משבר אימון

עוד לפני שתחום האימון הוסדר, מתפתח שוק של מאמנים גם לילדים. בין השאר, הם עוזרים לביישנים להתחיל עם בנות ומלמדים לסדר ילקוט. הורות במיקור חוץ, הצעד הבא

לימור גל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימור גל

"היום אני לא יכולה להגיע. אני הולכת למאמנת שלי", כך, בפשטות, מסבירה דנית, בת 11, למה לא תוכל להשתתף במפגש חברות. "החברות יודעות שאני הולכת למאמנת, וחלק מהן גם רצו ללכת אחרי לאימון. זה לא משהו שאני מתביישת בו. בהתחלה קצת חששתי ולא ידעתי מה זה, אבל לאט לאט התרגלתי. היום כיף לי". אמה, אשת צבא קבע מדרום הארץ, מספרת כי "גם אחיה, הצעיר ממנה, הולך לאימון, ולשניהם זה עזר מאוד".

"לא רק שלא מתביישים בזה, זה כבר נהיה מין סמל סטטוס", אומרת המאמנת של דנית, בת שבע טל, על תחום האימון לילדים שמתפתח בארץ בשנים האחרונות. יש אפילו כבר לימודי תעודה בתחום.

חיפוש ברשת מעלה לא מעט אנשים שמציגים את עצמם כמאמני ילדים, רבים מהם מציעים אימון מיוחד לילדים בעלי בעיות קשב וריכוז. לחלקם רקע חינוכי או טיפולי, אך יש גם כאלה שבאו מתחום העסקים, ההיי-טק או הרפואה המשלימה. רבים מהם למדו אימון, אך פיתחו בעצמם את שיטות האימון לילדים שבהן הם משתמשים.

כמו תחום האימון למבוגרים, גם כאן אין כללים מחייבים. לפני כשנתיים נוסחה טיוטה להצעת חוק המאמנים האישיים, שמטרתו להסדיר את העיסוק בתחום, אך התהליך עדיין רחוק מסיומו. כיום, כל אחד יכול לאמן. אין כללים ואין פיקוח. האחריות על בחינת המאמן מוטלת על הלקוח, ובמקרה של אימון ילדים - על הורי הלקוח.

אימון ילדים שונה מאוד מאימון מבוגרים, אומרת טל, מורה בעברה בעלת תואר שני, שפיתחה את השיטה שלה בין השאר לאחר שיחות עם מורות שהדריכה. רוב הילדים מגיעים לאימון, היא אומרת, בגלל בעיות חברתיות, קושי להשתלב, ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוכים. "לילד במצב כזה, שמגיע למאמן לא טוב, יכול להיגרם נזק קשה", היא אומרת. "הרבה אנשים רוצים להיות מאמני ילדים, כי זו תעשייה שיש בה כסף. אבל אני חושבת שמאמן ילדים חייב להיות בעל רקע בחינוך ופסיכולוגיה, ולהבין בכלל מה אפשר לצפות מילד".

טל גם כתבה ספר, "זינוק לחיים", שיצא בהוצאה עצמית ואמור לתת לקוראים צעירים טעימה מעולם האימון. בין הנושאים: "איך לא לדחות" ו"איך להגיב כשמתבדחים על חשבונך". חלק מהעצות בספר קונקרטיות, כמו הוראות מדויקות לסידור החדר והילקוט, וחלק מהן מזכירות מגמות ניו-אייג'יות כמו חשיבה חיובית, הרפיה ודמיון מודרך.

גם לירון בן דוד, מרכזת לימודי תעודה באימון ילדים באוניברסיטת בר אילן, סבורה שיש צורך בניסיון בתחום החינוך או הפסיכולוגיה כדי לאמן ילדים. בן דוד, סגנית מנהלת בית ספר בעבר, אומרת כי אינה מקבלת ילד לאימון בלי אישור מרופא שהוא בריא. "לפעמים אני דורשת אבחונים מסוימים", היא אומרת, "כדי לוודא שהילד מתאים לאימון ולא מדובר בבעיה שדורשת טיפול אחר".

ילד העולם הגדול

לא כל המאמנים חושבים שאימון ילדים הוא רעיון טוב. "לא פעם אנשים מתעניינים באימון לילדים בפורום", מספרת ענבל כהן חמו, מנהלת פורום אימון בתפוז, "ובעקבות זאת מתפתחים ויכוחים בין מאמנים. מניסיוני, פעמים רבות הורים מחפשים אימון לילד כדי 'לתקן' אותו, ואילו אימון יכול לקרות רק מתוך בחירה של הילד בשינוי ובמטרה משלו. אני חושבת שילדים עדיין לא מעוצבים מספיק כדי לדעת מה המטרה שלהם, אלא אם כן מדובר במטרה ספציפית ביותר. לרוב הדבר הנכון לעשות הוא ללכת להדרכת הורים או לאימון הורים".

"כדי לעבור תהליך אימון צריך חזון", אומרת בן דוד, "והיום יותר ויותר אנשים בתחום מבינים שלילד יכול להיות חזון - אם זה להיות מקובל יותר, אם זה להיות מאורגן יותר בלימודים, אם זה לריב פחות עם ההורים. צריך להתאים את המושגים לרמה של הילד ולהשתמש בהרבה מטאפורות ודימויים. הוא יבין מצוין". בן דוד פיתחה את הגישה שלה לאימון ילדים מניסיונה בעבודה עם ילדים ובני נוער ומתוך התמודדות אישית עם הפרעת קשב וריכוז.

גם גדי רוזן, מאמן ילדים ומתבגרים במכון גומא, שעסק שנים רבות בהנחיית קבוצות מטעם מכון אדלר, פיתח בעצמו את השיטה שבה הוא עובד עם מתאמנים צעירים, החל בגיל עשר. "אימון בגילים צעירים דומה לאימון מבוגרים, אבל יש כמובן משמעות לגיל. למשל, לבלבול וללחץ הרגשי של גיל ההתבגרות", הוא אומר. "כמו באימון מבוגרים, מוצאים את הבעיה ועובדים עליה, אבל לא רק בשיחות ודיבורים אלא גם במעשים. ילד ביישן, למשל, לומד להתקשר להזמין חבר, לארגן פעילות כמו משחק כדורגל לכל הכיתה ולהודיע עליה בפייסבוק. לאחרונה היה אצלי באימון בן 14 שסבל מחרדות חוסר ביטחון. בתיאום עם ההורים עבדנו על טיסה שלו לבד למשפחה באוסטרליה, והוא חזר משם איש העולם הגדול. כעבור זמן קצר התהליך הסתיים".

במשך האימון הילדים מקבלים משימות לביצוע בחיים האמיתיים. למשל, ילדה שסבלה מבידוד חברתי ונהגה להישאר בהפסקות לבד בכיתה קיבלה משימה לצאת להפסקה לפחות פעמיים במשך השבוע.

בן דוד מתארת את עצמה לעתים כסוג של מזכירה, שדואגת להתנהלות של הילד ולביצוע המשימות. אם למשל הם בנו יחד לוח זמנים להתכוננות למבחנים, היא מסמסת לו תזכורות. "צילמת את המחברת?"; "מתי אתה הולך לקנות את החוברת בחשבון?"; "התחלת להתכונן למבחן?"; "תודיע לי כשאתה גומר".

זה לא בעצם תחליף למה שהורים אמורים לעשות? אין כאן העברת אחריות של ההורה אלייך?

"אני משתתפת בנטל הנדנוד, אבל כשהאחריות היא על הילד, והוא הסכים לכך מראש. כשההורים מנדנדים, זה נתפש אחרת לגמרי, ולא ממקום של הסכמה הדדית. אני לא מחליפה את מקום ההורים, שהוא חיוני ביותר. גם הם מחויבים לתהליך".

דנית בת ה-11 אומרת שכאשר קיבלה משימות מהמאמנת, "בהתחלה לא כל כך אהבתי את זה, אבל מצד שני, היה בזה אתגר. זה גם נתן לי הרגשה טובה, שמישהו מכוון אותי ועוזר לי לפתור דברים".

סודיות כנגד דיווח

ילדים ומתבגרים באימון מצפים וזכאים לשמירה על סודיות. ואולם, אומרת עו"ד אביבה באומל, לשעבר ראש לשכת המאמנים בישראל, מכיוון שהתחום אינו מוסדר בחוק, אין ללקוחות אלו זכות לחיסיון, כפי שיש לפי חוק לעובד סוציאלי, לרופא, לפסיכולוג או לעורך דין. "עם זאת", מדגישה באומל, "כל המאמנים כפופים לחוקי המדינה, שמחייבים אותם לא רק לשמור על סודיות אלא גם לדווח לרשויות על ילד בסיכון ולנקוט אמצעים מקובלים אם נודע להם על כוונה לבצע פשע". המאמן גם צריך לברר עם ההורים את הציפיות בנוגע לתהליך והדיווח וכן לכתוב הסכם.

במקרה שבו ילדה סיפרה לה שהיא חותכת את עצמה, המאמנת טל דיווחה על כך מיד להורים כדי שישלחו אותה לטיפול. אבל במקרה שבו ילד בן 11 התחנן שאחד המפגשים יוקדש לעצות שימושיות ליצירת קשר עם ילדה שהוא מאוהב בה, היא לא סיפרה זאת להורים, אף שהאימון היה אמור להתמקד בנושא הלימודים. "האמת, אם אבא שלו היה יודע ששעה שלמה דיברנו על הדרכים השונות להתחיל עם בנות", היא אומרת, "אולי הוא לא היה אוהב את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ