נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

"אמא שלנו ניסתה הרבה שנים לגרום לנו לבוא לפה. היא עצמה גרה פה לפני שנים, עוד לפני שהוקמה מדינת ישראל. אבל החיים לפעמים מפריעים לתוכניות, אתם יודעים. היינו מאוד עסוקים. עם זאת, עכשיו אנחנו שמחים על ההזדמנות שנפלה בחלקנו לבוא לפה סוף סוף", אמרו אתמול יוצרי הקולנוע האמריקאים ג'ואל ואיתן כהן, במסיבת עיתונאים שנערכה באוניברסיטת תל אביב לפני טקס חלוקת פרסי דן דוד.

האחים הקולנוענים, שלא ביקרו בארץ בעבר, קיבלו אתמול את פרס דן דוד בתחום קולנוע וחברה, בסך מיליון דולרים, על "שותפותם הייחודית בהיסטוריה של הקולנוע, על שליטתם המוחלטת ביצירה מתחילתה ועד סופה, שימושם בסגנון ייחודי ויכולתם לספר סיפור פשוט בדרך מורכבת ומרתקת המאפיינת את סרטיהם", נכתב בנימוקים למתן הפרס. חתני הפרס הנוספים היו פרופ' מרקוס פלדמן שזכה בפרס בתחום האבולוציה, והפרופסורים סינתיה קניון וגארי רובקון שזכו בתחום הזיקנה - התמודדות עם אתגר.

כאשר נשאלו האחים כהן אם מישהו פנה אליהם בבקשה לא לבוא לישראל, הם היססו לפני שענו. "בעיקרון, לא", אמר לבסוף ג'ואל כהן, וביקש להניח לנושא ולעבור לשאלה הבאה. כשהתבקשו השניים לחוות דעה על החלטתם של במאים אחרים להצטרף לחרם התרבותי על ישראל מסיבות פוליטיות, הם שוב היססו ארוכות לפני שענו. "אנשים שונים מגיבים לבעיות אמיתיות באופן שהם מוצאים לנכון, אבל אנחנו לא מעסיקים את עצמנו במחשבה מהי הדרך הנכונה להגיב לדברים מהסוג הזה", אמר איתן כהן.

האחים כהן, שביימו בין היתר את הסרטים "צומת מילר" (1990), "בארטון פינק" (1991), "פארגו" (1996), "ביג ליבובסקי" (1998) ו"אומץ אמיתי" (2010), נשאלו גם על האופן שבו משפיע הרקע היהודי שלהם על יצירתם. "היו לנו כמה דמויות יהודיות בסרטינו, אבל איך הרקע היהודי שלנו השפיע על הסרטים שלנו? מי יודע. אנחנו לא מקדישים לעניין הזה הרבה מחשבה. אין ספק שהמסורת היהודית השפיעה על האופן שבו אנחנו רואים דברים, אבל אני באמת לא יודע איך זה השפיע ספציפית על יצירתנו", אמר איתן כהן. "גדלנו בקהילה יהודית במיד-ווסט, אבל אנחנו כותבים סיפורים שהם בעיקר אמריקאיים, כי זה מה שאנחנו מכירים", אמר ג'ואל כהן.

השניים ציינו כי אין להם תוכניות לביים סרט שמתרחש בישראל, אמרו כי אין להם כל כוונה לצלם סרט בתלת-ממד, וסירבו לספק פרטים כלשהם על הסרט הבא שלהם. כאשר נשאלו אם מדובר בסרט על חתול, הם הופתעו ופרצו בצחוק. "זה מאוד מצחיק", אמר ג'ואל כהן בסופו של דבר. "יש איזה חתול בסרט הבא שלנו. אבל אני לא מאמין שאמרת את זה. איך שמעת על זה?", פנה לעיתונאי שהעלה את השאלה. "אני חושב שאני יודע איך זה קרה. מישהו מה'ניו יורק טיימס' העביר אלינו מכתב של אדם ששאל למה לא כללנו בסרט 'אומץ אמיתי' את דמותו של גנרל סטרלינג פרייס', שהוא חתול (המופיע בספרו של צ'רלס פורטיס שעליו התבסס הסרט, נ"א). ענינו לו שלא הכנסנו את הדמות הזו לסרט כי הסרט הבא שלנו הוא על חתול. אבל כמובן שזו היתה הגזמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ