זה כואב לך או שאתה שמח לראות אותי?

הסרט "עונג וכאב", שישודר הערב ביס דוקו, מנסה למצוא את הקו הדק שבין כאב ועונג, ומה קורה שמכניסים לתוך הפה עיפרון לרוחבו?

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

עיפרון יכול לשפר מצב רוח. אם שמים אותו לרוחב בתוך הפה מאלצים את קצות השפתיים להתעקל כלפי מעלה, כמו בחיוך. החיוך המלאכותי הזה, כך מתברר מהסרט "עונג וכאב" של בי-בי-סי שישודר הערב ביס דוקו, גורמת לגוף להגיב כאילו הוא שמח. עוד הרבה פרטי טריוויה וניסויים פופולריים יש בסדרה הזאת. למשל, כאשר אדם בארצות הברית ניסר לעצמו את היד כדי להציל את עצמו, הכאב והעונג התערבבו זה בזה. בג'ורג'יה ישנה ילדה שסובלת מתסמונת נדירה שתסמיניה הם שהיא אינה מרגישה כאב כלל.

מייקל מוסלי, יוצר הסדרה, עיתונאי ורופא בהכשרתו, מנסה לברר במשאל רחוב מה גורם לעונג ולכאב. הוא כותב גם את תשובותיו על דף, אבל לא מגלה לקהל משום שהוא רוצה לבדוק אם אחרי המחקר שיעשה, אולי ישנה את דעתו.

אחת מדרכי המחקר שלו היא לעשות בנג'י בשווייץ, אחרת היא להשתתף בתחרות אכילת צ'ילי באנגליה, ועוד אחת היא לשאול אנשים בזמן שהם בטיסת שכר אם הם מעדיפים לקבל שוקולד ושמפניה או לקפוץ מהמטוס. הרוב, 149 במספר, מצביעים בעד הש"ש - שמפניה ושוקלד. אבל יש גם 91 בני אדם שרוצים לקפוץ.

נדמה שהניסוי שלו מלמד על הבעייתיות בשיטות מחקר פופולריות. ראשית, השאלה לא נוסחה היטב - אלה שהעידו שהם רוצים לקפוץ מהמטוס (בהנחה שיש כאלה, ושהם לא החליטו להתחכם לכבוד התוכנית), לא רוצים לנחות על האדמה ולחוש כאב. הם מחפשים את הריגוש שבקפיצה, ולכן לא מדובר בכאב. אחד הפרטים המעניינים שעולים מהסרט הוא שאוקסיטוצין, החומר שמופרש בגוף כשהוא אוהב, משוחרר בכמות גדולה אצל אימהות מיד אחרי הלידה. זה ברור, מה שמעניין הוא שהוא גם מציף את הרכים הנולדים.

"עונג וכאב". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ