללו, הקימו מחסומים וכפו על הרשויות לקיים את מסע ההלוויה דרך לונדון כדי לחלוק לה כבוד אחרון.

ייסורי פיליפ

שידוכים מלכותיים הם עניין מסוכן. נסיכה גרמנייה אחרת, קתרינה, שודכה ליורש העצר של רוסיה, והמקום כל כך מצא חן בעיניה שהזדרזה ללמוד רוסית והצטרפה לכנסייה הפרובוסלאבית. היו לה קשרים אישיים מצוינים עם הקצונה הבכירה וברגע שבעלה היה לצאר הדיחה אותו בעזרת הצבא, גירשה אותו והורתה להורגו. במשך עשרות שנים שלטה בקיסרות הרוסית ביד רמה, הרחיבה את גבולותיה ונודעה בשמה הרוסי, יקטרינה הגדולה.

נסיכה אוסטרית צעירה, מארי אנטואנט, נשלחה לוורסאי כדי להינשא ללואי ה-16 ועוררה איבה אדירה מכיוון שלא ילדה לו ילדים בשנים הראשונות לנישואיהם. המלך, כך עולה מביוגרפיה חדשה של מארי אנטואנט, סבל מבעיה רפואית באיבר המין, וזו נפתרה רק לאחר שמארי אנטואנט כתבה על כך לאחיה, קיסר אוסטריה. או-אז הובהל מומחה אנגלי שניתח את המלך בהצלחה, המלכה ילדה אך מעולם לא זכתה לאהדה בצרפת.

ובחזרה לבריטניה: ההתרפקות הלאומית על זכרה של דיאנה ניקתה אותה במידה רבה מחלקה באחריות לכישלון הנישואים לנסיך צ'רלס. בראיון הטלוויזיה המפורסם עמה נשאלה אם גם היא בגדה בבעלה. היא הודתה ובעיניים דומעות וקול חנוק אמרה: "אהבתי אותו". מושא האהבה היה מדריך הרכיבה ג'יימס יואיט.

ייתכן שפרשה זו לא תיעלם, משום שמדי זמן מה מתעורר אחד מצהובוני בריטניה ומציג את תצלומו של הנסיך הארי, בנם הצעיר של צ'רלס ודיאנה, ליד זה של יואיט. הדמיון אכן רב מאוד; גם אם הארי ירש את השיער הג'ינג'י

ממשפחת ספנסר, תווי הפנים שלו לא מזכירים אותם וגם לא את בני משפחת המלוכה.

יואיט נאלץ בשעתו לגלות מבריטניה לאחר שניסה למכור 60 מכתבי אהבה ששלחה לו דיאנה, וכיום הוא חי בספרד, שם הקים מועדון פולו. הארי לא צריך לדאוג, הוא בחברה טובה. היום טוענים שגם סבת-סב-סבתו, המלכה ויקטוריה, שנולדה לדוכסית מקנט לאחר מות בעלה, הדוכס, לא היתה בתו.

ויקטוריה אהבה מאוד את בעלה, הנסיך הגרמני אלברט מסקסה-קובורג אונד גותה. היא ילדה לו תשעה ילדים וכשמת מיתה חטופה בגיל 40 נשבר לבה והיא סירבה להופיע בציבור תקופה ארוכה. אלברט אכן היה ידיד נאמן ויועץ פוליטי מוכשר ועל כן הוענק לו תואר השמור לבן זוגה של מלכה, Prince Consort. המלכה אליזבת השנייה, לעומת זאת, בחרה שלא להעניק אותו לבעלה, הנסיך פיליפ.

נראה שהחיים הממושטרים ככינור שני שיעממו את פיליפ. בשונה מאשתו, שמעולם לא נכשלה בשום התבטאות או פעולה, פלט לא פעם אמירות לא-דיפלומטיות שהעיתונות הקפיצה לכותרות. במסעותיו לאפריקה צולם כשהוא נועץ עיניים ברקדניות חשופות חזה. כשהעיתונות השוודית הציגה באחרונה סיפורים על התנהגות פרועה של המלך גוסטב אדולף במועדוני לילה עם חשפניות, הוא לא התרשם. "המלכה ואני דיברנו על כך", אמר לקונית וטען כי אלה סיפורים "עתיקים". ייתכן שעלה בדעתו כי זה חלק ממסע שנועד לשכנעו לפרוש לטובת בתו הפופולרית, הנסיכה ויקטוריה, שנישאה לפני כשנה לדניאל וסטלינג, בעלים של מועדון כושר, והתחנפה לציבור כשאמרה "תודה שאיפשרתם לי להינשא לנסיך שלי".

יורש העצר של נורווגיה, האקון, בחר דווקא במת'-מרית, אם חד-הורית יפהפייה שאבי בנה, סוחר סמים, יושב בכלא. הוריו עיקמו את האף והוא התעקש עד שהיא הופיעה בטלוויזיה, הכתה על חטאי נעוריה וכבשה את לבות בני עמה. מאז נולדו להם ילדים והם חיים באושר, לפי התצלומים הרשמיים.

ניהול נבון של תקשורת ויחסי ציבור חשובים למונרכיה כתמיד, ויש אירוניה לא מעטה בכך שדווקא הנסיכה לטיציה, אשתו של יורש העצר הספרדי, לשעבר כתבת טלוויזיה, נכשלה בכך כשנתפסה בעדשה טלסקופית גוערת בבעלה בזמן הופעה בציבור. קוראי השפתיים פיענחו את הדברים שאמרה לו: "תשתוק, טיפש, ותן לי לדבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ