יהונתן ליס
יהונתן ליס

"חוק הפוטושופ", האוסר על העסקת דוגמניות בתת משקל בקמפיינים בישראל, עשה צעד נוסף לקראת חקיקתו. ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה אתמול את נוסח החוק לקריאה ראשונה במליאה, על אף התנגדות של בעלי סוכנויות דוגמנות שנכחו בדיון. דרכו של חוק הפוטושופ אל ספר החוקים עדיין ארוכה, אך החלטת הוועדה להגישו להצבעה בקריאה ראשונה, חרף ההתנגדויות, היא בבחינת הצהרת כוונות.

הצעת החוק קובעת כי דוגמן שמדד מסת הגוף שלו (BMI - היחס בין משקל הגוף לריבוע גובה האדם) היא 18.5 ומטה, או נראה כזה, לא יוכל להציג בשום אמצעי פרסום. כמו כן, אם ייעשה שימוש בתוכנות עריכה גרפית, דוגמת פוטושופ, לשם הצרת היקפי גוף בפרסומות, תופיע כתובית על המודעה שתציין זאת.

יוזמת הצעת החוק, ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) אמרה בדיון: "אין בכוונתי לפגוע בדוגמניות, אלא לקטוע ולגדוע את הקשר שבין רזון שמוצג באמצעות התקשורת לבין השפעה שלילית על הדימוי העצמי והבריאות של בני הנוער. הבנות מסתכלות על דוגמניות שדופות בטלוויזיה ושואפות להיראות כמותן, כי הן המצליחות בעיניהן. 250 אלף בני נוער בישראל סובלים מהפרעות אכילה".

נציגי משרד הבריאות ורופאים שנכחו בדיון תמכו בהצעת החוק. ד"ר יצחק וורגפט, פסיכיאטר ילדים ונוער: "חישוב מדד מסת הגוף הבריא לא נקבע סתם כך. זהו סטנדרט בינלאומי, שכל מי שנמצא תחתיו הוא חולה: העצמות נחלשות, השחלות מתחילות להתנוון". גם סוכן הדוגמנות עדי ברקן, שהיה ממנסחי הצעת החוק, הביע תמיכה מוחלטת בו: "זוהי תעשייה חולה, בואו נשים לזה גבול", אמר ברקן אתמול. "רוב הדוגמניות אוכלות 500 קלוריות ביום ועוד אומרים להן ?תורידי מהטוסיק'. לא נייצא את אלה שרוצות להתאבד".

לעומתו, הודיעו נציגי סוכנות הדוגמנות יולי, זיוה מיכאל ודוד ישעיהו, כי הם מתנגדים לחוק. "אם זהו הסטנדרט, לא תהיה אף דוגמנית מצליחה בעולם, וגם חברות מחו"ל לא יוכלו לפרסם כאן. זה לא ריאלי. יש דוגמניות בינלאומיות כמו שירלי בוגנים, עדי נוימן ויאנה גור, שה-BMI שלהן בסביבות ה-17 והן בריאות ואוכלות מצוין", אמרה מיכאל. גם נציגת משרד המשפטים בדיון, שרית שפיגל שטיין, הסתייגה מהצעת החוק: "מניעה מוחלטת מאדם לעסוק בעיסוק מסוים היא בעייתית. אנחנו לא מכירים סעיפים כאלה בחקיקה". יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, סיכם את הדיון ואמר: "הנתונים מזעזעים. מניעת פגיעה בבריאות ילדים ובני נוער עומדים בראש מעייניה של הוועדה בראשותי. פגיעה בענף הדוגמנות היא מצערת, אבל אם אדע שהצלנו ילדה אחת ומשפחה אחת בישראל - דייני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ