התנועה האמנותית

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

הושלם פרויקט "אקס מז'ור" של דני קרוון

העבודה, המתפרשת לאורך ציר מרכזי בעיר הצרפתית סרז'י פונטואז, תיחנך השבוע בכנס בינלאומי על אמנות ציבורית

יותר מ-30 שנה לאחר שהוחל בעבודה עליו, ייחנך ביום חמישי השבוע פרויקט האמנות הציבורית הגדול ביותר של האמן והמתכנן הסביבתי זוכה פרס ישראל, דני קרוון. "אקס מז'ור" היא עבודת אמנות המתפרשת לאורך ציר מרכזי בעיר סרז'י פונטואז, אחת מערי לוויין חדשות של פאריס שהוקמו החל בשנות ה-60. העבודה תיחנך בטקס חגיגי כחלק מכנס בינלאומי בן יומיים, שיתמקד ב"גורלה של האמנות הציבורית". בכנס, שאותו יזמה בתו של קרוון, נועה קרוון, בשיתוף עם עיריית סרז'י פונטואז ואונסק"ו, ישתתפו בין היתר האדריכלים רם קולהאס, פיטר אייזנמן ואנטואן גרומבאך, האמנים דניאל בורן ומיכלאנג'לו פיסטולטו וכן היסטוריונים, אנתרופולוגים וחוקרים.

כשתוכננה סרז'י פונטואז, נקבע כי את העיר יחצה ציר מרכזי שאורכו כשלושה קילומטרים. "ביולי 1980, העיר טרם הגיעה עד כאן לאן שהיא מגיעה היום והשדות העזובים בגבולותיה היו גדושים בצמחייה פראית", נזכר קרוון, בן 80, ששוקד כעת על כמה עבודות אמנות ציבורית חדשות, בין היתר בפירנצה ובברלין. אז, כשקיבל את הצעת התיכנון בהיותו בן 49, חשב כי ההצעה אינה רצינית, אך המשך התכתובות והזמנתו למקום הובילו לתחילת מימושו של התהליך.

כיום מצוי הפרויקט בשלביו האחרונים. בעיות מינהליות וכספיות, חילופי ראשי עיר וצוותי מהנדסים הביאו להתמשכותו של הפרויקט. השלמתו תציב אותו כעבודת האמנות הציבורית הגדולה בעולם.

לדבריה של נועה קרוון, שאלת הבעלות על האמנות הציבורית היא מהותית לדיון בכנס. כשליוותה את עבודתו של אביה, נתקלה במקרים שונים של הזנחת פסלים או מיצבים ציבוריים השייכים לעיר או למוסדותיה. "במקרה שהיה לי עם מוזיאון בנירנברג, שהייתי בקשר אתו לקראת אחת מתערוכות הרטרוספקטיבה של אבי, דווח לי כי בית קפה השתלט על אזור הפסל והוא מציב בו פרחים, שולחנות וכיסאות וגמדי נוי", היא מספרת. "טענתי שהעבודה נמצאת ברשימת העבודות השייכות למוסד וכי זאת אחריותו לדאוג לו. לא ברור למה הפנייה היא עדיין לאמן". קרוון הבת מקווה כי הכנס יעלה את מודעות הציבור לשאלת האמנות הציבורית.

מעין אמיר ורותי סלע בתערוכה שאצר פרנצ'סקו בונאמי בטורינו

הערב תיפתח בטורינו התערוכה "ביטוי גיאוגרפי" באוצרות של פרנצ'סקו בונאמי (שאצר בין היתר גם את הבינאלה בוונציה בשנת 2006). בין היתר, משתתפות בתערוכה האמניות הישראליות רותי סלע ומעין אמיר.

בתערוכה, שתוצג במשך חצי שנה במכון לאמנות עכשווית Fondazione Sandretto Re Rebaudengo, תוצג עבודת הווידיאו "Commune Sense" שצילמו סלע ואמיר באיטליה בשנה האחרונה. לדבריהן, העבודה עוסקת בהכנסת אורחים, נציגי ציבור, פרטיות וצילום.

סלע ואמיר, השוהות בימים אלה באמסטרדם כאמניות אורחות בתוכנית של אקדמיית רייקס (האקדמיה של מוזיאון רייקס בעיר), הוזמנו ליצור את העבודה לקראת התערוכה. כך גם אמנים משתתפים נוספים, ובהם הילרי לויד, גביראל קורי ורומאן אונדק.

במקביל לתערוכה זו, ייפתחו תערוכות יחיד של השתיים בגלריה לאמנות עכשווית בוואנקובר קנדה, במרכז לאמנות "126" באירלנד ובחודש הבא בפאריס, בגלריה של קרן האמנות העכשווית "קדיסט".

איי וייוויי בריא אך טרוד: דיווח ראשון מאז מעצרו

ביקור חד פעמי וקצר אושר בשבוע החולף ללו-קינג, אשתו של האמן הסיני העצור איי וייוויי. ביקור זה היה הראשון שהותר לקיים אצל האמן מאז נעצר לפני 45 ימים בנמל התעופה של בייג'ין. איי, אחד מהאמנים הסינים הבולטים ביותר כיום, נודע כאחד המתנגדים הבוטים ביותר למשטר הסיני. עילת מעצרו הוגדרה "פשעים כלכליים". מעצרו עורר במוסדות תרבות רבים קולות מחאה וקריאות לשחרורו.

"בריאותי כשורה, אל דאגה", אמר האמן ללו-קינג, כפי שדיווחה. עוד סיפר האמן כי הוא נמצא במעקב רפואי, שכן הוא סובל מסוכרת ולחץ דם גבוה. "הוא השתנה. מצב רוחו ודרך התנהגותו מאוד שונים מהפשטות והספונטניות של איי וייוויי שאני מכירה", אמרה לו-קינג. "דיברנו רק על ענייני בריאות ומשפחה, לא העזנו לדבר אפילו על ההאשמות הכלכליות נגדו. הוא נראה לחוץ, מוטרד ומהורהר".

לעת עתה, לא הודיעה ממשלת סין על התפתחויות בפרשה על אף הפצרותיהם של נציגי האיחוד האירופי וארצות הברית.

זוכי המענקים של מכון שפילמן לצילום

השבוע הכריז מכון שפילמן לצילום (SIP) על הזוכים בתוכנית המענקים החדשה שלו למחקר בפילוסופיה וצילום, ולמחקר כללי בהבנת הצילום, יישומיו ותולדותיו. ועדת השיפוט, שכללה בין השאר את ד"ר חגי כנען, מרתה ג'ילי וד"ר ג'ורג' בייקר, בחנה כ-500 פניות של חוקרים בינלאומיים. המענקים, המסתכמים ב-120 אלף דולר, חולקו בין 16 זוכים, ובהם בולטים נעם גל, דוקטורנט במחלקה לספרות השוואתית באוניברסיטת ייל בארצות הברית, שהצעתו עוסקת ב"צילום והחלוקה בין בני אנוש לבעלי חיים: המקרה של מלחמת העולם השנייה", וד"ר פולה אמאד מאוניברסיטת איווה, שתעסוק ב"'ארכיונים האבודים' של כדור הארץ: בחינה מחדש של זיכרון באמצעות צילומים אוויריים".

המענקים מיועדים לשנת מחקר שבסופה יוגש מאמר או מחקר מקיף. בקיץ 2012 יוצגו חלק מהמחקרים במסגרת הכנס השנתי הבינלאומי שיערוך מכון שפילמן. כמו כן, יפרסם המכון את ההרצאות והמחקרים שיוצגו בכנס.

הפרויקט הישראלי "הקרקס" מסיים את סיורו באירופה

"הקרקס", יוזמה אמנותית ניסיונית של אמנים ישראלים צעירים, סיים השבוע את סיורו ברחבי אירופה. פרויקט זה, בו השתתפו כ-30 אמנים שמרביתם בוגרי בית הספר מוסררה והאקדמיה בצלאל, כלל השמשה של שתי מכוניות מסחריות לצורך הצגת סרטים ניסיוניים, עבודות וידיאו וכן עבודות מיצג חיות.

הפרויקט, שבו השתתפו בין השאר יאיר מוס, הדיה תמוז, יעל ברנט ויניב יור, החל את סיורו בסוף אפריל באמסטרדם ולאחר מכן נדד בערים נוספות בהולנד, בלגיה וגרמניה. סיומו של הסיבוב היה בהשתתפות "הקרקס" בפסטיבל הסרטים הקצרים שבאוברהאוזן, גרמניה.

חוצים גבולות

* גלריה אלון שגב התל-אביבית תשתתף ביריד האמנות 11 Art HK בהונג קונג, שייפתח בשבוע הבא. ביריד זה, שחלק גדול משיעור הבעלות עליו נמכר לאחרונה למפעילי ירידי ארט באזל וארט באזל מיאמי, תציג הגלריה תערוכת יחיד של הצייר גידי רובין. בחודש הבא תשתתף הגלריה ביריד האמנות וולטה 7, יריד אמנות סלקטיבי ומצומצם המתקיים מדי שנה בבאזל. ביריד זה היא תציג עבודות של איתן בן משה, מאיה ז"ק ואריק לוי.

* האמנים הדס קידר ואלכס שאדי יציגו במסגרת פרויקט האמנות "צומת" של מרכז האמנויות "קאמדן" בלונדון בתחילת יוני. שאדי וקידר, המשתפים פעולה זה 11 שנה, הוזמנו למוסד זה לתוכנית שהות-אמן שהחלה במארס. כחלק מהתוכנית מונו האמנים לעבוד עם תלמידי בית ספר ציבורי בדרום קאמדן, שעמם הפיקו וצילמו סדרת סרטים קצרים המבוססים על הספר והסרט "בעל זבוב".

* האמנית הבין-תחומית מאיה ז"ק תציג תערוכת יחיד, שתיפתח השבוע בגלריה נטלי סרוסי בפאריס. בתערוכה, "קמרה אובסקורה" שמה, תציג ז"ק מיצב וידיאו שיורכב משתי עבודות וידיאו המוקרנות בתוך קופסת עץ דמויית מצלמת קמרה אובסקורה. ביולי הקרוב תציג ז"ק את עבודת המיצב שלה, "Living Room", במוזיאון היהודי בניו יורק, ובספטמבר תנדוד לתערוכה קבוצתית במוזיאון היהודי בברלין, שתציין עשור לפתיחת המוזיאון.

* תערוכה של כרמל אילן תפתח מחר את החלל החדש של גלריה טריומף במוסקווה. הגלריה, אחת המרכזיות במוסקווה לאמנות עכשווית, מייצגת אמנים רוסים ובינלאומיים. בדצמבר האחרון הוצגה בחלל תערוכה של דמיאן הירסט, ולפני כן הוצגה תערוכה של צמד האמנים טים נובל וסו וובסטר. בתערוכה "דפים אבודים" יוצגו כ-30 עבודות חדשות שיצרה אילן לתערוכה, ובהם דימויי נוף, חיות ודיוקנאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ