בין בריכת השחייה לגן הגדול. סיור בבתים שבהם גר המינגוויי

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד
משה גלעד

המינגווי אמנם נחשב היום סופר ודמות שנויה במחלוקת, אבל על דבר אחד אין ויכוח - הוא ידע לבחור את הבתים שלו. עם כל אחת מארבע נשותיו חי בבית אחר. כמה מן הבתים שבהם התגורר נהפכו לאתרי תיירות מובילים.

בית הולדתו של הסופר באוק פארק שבאילינוי משמש מוזיאון משפחתי. הבית הוויקטוריאני נבנה בסוף המאה ה-19 למען סבו של המינגוויי והסופר נולד בו בשנת 1899. כיום מוצגות במקום תמונות משפחתיות רבות, שבהן נראים בני המשפחה בפנים חמורי סבר. הכיתובים המאופקים לא מצליחים להסתיר את העובדה שרבים מהם בחרו לשים קץ לחייהם. עוד בתצוגה באילינוי חפצים מימי ילדותו של המינגוויי וכמה רהיטים מן הירושה המשפחתית. הכתובת: 339 North Oak Park Av., אתר www.ehfop.org.

עם הדלי ריצ'רדסון, אשתו הראשונה, התגורר המינגוויי בעיקר בפאריס. הוא היה אז בן 22 והדירות הצנועות לא נהפכו לאתרי תיירות. אף על פי כן מתקיימים בפריס כמה סיורים בעקבות המינגוויי. הם כוללים את ביתו ברחוב Cardinal-Lemoine מספר 74, שם התגורר הזוג הצעיר בקומה השלישית, את חנות הספרים המיתולוגית "שייקספיר אנד קומפני" (rue de la Boucherie), את המלון ברחוב דקארט 39, שעל חזיתו מתנוסס שלט המבהיר שהמינגווי חי בו בשנת 1925, ואת בית הקפה החביב עליו, Cafe Pre aux Clercs ברחוב בונפרטה.

ב-1929, שלושה חודשים לאחר גירושיו מהדלי, התחתן עם המינגוויי עם פאולין פייפר, שעמה ניהל רומן ארוך עוד בזמן נישואיו. זמן קצר לאחר מכן רכש למענם דוד של פאולין את הבית המפורסם והיפה של הסופר בקי וסט, בקצה הדרומי ביותר של פלורידה. תור ארוך של מבקרים משתרך כל יום בכניסה לבית, שנחשב אתר התיירות המוביל בעיר הקטנה. מקיף אותו גן גדול, יש בו כמה מרפסות רחבות ונעימות והוא עמוס בפריטים של הסופר. פאולין העבירה לבית חלק גדול מן הריהוט שרכשה באירופה וכן פריטי ריהוט שהביאה מקובה.

שתי האטרקציות הגדולות ביותר בביקור הן בריכת השחייה והחתולים. על הבריכה מספרים שהמינגוויי, שזעם על כך שפאולין ביזבזה 20 אלף דולר על בנייתה, הוציא מכיסו מטבע, הניח אותה על המלט הלח ואמר: "הנה, עכשיו נוכל לומר שהשקענו בה את כל כספנו". החתולים השמנים שרובצים בחצר מוצגים כצאצאיהם הישירים של החתולים של המינגוויי. כהוכחה לאצילות המשפחה מראים שיש להם שש אצבעות בכף הרגל, כפי שהסופר אהב. המינגוויי כתב בבית זה את "הקץ לנשק" ואת "וזרח השמש". הכתובת: 907 Whitehead St. Key West, אתר www.hemingwayhome.com.

לאחר גירושיו מפאולין ב-1939 נשא המינגוויי את הסופרת הצעירה מרתה גלהורן ועבר לגור עמה בקובה. הוא רכש את הבית שנקרא Finca Vigia (חוות התצפית), כחמישה קילומטרים ממזרח להוואנה, והתגורר בו עד 1960. הבית הגדול, שבחצרו ניצבת עדיין ספינתו של הסופר "הפילאר", שופץ ב-2005 ומשמש מוזיאון. כאן כתב המינגוויי את "למי צילצלו הפעמונים" ואת "הזקן והים". הכתובת: San Francisco de Paula, אתר www.hemingwaycuba.com.

הבית בעיירה קצ'ום באיידהו שימש את המינגוויי ואת אשתו הרביעית, העיתונאית מרי ולש, בשנתיים האחרונות לחייו. על מרפסת הבית הזה המינגוויי ירה בעצמו ביולי 1961. הוא קבור בבית הקברות המקומי ולצדו טמונה נכדתו, השחקנית מרגו המינגוויי, ואשתו הרביעית מרי. בית הקברות הזה נהפך לאתר עלייה לרגל למעריציו של הסופר. הבית בקצ'ום שימש כמה שנים מוזיאון, אבל בשנים האחרונות מתנהל סביבו ויכוח גדול והוא סגור, מכיוון שתושבי העיירה חוששים מפני גל מבקרים שיפר את שלוות המקום. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ