מורן שריר

ערוץ המוזיקה המזרחית (24 בממיר שלכם) הכריז על "חודש דו קיום" בין מזרח למערב, על מנת "לשים קץ לסכסוך" המוזיקלי שפוקד את ישראל. המהלך הזה מגוחך בכמה מובנים. בראש ובראשונה הוא יוצא מנקודת הנחה שעולם המוזיקה הוא זירת קרבות שזקוקה למתווה שלום. הערוץ לא מתייחס אל תעשיית המוזיקה בארץ כאל שוק יצירתי שבו כל אחד מפיק את השירים שהוא אוהב, ובסוף היום מי שקולע לטעמו של הקהל חוזר עם פדיון גדול יותר לבית רחב יותר. על פי הערוץ, שוק המוזיקה הוא משחק סכום אפס, הצלחה של האחד באה על חשבונו של האחר.

זוהי גישה לוחמנית וחסרת ביטחון, גישה ישראלית מאוד שמחפשת שליטה על סיפור המסגרת המקומי. מה היא ישראל? מזרח? מערב? אי אפשר גם וגם? צריך תשובות ומהר. כשמחפשים סכסוך, בדרך כלל מוצאים אותו. לא חסרים מקופחים מקצועיים ומחוסרי פרנסה מהצד השני כדי לתדלק מלחמה עדתית. אם ערוץ 24 טוען שיש סכסוך תרבותי בארץ, אז הוא ההוכחה שהסכסוך הסתיים במעמד צד אחד. אם הערוץ מחפש הגמוניה אז הוא עצמו מסמל את ההגמוניה החדשה. ערוץ 24 הוא מצעד הניצחון של המוזיקה המזרחית, הוא הפרס הניתן למנצחים במלחמה שלא באמת התקיימה.

לומר שיש היום בארץ סכסוך בין המוזיקה המזרחית לזו המערבית יהיה כמו להגיד שיש סכסוך בין הפועל תל אביב להפועל בית שאן, בזמן שהראשונה מוליכה את ליגת העל ואילו השנייה התפרקה מזמן ובגלגולה החדש ממוקמת במקום השישי בליגה ב' צפון ב'. תהיה זו עזות מצח מצד האחת לטעון שהיא מסוכסכת עם השנייה.

מפת הדרכים לשלום מבית ערוץ 24 כוללת מפגשים יומיים בין יוצרים ממזרח ומערב. אתמול נפגשו פבלו רוזנברג וליאור נרקיס לשיחה שהיתה קלילה ומשעשעת, בעיקר בגלל אופיים של השניים. הם לא נראו כמו שני גנרלים נצים הנפגשים בקילומטר ה-101. הם נראו כמו שני זמרים שנתקלים זה בזה בשווארמייה בדרך לחלטורה ביום העצמאות ומדברים על החיים - אופנה, אוכל, נשים, קריירה, "כוכב נולד". רוזנברג, ככל הנראה אחד האנשים החמודים ביותר בארץ, לא הסכים לקחת חלק בשום מלחמת תרבות, הוא בכלל פציפיסט. הוא לא מחפש שליטה על המדינה, הוא יסתפק בסייסטה בצהריים.

מפגשי הפיוס הכפויים בין מזרח למערב נראים יותר כעלה תאנה של ערוץ המוזיקה המזרחית מאשר ניסיון להשכין שלום מדומה. ערוץ 24 הוא ערוץ מסחרי שתפקידו להכניס כסף ולקדם את התוכניות של זכיינית האם שלו. אלו מטרותיו הבלעדיות. אם הערוץ הזה פנה לקו מוזיקלי מזרחי נוקשה זה לא מאידיאולוגיה חברתית, אלא משום ששם נמצא הכסף. אין פה פנתרים שחורים, אולי פנתרים ירוקים. כל חרחורי המלחמה ואשליות השלום הם קשקוש מתחסד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ