הוועדה לתכנון ובנייה החליטה לשמר את מתחם לביא בגבעתיים

מתחם מעונות העובדים, שנבנה באמצע שנות ה-30, היה מועד להריסה לטובת תוכנית פינוי-בינוי נרחבת והקמת שני מגדלי מגורים יוקרתיים

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב החליטה בצעד תקדימי לשמר את מתחם מעונות הפועלים "לביא" ברחוב בן גוריון בגבעתיים, ולבטל תוכנית פינוי-בינוי נרחבת במקום, כך נודע ל"הארץ".

המתחם בגבעתיים כולל שלושה בניינים שנבנו באמצע שנות השלושים כמעונות עובדים שיתופיים. הם תוכננו על ידי האדריכלים יוסף נויפלד וישראל דיקר - לשניהם תרומה ניכרת בגיבוש הסגנון הבינלאומי בארץ ישראל.

אחרי שנים ארוכות של הזנחה, החליטה עיריית גבעתיים לקדם תוכנית להריסת המעונות ולהקמה של שני מגדלי מגורים יוקרתיים של 29 קומות כל אחד. בסך הכל היה אמור הפרויקט לכלול 225 דירות במקום 69 כיום.

בתגובה לכך, לפני כחצי שנה הגישו החברה להגנת הטבע, המועצה לשימור אתרים ותושבי הסביבה התנגדויות לתוכנית הבנייה. החברה להגנת הטבע טענה כי התוכנית אינה מתייחסת כנדרש בחוק לעצים ההיסטוריים במתחם, ואילו המועצה מחתה נגד ההתעלמות מהמורשת ההיסטורית והתרבותית החשובה של המעונות.

בהחלטת הוועדה נכתב כי "בראייה ארוכת טווח, שיקולי השימור של המתחם גוברים על השיקולים התומכים בפינוי-בינוי ועל כן דינה של התוכנית להידחות". הוועדה אף מתחה ביקורת על עיריית גבעתיים שלא הקימה עד היום ועדת שימור כנדרש בחוק ומשום כך "לא זכה נושא השימור במתחם להתייחסות כלשהי".

האדריכל גיא נרדי, מנהל קהילת תל אביב של החברה להגנת הטבע, ותמר טוכלר, מנהלת מחוז תל אביב של המועצה לשימור אתרים, בירכו על ההחלטה: "חשוב לנו להדגיש כי אנו מאמינים בהתחדשות עירונית, ואין לנו התנגדות לציפוף בינוי או בנייה לגובה. אך כדי שערים ושכונות יהיו אטרקטיביות, קיימת חשיבות לשילוב ושימור ערכים סביבתיים והיסטוריים. אנו קוראים לעיריית גבעתיים להשלים סקר אתרים היסטוריים וסקר טבע עירוני על מנת להבטיח שקסמה וייחודה של העיר יישמרו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ