ארגון לסיקור הוגן: אברי גלעד וג'קי לוי התבטאו בצורה פוגענית ולא אתית

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

פורום שותפות שראקה פנה במכתב תלונה חריף למפקד גלי צה"ל, יצחק טוניק, נגד התוכנית "המילה האחרונה" המשודרת בתחנה. הפורום, המאגד ארגונים למען שוויון זכויות וסיקור הוגן ביחס לערבים אזרחי ישראל, טוען כי שניים משדרני התוכנית, אברי גלעד וג'קי לוי, התבטאו באמירות פוגעניות שהיוו הפרה של תקנון האתיקה של מועצת העיתונות.

הפורום מתייחס לדיון שנערך באולפן לפני כשבוע על חילופי יריות ורצח בכפר עילוט, שהתפתחו לירי על שוטרים שהגיעו למקום. משם התפתחה השיחה לבעיית האלימות וריבוי כלי הנשק במגזר הערבי. לוי אמר בדיון כי "הם יורים גם בשוטרים. הם מסוגלים לירות בקרובי המשפחה שלהם, אז שוטרים...". לקול צחוק באולפן הוסיף גלעד: "קרובי משפחה יש הרבה, אבל שוטרים...", ובהמשך אמר "מתחילות יריות, צריכים להגיע 3,000 שוטרים, להקיף את המקום, עוצר מלא ומבית לבית לאסוף את הנשק. לעבור 'זנגה זנגה, דר דר'", אמר גלעד והתייחס לנאומו של מועמר קדאפי נגד המורדים בלוב.

בהמשך הסביר גלעד מדוע יש לנהוג כך. לטענתו, "יבוא יום שכל הנשק הזה יופנה נגדנו... איך אני יודע שיבוא היום הזה? אני קורא את מאמרו של זוהיר אנדראוס... שאומר אין לכם מה לדבר על שלום בלי זכות שיבה מלאה".

הפורום הגדיר את השידור כמועמד לאות הגנאי "קרנף הזהב", שמחולק מדי שנה על סיקור לא הולם. "'המילה האחרונה' כבר מזמן אינה תוכנית שבה מוצגות שתי עמדות מנוגדות, אלא במה מונוליטית שבה נשמע קול רק מצד אחד של המפה הפוליטית. אולם במקרה זה 'איזון' של דיעה מנוגדת לא היה הופך את העמדות שהציגו שני השדרנים לראויות ולגיטימיות", כתב הארגון למפקד התחנה, "השדרנים התבטאו באופן פוגעני ומכליל כלפי ציבור שלם, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם תקנון האתיקה של מועצת העיתונות".

מגלי צה"ל נמסר בתגובה: "מי שהאזין לדברים ולא לפרשנויות שהמתלוננים נותנים, מבין כי דברי המגישים אינם מופנים נגד ערביי ישראל. הדברים מתייחסים באופן ברור לחילופי הירי והרצח בכפר עילוט, לריבוי כלי הנשק במגזר הערבי וגם לניסיונות לירות בשוטרים. אין ולא היתה כוונה לפגוע בציבור הערבי-ישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ