דנה הרמן
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
בהכנת הידיעה השתתפו

דו"ח פנימי ומסווג של משרד החוץ, ובו המלצות למדיניות ישראל בנוגע להקמת ממשלת פתח-חמאס, קובע כי המהלך הפלסטיני הוא דווקא הזדמנות אסטרטגית חיובית שעשויה לשרת את ישראל. ההמלצות חושפות דעות המנוגדות לקו שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו בימים האחרונים בנוגע להסכם, שעליו יחתמו היום הפלגים הפלסטיניים בקהיר.

"המהלך הפלסטיני אינו רק סיכון ביטחוני, אלא הזדמנות אסטרטגית ליצירת שינוי אותנטי בזירה הפלסטינית", נכתב בדו"ח. "שינוי זה עשוי לשרת את האינטרסים הישראליים בטווח הארוך".

המסמך, שהופץ בתחילת השבוע לשר החוץ אביגדור ליברמן, למנכ"ל משרדו רפאל ברק ולשורה של בכירים נוספים, חובר על ידי החטיבה לתכנון מדיני במשרד החוץ. מדובר בגוף המורכב מדיפלומטים מקצועיים, שאחראי על גיבוש המלצות למדיניות ישראל בסוגיות שונות הנוגעות ליחסי החוץ שלה. בעקבות מסקנות ועדת וינוגרד לבדיקת כשלי מלחמת לבנון השנייה, הוגדלה החטיבה והפכה מרכזית הרבה יותר.

במקום שלילה מוחלטת של הקמת ממשלת האחדות, ממליצים מחברי הדו"ח כי ישראל תנקוט "גישה קונסטרוקטיבית שתחדד את הדילמה אצל הפלסטינים" לגבי המצע של הממשלה וחוסר הנכונות של חמאס להכיר בישראל.

מחברי הדו"ח סבורים שגישה חיובית יותר מצד ישראל כלפי המהלך הפלסטיני תסייע לקשרים עם ארה"ב. "על ישראל לפעול כשחקן קבוצתי ולתאם עם הממשל האמריקאי את התגובה לממשלת האחדות הפלסטינית", קובע הדו"ח. "הדבר יעצים את ארה"ב וישרת את האינטרס הישראלי".

מאז יום רביעי שעבר, אז הודיעו הפתח והחמאס על טיוטת ההסכם, תקף נתניהו את המהלך בחריפות כמה פעמים. על אף שישראל הופתעה מההודעה, דאג נתניהו לפרסם בתוך שעתיים תגובה ובה דחה את ההסכם על הסף. יומיים לאחר מכן הודיע שר האוצר, יובל שטייניץ, כי יעכב העברת 300 מיליון שקלים מכספי המסים שישראל גובה בעבור הרשות הפלסטינית.

אולם אל מול התגובה השלילית של נתניהו להסכם בין פתח לחמאס, ממליץ הדו"ח של משרד החוץ דווקא על דרך פעולה הפוכה. "בשלב הנוכחי לפני אישור ההסכם, על ישראל לנקוט משנה זהירות במדיניותה ובהצהרותיה", נכתב בדו"ח תוך מתיחת ביקורת מרומזת על התגובה הראשונית של נתניהו למהלך הפלסטיני.

עוד נכתב כי התגובה הישראלית להקמת ממשלת האחדות צריכה להיות מדודה ולקחת בחשבון את הצורך להתמודד עם הכוונה הפלסטינית לבקש הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בעצרת האו"ם בספטמבר. "יש להימנע מהתבטאויות או מהלכים שיחשקו את ישראל מול הפלסטינים ובזירה הבינלאומית, במיוחד לאור האתגרים האסטרטגיים שצפויים בהמשך השנה", הודגש בדו"ח.

גם אתמול תקף נתניהו את ההסכם בין הפתח לחמאס וקרא ליו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לבטל אותו לאלתר. "ההסכם בין אבו-מאזן לחמאס פוגע פגיעה קשה בתהליך השלום", אמר נתניהו בפגישה עם שליח הקוורטט טוני בלייר. "איך ניתן להשיג שלום עם ממשלה שחציה קוראת להשמיד את ישראל ואף משבחת את רב המרצחים אוסמה בן-לאדן".

הדו"ח כלל שורה נוספת של המלצות ובראשן המשך התיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית "שמהווה אינטרס ישראל והניב ירידה דרמטית בטרור". עוד ממליצים מחברי הדו"ח כי ישראל תדרוש שהקהילה הבינלאומית תציב קריטריונים פרטניים לממשלה הפלסטינית החדשה.

המלצה נוספת היא שיגור משלחת לשיחות בקהיר כדי להגביר את התיאום עם הממשל הזמני במצרים. יועצו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, יבוא ביום ראשון לקהיר וייפגש עם שר החוץ נביל אל-ערבי ובכירים מצרים נוספים.

ראש הממשלה נתניהו ייפגש היום בלונדון עם ראש הממשלה דיוויד קמרון ומחר בפריז עם הנשיא ניקולא סרקוזי. בשתי הפגישות יבקש נתניהו מהשניים להתנגד להקמת ממשלת האחדות הפלסטינית ולסייע בבלימת המהלך הפלסטיני באו"ם בחודש ספטמבר. גם בריטניה וגם צרפת הביעו בימים האחרונים תמיכה בפיוס הפלסטיני והן נוטות לתמוך גם במתן הכרה בינלאומית למדינה פלסטינית בספטמבר.

סרקוזי אמר אתמול שצרפת עשויה להכיר השנה במדינה פלסטינית עצמאית, אם המשא ומתן לא יחודש. "אם תהליך השלום עדיין יהיה מת בספטמבר, צרפת תתמודד עם אחריותה ביחס לשאלה המרכזית של הכרה במדינה פלסטינית", אמר סרקוזי בראיון לעיתון הצרפתי "ל'אקספרס". "הרעיון לפיו יש המון זמן הוא רעיון מסוכן. יש להביא תהליכים לידי סיום לפני כינוס האו"ם בספטמבר".

סרקוזי אמר כי מדינות האיחוד האירופי מתכננות בחודשים הקרובים "לחדש את תהליך השלום יחד עם האמריקאים, משום שאירופה אינה יכולה להיות הגורם העיקרי שתורם לפלסטין אך עדיין להיות שחקנית פוליטית מינורית בסוגיה".

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי, מארק טונר, אמר אתמול כי החמאס יוכל לשחק תפקיד בממשלה הפלסטינית אם יזנח את האלימות ויכיר בזכותה של ישראל להתקיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ