רומן ביוגרפי חדש עוסק בנישואיו הראשונים של ארנסט המינגוויי

אלי אליהו
אלי אליהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אליהו
אלי אליהו

"מי שהתחתן שלוש פעמים עם בחורות מסנט לואיס, כנראה לא למד לקח", כך אמרה גרטרוד שטיין. היא התכוונה לארנסט המינגוויי, אבל במקרה שלו אולי דווקא הבחורות הן שלא למדו לקח.

אל הראשונה שבהן, הדלי ריצ'רדסון, קשה לבוא בטענות. היא הלא התאהבה בהמינגוויי כשהיה רק בן 21, אחרי שנפגשו ב-1920 במסיבה בשיקגו. ריצ'רדסון וסיפור האהבה שלה עם הסופר זוכה פרס הנובל עומדים במרכז ספרה החדש של פאולה מקלין, "The Paris Wife". זהו מעין רומן ביוגרפי, כלומר סיפור עלילה שנסמך על מכתבים וספרים, ז'אנר פופולרי בימים אלה. לדעתה של מקלין, הרומנטיקה של המינגוויי הצעיר, שנודע ברבות הימים כמאצ'ו מחוספס וקשוח, תפתיע את הקוראים.

כשריצ'רדסון הכירה את המינגוויי הוא היה עדיין כתב של "טורונטו סטאר". היא היתה מבוגרת ממנו בשמונה שנים. פחות משנה לאחר שהכירו עזבו בני הזוג לאירופה ושם פגשו בין היתר את ג'יימס ג'ויס, עזרא פאונד וסקוט פיצג'רלד. פאונד העריך את המינגוויי גם כמשורר ודחק בו להוסיף ולכתוב שירה. "הוא לימד אותי לכתוב, אני לימדתי אותו להתאגרף", כתב המינגוויי על פאונד ביומנו. בסופו של דבר פירסם המינגוויי בימי חייו 25 שירים בלבד, ועיקר השפעתו על עולם הספרות היתה בתחום הפרוזה, שבה גיבש לו סגנון ייחודי שנודע בתמציתיות רבה. סגנון זה בא לידי ביטוי מובהק בסיפורו הקצר "הרוצחים". בנימוקי השופטים בפרס הנובל ניתנה חשיבות רבה לספרו "הזקן והים".

"מכל הנשים שלו, הדלי הרוויחה הכי הרבה מכך שהכירה אותו", אמרה מקלין בראיון. המינגוויי, שרכש יצירות אמנות בהשראתה של גרטרוד שטיין, אף העניק לריצ'רדסון את הציור "החווה" של חואן מירו.

ריצ'רדסון נולדה למשפחה מבוססת ומשכילה, אך אביה התאבד לאחר שהפסיד כסף בהתמוטטות הבורסה בארצות הברית. עם זאת, לאחר מות אמה ירשה סכום כסף גדול, ויש אומרים כי זו הסיבה שהמינגוויי נשא אותה לאשה. מקלין אינה מסכימה וסבורה כי השניים היו באמת מאוהבים זה בזה.

ריצ'רדסון היא זו ילדה את בנו הראשון של המינגוויי, ג'ון הדלי ניקנור (אביה של השחקנית מריאל המינגוויי), והיא זו שאיבדה בדצמבר 1922 מזוודה מלאה בכתבי היד שלו, בהם "הקץ לנשק", בזמן שהיתה בדרכה לז'נבה לפגוש אותו.

הספר של מקלין הרגיז לא מעט אנשים. "למדתי שלהמינגוויי יש מעריצים רבים ושהם מרגישים שיש להם בעלות על החיים הפרטיים שלו", אמרה מקלין. "הוא עדיין מעורר רגשות עזים אצל בני אדם, גם בחלוף כ-50 שנה מאז שהתאבד: או ששונאים אותו או שאוהבים אותו מאוד".

מקלין גילתה כי יש נשים רבות שמתעבות את המינגוויי בשל היחס שלו לנשים, אחדות מהן גם כועסות על ריצ'רדסון משום שהיתה כנועה מדי לדעתן. גם מקלין מסכימה כי ריצ'רדסון היתה האשה הפאסיבית ביותר בחייו של המינגוויי. "היו רגעים שרציתי לטלטל אותה", אמרה, "הייתי רוצה שהיא תהיה עצמאית יותר. כשהוא נוסע לגנואה והיא מתמוטטת, רציתי לומר לה, 'מה קורה לך, תתאוששי ילדונת, אחרי הכל זה בסך הכל גבר'". *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

העבודה "נערה עצובה". שוויה כמיליון דולר

שמונה הורשעו בגניבת עבודה שצייר בנקסי בזירת הפיגוע בבטקלאן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ