שכרון החושים החל

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

תחרות רובינשטיין ה-13 יצאה לדרך, מבחר בינלאומי של בעלי אצבעות מכשפות נחת בתל אביב. את שלושת המתחרים שהוגרלו לנגן ראשונים (מקצה צהריים) לא יצא לי לשמוע, והנה תמצית דיווח שקיבלתי על מה שהיה, מפי גורמים מוסמכים ביותר. ראשית: אין מצב שהמתחרה הישראלי בוריס גילטבורג לא יעלה לשלב הבא; שנית: מיודענו (מהתחרות הקודמת) אלכסנדר גריניוק (מאוקראינה) איכזב, לא היה מרוכז, תפס יום חלש.

במקצה הערב בלטו שניים: צ'ן ג'ון (ניו זילנד) ויבגני ברכמן (רוסיה), שהוא פסנתרן מנוסה למדי. מספיק לשמוע דקה או שתיים של רחמנינוב תחת ידיו של ברכמן כדי להשתכנע בפעם המי-יודע-כמה שקסם הגוונים ועושר הגוונים שאפשר להפיק מהפסנתר הוא בלתי נדלה, וש"אשרינו" (אם מותר להיסחף) שתחרות רובינשטיין מביאה - אחת לשלוש שנים - לא רק מתח של תחרות אלא שטף רסיטלים תחת אצבעותיהם של כשרונות מדהימים. יש גם מקרים של אכזבות, כשמתברר שפסנתרן צעיר עם תיק של המלצות והצטיינויות מפיק צלילים סתמיים, שמפיקים מהקונאסרים תגובות מסוג "דפק את השומאן".

נקווה שנבחרת השופטים לא תאכזב ושמומחים בינלאומיים מקצועיים אלה לא יחמירו יתר על המידה במקרים של סטיות מהטקסטים (התווים) המקודשים, או במקרים שהמנגן נוקט פרשנות שונה מזו המקובלת עליהם.

מה צפוי היום: בצהריים ינגנו שלושה פסנתרנים, והם וסיליס ורווארוס מיוון, לאונרד גילברט מקנדה וקוטארו פוקומה מיפאן; בערב עוד שלושה: ליברכט ונבקפורט מבלגיה, מרואן בנאבדאלה ממרוקו (אמן הונגרי מרוקאי, במוצאו) ובסיום - ברניקה גליקסמן שלנו, מישראל. שווה לבוא להאזין ולהחזיק לה אצבעות - היא ראויה לכך. מי שחושב שבשלב הראשון עוד מוקדם לבוא ומחכה שהשופטים יבחרו קודם את המובחרים שבמובחרים, שיועלו לשלב השני - לא יודע מה הוא סח; מבינים יודעים כי מעורבות של ממש, כניסה לשכרון הפסנתר של תחרות רובינשטיין - מתחילה ישר בהתחלה.

היום הראשון לתחרות הפסנתרנים הבינלאומית על שם ארתור רובינשטיין. מקצה ערב. מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ