הכלבים והחתולים הבינו בחושיהם החדים שיש בעיה עם כיכר הבימה בת"א

עכשיו ישלמו ההולכים על ארבע את מחיר הכנות

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

עכשיו זה החתולים והכלבים. אם היתה חסרה עוד פרשייה אחת שמתחם התרבות המתחדש בתל אביב לא הסתבך בה, הרי שמכשיר האולטרה-סוני להרחקת חיות מחמד מכיכר הבימה וגן יעקב שהעירייה זוממת להפעיל שם, הגדיש את הסאה. אולי באמת השקיעו הרבה כסף במתחם, כפי שהסבירו מחברת אחוזות חוף המנהלת את הכיכר לכתב "הארץ" אילן ליאור, אבל בטוח שהשקיעו מעט מאוד הבנה למקום, או להיפך - הרבה מאוד חוסר הבנה למקום. לבוא היום ולהאשים כלבים וחתולים ב"ונדליזם לשמו", כלשונם של אנשי אחוזות חוף, היא לא רק התעללות בבעלי חיים, אלא התנערות מאחריות והטלת דופי באוכלוסייה שלמה שלא חטאה, של בעלי חיים תמימים. תמיד קל יותר להיות חכמים על חלשים.

האחריות למצב האידיוטי שנוצר מוטלת במלואה על המתכננים ועל מקבלי ההחלטות, שאישרו את התכנון הלא נכון למקום הלא נכון. כיכר במקום מרכזי בעיר כמו כיכר הבימה לא יכולה להיות פסל מוזיאלי מלוקק. כיכר מרכזית בעיר נועדה להשתמש בה ולא רק לראותה בלבד. שימוש זה אומר גם כלבים וחתולים ובעליהם, ולא צריך בשביל זה להיות חבר בכת אוהבי חיות המחמד. כיכר שמשהו לא עובד בה כמו שצריך, מזמינה מראש תגובה בלתי הולמת. בעלי חיים מרגישים את זה בחוש השביעי שלהם ומתנהגים בהתאם. כיכר המתאימה למקום מרכזי בעיר אינה פחות "יפה" ממה שכיכר הבימה רצתה להיות וכשלה, כי בתכנון, כמו בתחומים רבים אחרים, הטוב הוא היפה, ולהיפך, היפה הוא הטוב.

גן יעקב הוא סיפור אחר. גן יעקב אינו כיכר מרכזית בעיר, לא פארק לאומי ולא גן שעשועים. הוא גן נעול, פינת חמד, טבע בעיר - אמנם כלוא בבטון, אבל איזה בטון - הוא אתנחתא לנפש, שיש לה מקום גם בעיר עולם בלי הפסקה כתל אביב. גן יעקב היה גן כזה עד שברגל גסה ובלב ערל ובחוסר הבנה משווע, הוחלט לחתוך בבשר החי, להעביר בלבו כביש מהיר ולהעלות אותו על מסלול הסחרור העירוני. מכאן ואילך הוא לא אתנחתא ולא נעול, וגם לא גן אלא מעבר ממקום למקום, פרוץ לכל עבר. הנטל הזה כבד עליו, לא הוגן, וכך הוא גם נראה. התגובה של כלבי וחתולי העיר לא אחרה לבוא, אלא שלא הם ואפילו לא בעליהם צריכים לתת את הדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ