סרטים בטלוויזיה

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

אמהות וילדים

יס 1, ו', 21:30; יס גולד, שבת, 16:00, 125 דקות

מגמתיות ושמרנות פוגמות ומגבילות את המלודרמה של רודריגו גרסיה מ-2009 שמציגה את סיפורן של שלוש נשים המתגוררות בלוס אנג'לס: האחת (אנט בנינג) מסרה תינוקת לאימוץ; השנייה (נעמי ואטס) נמסרה לאימוץ והשלישית (קרי ואשינגטון) אינה יכולה להיכנס להריון ורוצה לאמץ תינוק. ככל שעלילת הסרט מתקדמת, כך מהלכיה נעשים צפויים יותר ותחושה מסוימת של חנק משתלטת על הסרט. כמעט כל סצינה רוצה לומר משהו על החסר שיש באשה שאינה נהפכת לאם. השחקניות עושות עבודה מיומנת כצפוי, במגבלות התפקידים הסטריאוטיפיים שלהן לצד הגברים שבחייהן, שאותם מגלמים ג'ימי סמיטס, סמיואל ל' ג'קסון ודייוויד רמזי.

מחוץ למים

יס 3, ו', 22:00, 123 דקות

סרטה השני של הבמאית הבריטית אנדראה ארנולד ("דרך אדומה") מ-2009 ממשיך את מסורת הקולנוע הבריטי הריאליסטי שפרץ בסוף שנות ה-50. זהו סיפורה של נערה בת 15 ממעמד הפועלים שנמצאת בחיכוך מתמיד עם סביבתה. בעזרת קייטי ג'רוויס (שהיתה חסרת כל ניסיון משחק קודם וארנולד גילתה בתחנת הרכבת התחתית בלונדון, שם ראתה אותה רבה עם חבר שלה), המגלמת את גיבורת הסרט, משרטטת הבמאית דיוקן אישי של נשיות מתעצבת בין תוקפנות לעדינות, וגם דיוקן חברתי, מעמדי ותרבותי שעוטף את הסיפור הפרטי ומעניק לו נפח. טובים מאוד גם קירסטין ויירינג, המגלמת את אמה של גיבורת הסרט, ומייקל פאסבנדר, המגלם את בן זוגה החדש של האם ומערער את חייה של הנערה המגלה לראשונה את מיניותה.

שלושה קופים

הוט פריים, שבת, 18:10; יס 3, ד', 23:45; ה', 10:57, 109 דקות מרחק הוט פריים, שבת, 20:05; יס 3, ד', 20:08; ה', ,09:05, 110 דקות

אקלים

הוט פריים, שבת, 22:00; יס 3, ד', 22:00, 101 דקות

שלושה מסרטיו של נורי בילה ג'יילאן, גדול במאיה של טורקיה היום, שרק אחד מהם, "שלושה קופים" מ-2008 הופץ בישראל. שלושת הסרטים עוסקים ביחסים בתוך המשפחה ובתוך החברה הטורקית העכשווית ומעידים על עשייה קולנועית חמורת סבר ומרשימה. "מרחק" מ-2002, שזכה בפרס הגדול של חבר השופטים בפסטיבל קאן, מתאר את הקשר המתהווה בין צלם, שעבר מכפרו לאיסטנבול ושרוי במשבר קיומי, לבן דודו שמגיע מהכפר אל העיר הגדולה כדי לסייע במשבר הכלכלי שבו נתונה משפחתו. ב"אקלים" מ-2006 שבו ניכרת השפעתו על יצירתו של ג'יילאן של הבמאי האיטלקי מיכלאנג'לו אנטוניוני, מתואר המשבר של זוג נשוי, גבר המרצה באוניברסיטה (בגילומו של ג'יילאן) ואשתו העובדת בטלוויזיה. "שלושה קופים", שזיכה את ג'יילאן בפרס הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל קאן, הוא מלודרמה המתארת את מה שקורה למשפחה שאביה נשלח לכלא במקום מעבידו, שהיה מעורב בתאונת דרכים. שלושת הסרטים מבוימים בסגנון קפדני שנע בין הריאליסטי לפיוטי ויוצר חוויה קולנועית רבת רושם.

נביא

יס 3, שבת, 22:00, 155 דקות

סרטו המצוין של הבמאי הצרפתי ז'אק אודיאר ("גיבור בזכות עצמו", "לבי החסיר פעימה") מ-2009 שזכה בפרס הגדול של חבר השופטים בפסטיבל קאן. סיפורו של צעיר בן 19 שנשלח לכלא למשך שש שנים. מצעיר מבוהל, שאפילו אינו יודע לקרוא ולכתוב, הוא נהפך לגבר שלמד את מלאכת ההישרדות במציאות עוינת ואלימה. כוחו של הסרט נובע מהיותו דרמה ריאליסטית כתובה ומבוימת היטב וגם אלגוריה העוסקת במפגש בין קהילות אתניות שונות בחברה הצרפתית העכשווית ובמקומו של הפרט בתוך אותו מפגש תרבויות נפיץ. טאהר רחים, שהיה אלמוני עד להופעתו בסרט (שזכה בתשעה פרסי סזאר), מצוין בתפקיד הראשי התובע ממנו להתבגר מול עיני הצופים באופן מדויק ואמין.

עירום

יס 3, שבת, 00:36, 131 דקות

אחד מסרטיו הטובים ביותר של הבמאי הבריטי מייק לי בזכות הקשיחות, הזעם והאירוניה המאפיינים אותו. העלילה מציגה את סיפורו של גבר צעיר (דייוויד תיוליס המצוין), שנמלט ממנצ'סטר ללונדון ונעשה מעורב בחייהן של כמה דמויות, שחייהן נמצאות באותו מבוי סתום כמו חייו שלו. הכתיבה המדויקת, הדרכת השחקנים המיומנת והאנרגיה היצרית שמניעה את הסרט מ-1993 הופכות אותו ליצירה בעלת עוצמה מהפנטת. עם לסלי שארפ, קתרין קארטלידג' וקלייר סקינר.

ארבעה לילות עם אנה

יס 3, א', 22:00, 87 דקות

אחרי הפסקה של 17 שנים יצר ב-2008 הבמאי הפולני יז'י סקולימובסקי, שביים כמה סרטים בעלי ערך בשנות ה-60 וה-70, את הסרט המוזר הזה שעוסק בהשפעתם של חטאי העבר על חייו בהווה של עובד במשרפה בבית חולים כפרי, שמפתח אובססיה לאחת האחיות בבית החולים ולפיה הוא היה אולי מעורב באירוע טראומטי בעברה. הסרט, שנושא אופי של הזיה קולנועית, שנעה בין מישורי זמן ומציאות שונים, אינו מספק מבחינות רבות. אבל יש בו עוצמה מסוימת הנובעת מהאינטנסיביות שבה סקולימובסקי מעצב את הדמות הראשית בסרט ומתאר את האירועים שמתרחשים בו.

מילדרד פירס

יס 1, ד', 16:15; ה', 10:04, 111 דקות

הזדמנות לצפות בסרט מ-1945 שהיה לאחת המלודרמות הנודעות ביותר בתולדות הקולנוע ההוליוודי הקלאסי. בסרט, המשלב יסודות של פילם נואר, מגלמת ג'ואן קרופורד (שזכתה באוסקר על תפקידה) עקרת בית. אחרי שבעלה נוטש אותה לטובת אשה אחרת, היא נהפכת לאשת עסקים ומסתבכת עם בתה הבכורה האנוכית שאינה מעריכה את מה שאמה הקריבה בשבילה. מייקל קרטיז ("קזבלנקה") ביים במיומנות עם צוות שחקנים מצוין, שכולל את אן בליית, ג'ק קרסון, זאכארי סקוט, איב ארדן וברוס בנט. הגילויים שהתפרסמו אחרי מותה של קרופורד בנוגע לאיכותה של אימהותה שלה ב"אמא יקרה", ספרה השערורייתי של בתה המאומצת כריסטינה, הוסיפו לסרט ממד אירוני שמעצים את חוויית הצפייה.

יום שלישי אחרי החגים

יס 3, ה', 22:00, 99 דקות

אחד הסרטים הטובים ביותר שעוסקים בבגידה בחיי הנישואים, נושא שעשרות סרטים כבר עסקו בו בעבר, ולכאורה קשה לחדש בו. איכותו של סרטו של הבמאי הרומני ראדו מונטאן מ-2010 נובעת מהאופן שבו הוא מבליט את הבנאליות של הסיטואציה הראשית ומתאר בדיוק מופתי את השגרה היום-יומית בה. במרכז העלילה ניצב גבר, שאוהב את אשתו ובתו הקטנה, אבל מתאהב באשה נוספת. השוטים הארוכים, שיחות החולין המתקיימות בסרט והילוכו המאוזן היטב לקראת הדרמה הבלתי נמנעת מגדירים מחדש את הריאליזם הקולנועי - כפי שגם עשו זאת סרטים רומניים נוספים של העת האחרונה - והופכים את הסרט ליצירה שמתעלה מעבר לצפוי והופכת לאירוע קולנועי ייחודי המשרטט, ללא קורטוב של סנטימנטליות, דיוקן אמין ונוגע ללב של חיים בתוך משבר.

בארי לינדון

הוט פריים, ה', 23:30, 184 דקות

גרסתו המרהיבה מ-1975 של סטנלי קובריק לרומן של ויליאם תאקרי, שמגולל את קורותיו מרובות ההסתעפויות ההרפתקניות והרומנטיות של גבר אירי צעיר במאה ה-18. לעתים יש תחושה שהצד החזותי של הסרט משתלט על מרכיביו הדרמטיים, אבל בסופו של דבר זוהי חוויה שיש בה הרבה יופי, שנינות ואירוניה. למרות הבחירה המפתיעה, ראיין אוניל טוב בתפקיד הראשי. לצדו מופיעים מריסה ברנסון, פטריק מגי, הארדי קרוגר ועוד. הצפייה בסרט תובעת סבלנות מסוימת, אבל היא שווה את המאמץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ