שרה שרה שיר

אתמול ירדה עלינו כגשם נדבות אמנות האצבעות והשכל והלב של הפסנתרנית שרה דנשפור

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

23 פסנתרנים (מתוך ה-33) כבר הפגינו את יכולתם בתחרות רובינשטיין, במסגרת השלב הראשון, לרבות שלושת הישראלים (בלט מהם בוריס גילטבורג). השלב הראשון יימשך היום ומחר ויסתיים מחר בערב, ואז - לאחר הצבעת השופטים - ייוודעו שמות 16 העולים לשלב השני, שיחל ביום שלישי וגם בו ייערכו רסיטלים עשירי תוכן שכמותם (לפחות מבחינת הכמות) אין שומעים כאן ברגיל.

אתמול ירדה עלינו כגשם נדבות אמנות האצבעות והשכל והלב של הפסנתרנית שרה דנשפור (אמריקאית בת 24, בת ליוצאי איראן), לאחר הופעה צחיחה למדי (לטעמי, לא לדעת הכל) של פסנתרן רוסי שהופיע לפניה. כל שדנשפור עשתה היה מלא חן, ממש שירת קלידים. אם להתפתחות לפרט שולי ויזואלי, לא מוזיקלי, אגיד שגם מראה הידיים העדינות חזקות שלה על הצג הגדול (הצבת הצג היא חידוש בתחרות, לטובת יושבי הכנף הימנית באולם) היה לוכד בחינניותו. חיזוק לתחושת החגיגיות סיפקה הבשורה שהרסיטל של דנשפור נראה ונשמע לא רק כאן - נגינתה הועברה בשידור חי אל המתכנסים באולם הוועידה של קונפדרציית תחרויות הפסנתר שמתקיימת עתה בוורשה (הפסנתרן והמחנך אריאל כהן, יו"ר הנהלת תחרות רובינשטיין, מייצג שם את ישראל בדיונים).

גם הופעתו של הפסנתרן המרוקאי-הונגרי מרואן בנאבדאללה (ביום חמישי) עשתה על באי תחרות מושבעים ששוחחתי איתם רושם חיובי ביותר. מן הסתם הוא יימנה עם העולים לשלב הבא. בנאבדאללה בחר לנגן, כיצירת חובה ישראלית, קטעים של פאול בן-חיים והתבקש לחשוב (בקישור נאיבי, כמובן) שפסנתרן זה "מתחבר" בקלות יחסית ליסודות אוריינטליים שהמלחין שילב. אגב, בולטת מאוד העובדה שרוב מוחץ (30 פסנתרנים) בחרו, כמו בנאבדאללה, להתמודד עם היצירה של בן-חיים ולא עם החלופה הישראלית האחרת, סונטה של יוסף טל.

התחרות הבינלאומית לפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין, המשך השלב הראשון. יום ה' עד שבת, מוזיאון תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ