הוליווד של אחרי אוסמה בן לאדן

מתקפת הטרור על ארצות הברית הטביעה חותם לא רק על חייהם של מיליוני אמריקאים, אלא גם על תעשיית הסרטים ההוליוודית

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

מתקפת הטרור על ארצות הברית ב-11 בספטמבר 2001, ושליחת הכוחות האמריקאיים למזרח התיכון שבאה בעקבותיה, הטביעו חותם בל יימחה לא רק על חייהם של מיליוני אמריקאים, אלא גם על המראה הגדולה המשקפת אותם ללא הרף - תעשיית הסרטים ההוליוודית.

המטוסים שהתרסקו והמגדלים הקורסים, שריסקו בתוך שעות ספורות את תחושת העוצמה הפנימית והביטחון העצמי של ארצות הברית, והמרדף המתמשך במדינות רחוקות בעקבותיו של מי שסומן כסמל הרוע, אוסמה בן לאדן, חדרו במהירות לקולנוע ההוליוודי.

כמתבקש, היו סרטים שביקשו לשחזר את רגעי הדרמה הקיצוניים של אותו יום טראומטי על המסך הגדול. כך למשל, "טיסה 93" שביים פול גרינגראס ב-2006, היה מותחן שהתבסס על סיפורו של מטוס אמריקן איירליינס שנחטף באותו יום, במטרה לרסקו על גבעת הקפיטול, אך גורלו השתנה עקב העימות שהתלקח בין נוסעיו לבין החוטפים; "מגדלי התאומים" של אוליבר סטון, שיצא באותה שנה, הצטרף לז'אנר סרטי האסונות כאשר הציג את סיפור הגבורה של קבוצת שוטרים ניו יורקיים, הנלכדים תחת מגדלי התאומים הקורסים.

הקולנוע האמריקאי יצא גם להילחם בטרור ולמגר את מוקדי הרוע, שעברו באין ספור סרטים למזרח התיכון. בן לאדן פעל מאפגניסטאן והחיפושים אחריו התמקדו בפקיסטאן, אבל בצלה של המלחמה בעיראק, הקולנוע האמריקאי התייחס למזרח התיכון כולו כאל מצע גידול לטרוריסטים. בין היתר היה זה ליאונרדו דיקפריו שגילם ב-2008, בסרט "גוף השקרים" של רידלי סקוט, סוכן סי-איי-אי שנשלח למשימה חשאית בירדן כדי למגר תא טרור, וג'יימי פוקס שיצא לסעודיה בראש צוות חקירה מיוחד כדי לאתר מחבלים שפוצצו מבנה של הצבא האמריקאי, בסרט "הממלכה" שביים פיטר ברג ב-2007.

קולנוענים שבחרו להפנות את המצלמה פנימה, להתמודדות הפנימית של ארצות הברית עם הטראומה, תיארו בין היתר את החיים בניו יורק של אחרי מתקפת הטרור. בסרט "שמור עליי" שביים מייק בינדר ב-2007, למשל, גילם אדם סנדלר אדם שאיבד את משפחתו במתקפת הטרור, ואילו ספייק לי בחר למקם את סרטו "השעה ה-25" בעיר מוכת הטרור, והניח לגיבוריו לערוך חשבון נפש אל מול ההריסות הדוממות של מגדלי התאומים. אפילו סרטי מדע בדיוני אפוקליפטיים, כמו "מלחמת העולמות" של סטיבן ספילברג שבו חייזרים פולשים לכדור הארץ, הושפעו מהאסון הניו יורקי. ספילברג אף הודה שיצר את הסרט בהשפעת מתקפת הטרור ההיא, והעיר מוכת האסון שבמרכז הסרט הזכירה במובנים רבים את ניו יורק שלאחר המתקפה.

אי אפשר להתעלם גם מסרטי התעודה הרבים שנוצרו בעקבות המתקפה שיזם בן לאדן. מייקל מור יצר ב-2004 את סרטו השנוי במחלוקת "פרנהייט 9/11", שבחן את תפקודו של הנשיא ג'ורג' בוש באותו יום גורלי ואת אמריקה שלאחר הפיגועים. הסרט זיכה את מור בפרס הראשי בפסטיבל קאן ונהפך לסרט התעודה בעל ההכנסות הגבוהות ביותר אי פעם. מורגן ספרלוק ("לאכול בגדול") ביים כעבור ארבע שנים את"Where in the World is Osama Bin Laden?" , שבמסגרתו עבר אימונים צבאיים ויצא למסע במרוקו, ישראל, מצרים, סעודיה, אפגניסטאן ופקיסטאן, במטרה לעלות על עקבותיו של הארכי-טרוריסט.

נקודת מבט חיצונית, לא אמריקאית, על ההתרחשויות בניו יורק ביום של מתקפת הטרור, העניק "11'09"01 - September 11" שנוצר שנה אחת לאחר הפיגועים. מדובר בסרט המקבץ 11 סרטים קצרים שיצרו במאים ממדינות שונות, ובהם סמירה מחמלבאף האיראנית, עמוס גיתאי הישראלי, קלוד ללוש הצרפתי, יוסף שאהין המצרי, קן לואץ' הבריטי, מירה נאיר ההודית ושון פן האמריקאי. כל אחד מהבמאים שהשתתפו בפרויקט יצר סרט שהתבונן על השפעותיו של אותו יום גורלי באורך 11 דקות, תשע שניות ופריים אחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ