אף לא זכייה אחת להבימה בפרסי התיאטרון

"רוחל'ה מתחתנת" של בית ליסין גרפה ארבעה פרסים, בהם הצגת השנה ופרס שחקן השנה שהוענק לששון גבאי. היחיד שחזר בידיים ריקות היה התיאטרון הלאומי

ציפי שוחט
ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציפי שוחט
ציפי שוחט

ההצגה "רוחל'ה מתחתנת" של תיאטרון בית ליסין היא הזוכה הגדולה בטקס פרסי התיאטרון, שהתקיים בשישי בצהריים בתיאטרון גשר. ההצגה זכתה בפרס היוקרתי ביותר - הצגת השנה - וקטפה שלושה פרסים נוספים: פרס מחזאי השנה הוענק לסביון ליברכט, (זו הפעם הרביעית שהיא זוכה בפרס זה), ששון גבאי גרף את פרס שחקן השנה, וההצגה זכתה גם בפרס המחזה המקורי הטוב של השנה.

"גטו" של תיאטרון הקאמרי, שכתב יהושוע סובול, זכתה בשלושה פרסים חשובים: בפרס הבמאי זכה עמרי ניצן, בפרס השחקנית בתפקיד המשנה זכתה חני פירסטנברג, ובפרס עיצוב התפאורה זכה רוני תורן.

הצגה נוספת שזכתה לתשומת לב היא "הלילה השנים-עשר" של תיאטרון החאן: בפרס השחקן בתפקיד המשנה זכה ארז שפריר, בפרס עיצוב התלבושות זכתה פולינה אדמוב, ובפרס המוזיקה זכה יוסף ברדנשווילי.

פרסים לקומדיה הטובה ביותר הוענקו ל"שחק אותה סם" של תיאטרון באר שבע; בפרס השחקנית בתפקיד הראשי זכתה תיקי דיין על תפקידה ב"מכולת", שכתב הלל מיטלפונקט והיא הועלתה כהפקה משותפת של הקאמרי ובית ליסין.

בפרס הצגת הבידור הטובה ביותר זכתה הצגת תיאטרון היידישפיל "כוכבים נוצצים" שגברה על מועמדת אחרת של היידישפיל, "קרליבך חי". בפרס השחקן המבטיח זכה אורן כהן על משחקו ב"קן הקוקיה" של תיאטרון באר שבע; ובפרס השחקנית המבטיחה זכתה רות אסרסאי שגילמה את דמותה של מארי ב"וויצק" של הקאמרי.

בפרס מתרגם השנה זכה דורי פרנס, שתרגם את "מי דואג לילד" של תיאטרון חיפה; פרס עיצוב התאורה הוענק לאבי יונה (במבי) על ההצגה "שש דמויות מחפשות מחבר" של גשר; ופרס הכוריאוגרפיה הוענק לגלעד קמחי על "אביב מתעורר" של בית ליסין.

המפסיד הגדול של הטקס הוא התיאטרון הלאומי הבימה, שחזר הביתה בלי אף פרס. אודליה פרידמן, מנכ"לית שותפה בהבימה, מסרה בתגובה: "אני לא מתפלאת ולא מאוכזבת מתוצאות פרסי התיאטרון, זה די דומה למה שציפיתי. מבחינתנו פרס התיאטרון איבד את היוקרה שלו, וראינו זאת בנוכחות שחקני ויוצרי הבימה, שחלקם הגדול לא הגיע לטקס. הבימה הפך לשק חבטות של הרבה גורמים, וחבל שחברי האקדמיה לא שפטו בצורה אובייקטיבית".

פרס התיאטרון הישראלי, שהתקיים השנה על רקע טונים צורמים שאף קראו לבטלו, הביא אל אולם גשר אנשי תיאטרון רבים, ולרגע היה נדמה שהטונים הצורמים התפוגגו, ושהידידות והפרגון תפסו את מקומם. תחושה זו הגיעה לשיאה עם הכרזתו על עודד תאומי כחתן פרס מפעל חיים, כשכל הקהל קם על רגליו והריע לו. לאחר שנשא נאום תודה ארוך, ניצל תאומי את ההזדמנות כדי להתריס נגד התקציב הנמוך של התרבות בכלל והתיאטרון בפרט. שרת התרבות, לימור לבנת, שנכחה באולם, הסכימה עם טענותיו של תאומי, אך הוסיפה כי בכל זאת לנוכח ז'אנר הריאליטי בטלוויזיה - לתיאטרון יש במה להתגאות.

אפשר להעלות כמה תהיות על בחירת הזוכים, כמו איך זה ש"גן הדובדבנים" שביים מיקי גורביץ' לתיאטרון החאן לא זכתה בשום פרס; אותה תמיהה מתעוררת גם לגבי "אריסטוקרטים" של הקאמרי, ואולי לגבי עוד שחקנים ושחקניות כמו איתי טיראן ויבגניה דודינה שהגיע להם לזכות, אך בתחרות כמו בתחרות יש מעט מנצחים והרבה מפסידים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ