תערוכות חדשות

אלי ערמון אזולאי
יובל סער
נועם דביר
דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי ערמון אזולאי
יובל סער
נועם דביר
דניאל ראוכוורגר

חמישי

גלריה אינדי בתל אביב (יהודה הלוי 57). "אופטימיסטיק", תערוכת יחיד של הצלם תמיר שר, תיפתח במקום ותוצג במשך סוף השבוע הקרוב בלבד.

ת(א)עשיה בסדנאות האמנים בירושלים (האומן 26). "עולם החלום השימושי", תערוכה שאצרה סנדרה וייל, תיפתח הערב במקום. בתערוכה עבודותיו של האמן השבדי לווה אנקוויסט וכן של אלעד לרום, לילך שחר וכריסדי שינדלר.

גלריה הקיבוץ בת"א (דב הוז 25). "The Silent Kingdom", תערוכת יחיד של אדוה דרורי, תיפתח במקום. עבודתה של דרורי מלווה בפסקול מאת אתי בן זקן. בערב הפתיחה יתקיים מיצג של האמנית שיחל ב-20:00.

גלריה מנשר בתל אביב (חכמי 18). "The Innocence Mission", תערוכה זוגית משותפת לאביגיל הופקינס וטל גפני, תיפתח הערב במקום. תערוכה זו היא התערוכה הראשונה של האמניות ויוצגו בה עבודות צילום, פיסול ומיצב.

גלריה טובה אוסמן בתל אביב (בן יהודה 100). "פוסט אופיס / 1948-1999", תערוכת יחיד של פריד אבו שאקרה, תיפתח הערב במקום. בתערוכה עבודות תחריט וטכניקה מעורבת ששואבות השראה מבולים ממשלתיים.

גלריה זימאק בתל אביב (ה' באייר 68). "מוזיאון בתוך גלריה - עבודה", תערוכת יחיד גדולה של הצלם יובל יאירי, תיפתח הערב במקום. בתערוכה עבודות וידיאו ותצלומים נבחרים מתוך פרויקט שערך יאירי במשך שנה וחצי, שבו צילם באופן יום-יומי במוזיאון ישראל המצוי בשיפוצים.

גלריה Apart.Art בתל אביב (השוק 42). במקום תיפתח הערב "מדפי עץ", תערוכת יחיד של דליה זרחיה. התערוכה, שאצרה רותם ריטוב, תינעל ב-20 במאי.

מוזיאון האדם והחי בפארק הלאומי ברמת גן. "סחרחרות", תערוכת פיסול וציור של האמנית ליאורה שורץ טרקל, תיפתח הערב במקום. אצרה אסתר פרקל.

שישי

סדנת אמני ההדפס בקיבוץ נירים. "1 במאי בנירים", תערוכת תחריטים קבוצתית, תיפתח במקום ב-12:00. בתערוכה, שאצרה נוגה ראב"ד, יציגו אלימה, מיכאל קובנר, דן בירנבוים, משה שק, דב הלר, דב אור נר ועוד. התערוכה תוצג עד 30 ביוני.

גלריה ברבור בירושלים (שיריזלי 6). "זה עם הקוקו וזה עם הזקן", תערוכת יחיד של איל אדלר קלנר, תיפתח במקום ב-12:00. אצר את התערוכה איל ששון.

גלריה המעין בעין כרם (רחוב המעין 1). "מבט מעלה", תערוכת יחיד של הילה יורב, תיפתח במקום. בתערוכה ציורי שמן על בד מהשנים האחרונות.

בית סותביס בתל אביב (יהודה הלוי 11). תערוכת מכירה גדולה של צדוק בן דוד תיפתח במקום. בתערוכה 31 עבודות של בן דוד, שתשואת מכירתן תיתרם לעמותת מפעלות חינוך וחברה. התערוכה תוצג עד 6 במאי.

ועוד. במרכז המבקרים של גן החיות התנ"כי בירושלים תיפתח ב-12:00 תערוכתה של אביבה אבן זהר "מלמעלה". בבית התנ"ך בתל אביב (שד' רוטשילד 16) תיפתח ב-10:00 "זמן חופשי", תערוכת יחיד של האמן עמי ואלך. בבית שמואל בירושלים (אליהו שמעה 6) תיפתח ב-16:00 "עולם ועמלו", תערוכת תצלומים של אלי ורון, שאצרה דבורה גולדברגר. בגלריית הבית האדום בת"א (רח' הזרם 13 פינת רח' היסוד) תיפתח ב-11:00 תערוכתה של מאשה ברמן, המציגה את עבודותיה יחד עם עבודותיו של אביה, גדליה ברמן.

שבת

גלריה עמליה ארבל בתל אביב (שער ציון 3). במקום תיפתח ב-20:00 תערוכת פיסול של האמנית נירה נתנאל. התערוכה תינעל ב-19 במאי.

מרכז ספורט + בחולון (הלוחמים 12). "התרגשות", תערוכה ראשונה לאמנית יונת חולי, תיפתח במקום ב-10:00 חלק מהכנסות מכירת התערוכה ייתרמו למען האגודה לסוכרת נעורים בישראל.

שני

גלריה על האגם ברעננה (דרך הפארק 10). במקום תיפתח ב-20:00 התערוכה "קו חשוף בצריח", תערוכת יחיד של האמן אורי רז. את התערוכה אצרה אורית לוטרינגר.

רביעי

גלריה ויטרינה במכון הטכנולוגי בחולון (גולומב 52). "The One that you call Mine", תערוכת יחיד קטנה של האמן רועי שחר, תיפתח במקום ב-18:00. אצרה רחל סוקמן.

שיח גלריה

בבית האמנים בת"א (אלחריזי 9) יתקיים הערב ב-19:00 שיח גלריה בתערוכה "היינו שם" של דב גזית. בשישי ב-13:00 ייערך אירוע "זים-Zoom על אמנות" בהשתתפות אריאלה פלוטקין, ליאת לבני, חיה רוקין ועוד. במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב (חיים לבנון 2) ייערך הערב ב-18:00 שיח גלריה בביאנלה לקרמיקה ישראלית, בהשתתפות אוצר התערוכה והאמנים המשתתפים. בגלריה גרשטיין בת"א (בן יהודה 99) ייערך הערב ב-20:00 מפגש בנושא אמנות מחאה, בהשתתפות רועי צ'יקי ארד, פרופ' אורי רם, ד"ר מיכל ספיר, אביב לבנת ויוסי למל. ברוטשילד אמנות בת"א (שד' רוטשילד

140) יתקיים בשישי ב-12:00 שיח גלריה עם דרור בורשטיין. בגלריה ג'ולי מ. בת"א (בצלאל יפה 10) ייערך בשישי ב-12:00 שיח גלריה בתערוכה "ממבה שחורה". בגלריה גל און בת"א (יהודה הלוי 79-81) ייערך בשישי ב-12:00 שיח גלריה עם בתיה איזנוסר ג'אנקור בתערוכתה "ואין להם זיכרון". בגלריה קונטמפוררי בת"א (הרצל 117) יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה עם דורון רבינא, אוצר התערוכה "חזית אחת". במוזיאון פ"ת (ארלוזורוב 30) יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה עם האמן צחי בוחבוט בתערוכה "שש בש". בגלריה עינגע בת"א (בר יוחאי 7) ייערך בשבת ב-20:00 מפגש רב-שיח בתערוכתו של בן בז'רנו, בהשתתפות האמן, ד"ר חיים דעואל לוסקי, עדו בר אל, איציק ליבנה ומיכל נאמן. בסדנאות האמנים בת"א (אליפלט 18) יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה עם דרורה דומיני ויעקב קאופמן. בוויצו חיפה (הגנים 21, אולם 207) תתקיים בראשון ב-14:00 הרצאה פתוחה לקהל של הפסל והמתכנן הסביבתי דני קרוון. בגלריה ע"ש פולק במתחם קלישר בת"א (קלישר 5) תתקיים בשני ב-20:00 הרצאה פתוחה לקהל של ארז ישראלי. בת(א)עשיה בירושלים (האומן 26) יתקיים שיח גלריה עם לווה אנקוויסט בשלישי ב-19:00.

עיצוב ואדריכלות

גלריה פריסקופ בתל אביב (בן יהודה 176). "חלום צלול", תערוכת יחיד של המעצבת יערית מכני, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון, תיפתח הערב. העבודות שיוצגו בתערוכה מבוססות על עבודת היד של מכני: מנורה שפיסלה בעבודת יד במראה אורגני שנראה כמו חמש פטריות שהתחברו בבסיסן כמו סביב עץ ביער עבות פנטסטי; שני ארונות עץ שנראים כמסרבים להיגמר ומתפשטים על גבי הקיר והרצפה כמעין צמח מטפס גיאומטרי; ועוד. אוצרת: שרי פארן.

תילתן, המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית בחיפה (העצמאות 65, קמפוס הנמל). "אובדן התמימות", תערוכת כרזות של תלמידי המכללה בנושא הילדות בשואה, תיפתח ביום שני. הכרזות נוצרו בעקבות פנייה של מוזיאון העיר פורטסמות באנגליה, שאירח תערוכה ושמה "אובדן התמימות" ביום השואה הבינלאומי ובה הוצגו אוספים פרטיים של יהודים מתקופת השואה.

מרכז הבאוהאוס בתל אביב (רחוב דיזנגוף 99). הערב תיפתח "ארכיטייפ", תערוכת תצלומים "הרפתקנית אדריכלית" של האמן גנאדי מאירגוס. התצלומים של מאירגוס הוצגו בעבר בארצות הברית (כולל באוסף הקבוע של המוזיאון לאמנות בבוסטון), אירופה ורוסיה וזכו להצלחה רבה. הם מציגים נופים עירוניים הזויים שדרך עדשת המצלמה מקבלים תחושה של ריאליזם קסום.

המרכז לאמנות עכשווית בתל אביב (רחוב קלישר 5). הערב תיפתח התערוכה "rounabout" שחוקרת מעגלי תנועה ברחבי הארץ כמרחבי תצוגה עירוניים שמשקפים היבטים תרבותיים וחברתיים מקומיים. אצרה: צופית באר ליפשיץ.

הדלתות מנחשות אותי

היחסים שבין המתעד למתועד עומדים במוקד התערוכה "חשיפה ממושכת", שתוצג במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב

אלי ערמון אזולאי

שמה של התערוכה "חשיפה ממושכת", שתיפתח הערב במרכז לאמנות עכשווית בת"א, מעלה על הדעת את הטכניקה הנהוגה במעשה הצילום, טכניקה המסייעת לשמור, לזהות ולחדד את הפרטים בפריים בתנאי ראות קשים ובעייתיים. שימוש נוסף בביטוי זה נעשה בתחום הטיפולי, חשיפה ממושכת היא טכניקה לטיפול בנפגעי פוסט טראומה. במסגרת הטיפול בטכניקה זו המטופל נחשף למראות, צלילים ומצבים המתקשרים בזיכרונו לאירוע הטראומטי. כך מסבירה האוצרת מעין שלף בקטלוג.

חווית הביקור בתערוכה מעוררת תחושות דומות. המפגש הראשוני הוא עם עבודתו המצוינת והמצמררת של כריסטוף ובר הקרויה "טראומה". המיצב מורכב מדלת כניסה ובה פתח קרוע ושסוע, הנראה כמעשה טפרי חיה או כמעשי אדם שאיבד את עצמו לדעת. מבעד לפתח נשקף מסדרון קצר וצר ובו שלוש דלתות זהות מכל צד ואחת ממול. לא קל לפתוח את הדלת הזאת ולהיפלט למסדרון הלבן, הבוהק והקריר. שלף מדמה צעד זה של הצופה כמי "שמקבל החלטה מודעת להיכנס אל תוך התת-מודע הקולקטיבי של התערוכה, כמעין טקס מעבר מן הנייטרליות של האובייקט האמנותי ושל החלל הלבן אל מרחב, שבו האנושיות נוכחת באופן אינטנסיבי".

מבעד לשאר הדלתות נחשפים לבליל של צלילים ומראות, שאי אפשר לזהות את מקורו לפני שעוברים לחלל המוחשך שבו מוצבות העבודות. בחלל זה מוצגת העבודה "עדויות" של "שוברים שתיקה", בשיתוף פעולה עם מיקי קרצמן ואבי מוגרבי. כמו כל המפעל החשוב של שוברים שתיקה, גם פרויקט זה מבוסס על עדויות של חיילים לשעבר המספרים על שירותם הצבאי בשטחים. אלא שאם עד היום העדויות היו כתובות ונשארו אנונימיות, הרי שבעבודה זו יש להן פנים.

עוד מוצגים בקומה זו עבודתה של לאנה סמאיסנין "נשיאה" מ-2005, שבה עומדת האמנית הבוסנית הצעירה מעל מוכן נואמים ומקריאה עדות של אשה שנאנסה בזמן המלחמה בבוסניה בשנות ה-90, ועבודתו המרגשת של חואן מנואל אצ'אווריה, "פיות האפר" מ-2003-2004, שבה תיעד במשך שנתיים ניצולים של אירועי טבח בכפרים מרוחקים בקולומביה וביקש מהם לכתוב, להלחין ולשיר את עדותם ואת חוויותיהם מהאירועים.

בקומה השנייה מוצגת העבודה "קלטות השלג", העבודה הראשונה שמוצגת מהתהליך הארוך והמרתק שעובר האמן מיכאל ז'ופרנר בחברון, שם הוא גר בשנים האחרונות. העבודה מורכבת משני מסכים ושתי נקודות מבט, אחת של משפחת אל-חדאד, המשפחה הפלסטינית אתה הוא מיודד, המתעדת בעצמה את סביבתה וכן את התנכלות המתנחלים השכנים, והשנייה מבעד לעדשתו של האמן המתעד את המשפחה צופה בחומרים שצילמה. עוד מוצגים עבודתו המוכרת אך החשובה של אבי מוגרבי "Z32" מ-2008, וכן עבודותיהם של ג'וליה מלצר ודייוויד ת'ורן.

שתי עבודות יוצאות דופן משלבות היבט מגדרי והיסטורי בתערוכה. האחת היא עבודתה של האמנית הצעירה בוגרת מוסררה יעל ברנט, "Occupied", שבה האמנית שילמה לזונה בעבור חיבוק והשנייה היא המיצב של האמנית והצלמת רונה יפמן "מרת א. בוק", המסכם שבע שנות יצירה ותיעוד של ניצול שואה בן 80 שאימץ לעצמו זהות נשית ודמות פרפורמטיבית בשם "מרת א. בוק".

שלף מסבירה שמה שהנחה אותה בתערוכה היא השאלה של התיעוד והשינויים שהז'אנר הזה עובר. "מהי המהות של הדוקומנטרי, מה המשמעות של אמת בדוקומנט. עניין אותי לבדוק את היחסים שבין המתעד למתועד, בהרבה מקרים, כפי שרואים בתערוכה, המתועד נהפך לאמן בעצמו, בין שזה בעמדת המצלם שהוא אייש או למשל בעבודה 'פירות האפר' שהם מופיעים כאמנים מול המצלמה, או בדמות הפרפורמטיבית ביצירתה של יפמן".

השאלה המוסרית המהדהדת כמעט בכל מעשה של תיעוד או ייצוג של האחר מהדהדת גם בתערוכה זו, אך שלף סבורה כי היא אינה חד משמעית. "יש ניסיון מאוד כן של האמנים לתת קול ובמה לאנשים שבדרך כלל לא נשמעים, אך מצד שני המבט שלהם מאוד מפוכח ולא נעדר אירוניה והבנה של המורכבות של זה. ההחצנה של יחסי הכוחות והמאבק בהם אינה תרפויטי, אלא אולי מנסה לאפשר תיקון".

לאן נושבת הרוח

"רוח דרומית", התערוכה הראשונה שאוצרת דליה מנור במוזיאון לאמנות בבאר שבע, מציעה מבטים מגוונים על הנגב

התערוכה "רוח דרומית: מבטים על הנגב באמנות ישראלית עכשווית", שתיפתח ביום שלישי במוזיאון הנגב לאמנות בבאר שבע, כוללת עבודת בסוגי מדיה שונים: צילום, וידיאו וציור, החל משנות ה-90 ועד היום. בתערוכה ישתתפו אמנים צעירים ומבוגרים, חלקם ילידי האזור. עבודות רבות יוצגו בפעם הראשונה. התערוכה, כשמה, מבקשת להראות מבטים שונים על הנגב דרך יצירותיהם של האמנים השונים.

מנור טוענת כי לנגב היה מאז ומעולם תפקיד משמעותי בהיסטוריה של האמנות הישראלית. "רבים לא שמים לב לזה, גם לא אנשי הנגב, אך לאורך ההיסטוריה אמנים חזרו שוב ושוב לנגב". עם זאת מנור מדגישה ומסייגת: "זו אינה תערוכה קלאסית של הנגב, אני מציגה גם את הצדדים הפחות סימפטיים של הנגב, כמו מחנה המעצר המופיע בתצלום של רועי קופר, מפעלים נטושים, היבטים של אלימות ושאלות של שייכות ואי שייכות".

מנור אינה מתחייבת בנוגע לאופי התערוכות בעתיד, היא רק מדגישה שזהו מוזיאון הנגב לאמנות ולא מוזיאון לאמנות הנגב. לכן ייתכן שגם בתערוכות הבאות ישולבו אמנים שנולדו או מתגוררים באזור, אך המטרה המרכזית היא להציג אמנות טובה לתושבי הנגב.

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ