אוני' ניו יורק חזרה בה מהחלטתה: טוני קושנר יקבל תואר של כבוד

האוניברסיטה תעניק תואר לשם כבוד למחזאי היהודי זוכה פרס הפוליצר, עקב לחץ גובר של ארגוני שמאל ואנשי רוח

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

ועד הנאמנים של אוניברסיטת ניו יורק (CUNY) החליט בסוף השבוע כן להעניק תואר לשם כבוד למחזאי היהודי זוכה פרס הפוליצר טוני קושנר, עקב לחץ גובר של ארגוני שמאל ואנשי רוח.

בשבוע שעבר הוסר קושנר מרשימת 40 מקבלי תוארי הכבוד בשל ביקורת שמתח על ישראל. לפי הפרוטוקולים, חבר הוועדה ג'פרי ס. ויזנפלד ציין כי המחזאי אמר בעבר שהקמת מדינת ישראל לוותה במדיניות של טיהור אתני, וכי הוא תומך בחרם על ישראל. ויזנפלד קרא לעמיתיו לשקול את ההחלטה לאור העובדה שישראל היא "בעלת הברית הדמוקרטית היחידה שיושבת בשכונה שכמעט כולה נשלטת על ידי ממשלות של שונאי נשים, הומואים ונוצרים".

קושנר הגיב להסרתו במכתב תגובה, בו ציין שמדובר ב"קריקטורה גרוטסקית" של עמדותיו וב"מתקפה מרושעת" המבוססת על "רכילות באינטרנט" במקום על עבודתו כאמן. הוא הוסיף שהוא גאה להיות יהודי, שמעולם לא מתח ביקורת על מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים מבלי "לצדד בזכותה להתקיים", וכן כי הוא מעולם לא תמך בחרם על ישראל, למרות שהוא כן בוועד המייעץ לארגון השמאל "קול יהודי לשלום". המחזאי ציין שהוא מצפה להתנצלות.

ועד הנאמנים חזר בו שלשום מהחלטתו. יו"ר הוועד, בינו שמידט, הודה כי נעשתה "טעות עקרונית, ולא רק טעות של מדיניות", וכי "חופש המחשבה והביטוי הם אבן היסוד בכל אוניברסיטה הראויה לשמה. זה לא ראוי בשביל ההנהלה לערב פוליטיקה בהקשר של הענקת תוארי כבוד, למעט במקרים קיצוניים, שאינם נתמכים על ידי העובדות במקרה הזה".

הדיונים על מועמדותו של קושנר עוררו סערה בקרב ארגוני שמאל שונים. כמו כן, שלושה בעלי תואר לשם כבוד מהאוניברסיטה - העיתונאית והסופרת ברברה ארנרייך, הסופר מייקל קנינגהם וההיסטוריונית אלן שרקר - הכריזו כי יחזירו לאוניברסיטה את התואר - כמחאה על פסילתו של קושנר. קנינגהם סיפר שהזדעזע לשמוע על הסרתו של המחזאי מרשימת מקבלי התואר. ההחלטה, לטענתו, נוגדת לחלוטין את מדיניות האוניברסיטה, שדוגלת בחופש הביטוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ