אבא היה רוצח

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"ירושה", סרטו התיעודי של ג'יימס מולס המשודר הערב בערוץ 8, מפגיש בין מוניקה גת, בתו של אמון גת, קצין האס-אס שפיקד על מחנה הריכוז פלאשוב בקרבת קרקוב שבפולין, לבין הלן הרטוויג, ניצולת שואה שעבדה כשפחה בבית המפקד בזמן המלחמה. הסרט, המטופל ברגישות, מתחיל דווקא בסיפור של מוניקה. היא מגדלת כיום עם בעלה את נכדה, משום שבתה היתה מכורה לסמים כאשר ילדה אותו. גת, כמו המרואיינים בסרט של חנוך זאבי, "ילדי היטלר" ששודר אתמול בערוץ 2, מיוסרת מעברה.

היא מספרת בכנות על העבר הזה, מבלי ניסיון לייפות או לתרץ עובדות: האווירה ששררה בגרמניה אחר המלחמה, שאליה נולדה ב-1945 היתה לדבריה בעיקר שתיקה. "אף אחד לא דיבר על המלחמה", היא אומרת. הרוח הכללית היתה "סבלנו די, אנחנו רוצים לחיות". היא לא הכירה את אביה וכאשר שאלה עליו אמרה לה אמה רות "כמו מיליונים גם הוא מת למען המלחמה". יחסיה עם אמה היו רעים, היא מספרת. כשהיתה בת 11 כעסה על האם ואמרה לה שתלך לעזאזל היא והכלב שלה.

האם בתגובה אמרה לה "את כמו אביך, ואת תמותי כמוהו". כך נודע לילדה מי היה אביה, שהיה מפקד מחנה הריכוז הזה במשך 500 ימים ואחראי ישיר להריגתם של אלפים, וכיצד מת בתלייה. סבתה הסבירה לה שזה "בגלל מה שעשה ליהודים", היא מספרת. באותו זמן, כילדה, היא כלל לא הכירה יהודים. "היהודי היחיד שהיכרתי היה ישו", היא מספרת.

אחרי שנים רבות, כשבגרה וצפתה ב"רשימת שינדלר" של סטיוון ספילברג, שבו תיאור של אביה (שגילם אותו רייף פינס), כעסה בתחילה על ספילברג, היא מודה, על שתיאר אותו כאדם רצחני.

אך ככל שלמדה וחקרה הבינה שאביה אכן היה האדם הסדיסט המתואר בסרט. הרטוויג, שהיתה אחת היהודיות שניצלה על ידי אוסקר שינדלר, וחיה בזמן עשיית סרט התעודה בניו ג'רזי שבארצות הברית, מספרת על עברה בווילה של גת. על האופן שגת החליט שתעבוד בביתו, על שינוי שמה, "יש לי הלנה אחת, יקראו לך סוזנה", על כך שידעה אפילו איזה כובע יחבוש ביום שיצא למסע רציחות שרירותיות. היא מסכימה להיפגש עם מוניקה גת במחנה. זאת פגישה קשה ומייסרת. מוניקה רוצה "לבקש סליחה על כל הרשע", והלן לא מרגישה שהיא מסוגלת להיות בעמדת מעניקת המחילה. המפגש שלה עם פולין ועם המחנה קשה לה גם כך. הסרט עשוי בצורה עדינה ורגישה מספיק כדי להעביר את הסבל של הבת שאביה מעולם לא הכירה היה אכזר כל כך, מבלי להשטיח או לנסות לאזן את זה של הקורבן.

"ירושה". ערוץ 8, 21:15

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ