מוסקווה: נספח צה"ל נעצר בעת שקיבל מידע סודי מאזרח רוסי

על פי הודעת משרד החוץ הרוסי, ליידרמן נתפס בשעת מעשה. מוקדם יותר אמרו מקורות ביטחוניים ברוסיה כי הוא גורש בשל ריגול תעשייתי

הארץ
יוסי מלמן
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
יוסי מלמן
שירות ""

משרד החוץ הרוסי פרסם היום (חמישי) תגובה רשמית ראשונה על גירושו של נספח צה"ל אלוף-משנה ואדים ליידרמן. בהודעת המשרד נאמר כי ליידרמן נעצר בעת שקיבל מידע סודי מאזרח רוסי וכי הוא נתפס בשעת מעשה, כך דיווחה סוכנות הידיעות אינטרפקס. על פי ההודעה, לאור פעילותו "שאינה מתיישבת עם הסטטוס הדיפלומטי", הוכרז ליידרמן "אישיות בלתי רצויה" (פרסונה נון גרטה) ונאמר לו לעזוב את המדינה בתוך 48 שעות, כפי שאכן קרה.

מוקדם יותר, מקורות במערכת הביטחון הרוסית מסרו את גרסתם לפרשה לכלי תקשורת ברוסיה ולסוכנות הידיעות נובוסטי. על פי גרסה זו, אל"מ ליידרמן לא גורש בשל פעולות ריגול בעלות אופי צבאי ולא בשל היותו קצין צבא ונספח צה"ל. גירושו בא בשל מה שהמקורות הרוסים הגדירו "ריגול תעשייתי", כלומר, הוא גורש בשל הכובע האחר שהוא חובש כנציג משרד הביטחון ובעקיפין, התעשיות הביטחוניות של ישראל.

על פי המקורות הרוסיים, אל"מ ליידרמן היה "מעורב בצורה אקטיבית מדי" בקידום תעשיות ביטחוניות מסוימות של ישראל, אף שהמקורות הרוסים לא הסבירו למה כוונתם, הרי למקורות אחרים נודע כי הכוונה היא בעיקר לתעשייה האווירית ולפעולות של חברת אלביט.

רוסיה הפכה בעשור האחרון לשוק חשוב עבור התעשייה האווירית. ב-2004 נחתמה עסקת ענק של 1.1 מיליארד דולר לרכישת שלושה מטוסי אליושין ששימשו כפלטפורמה להפיכתם למטוס ביון והתרעה מדגם פלקון של התעשייה האווירית שנמכרו לחיל האוויר של הודו. לאחרונה, כלקח רוסי ממלחמתם בגיאורגיה, חתמה התעשייה האווירית על חוזה ענק של כ-400 מיליון דולר לאספקת מזל"טים לרוסיה. גם חברת אלביט מנסה לפעול בשוק הרוסי ובנוסף לכך יש פעילות או נסיונות לחדור לשוק הרוסי של חברות קטנות יותר, בעיקר פרטיות ישראליות, כגון אירונאוטיקס. המאמצים השיווקיים הללו גורמים לריבוי של נציגי שיווק של החברות האלה ולתחרות קשה ביניהן, בכל זאת כשלכולם יש גם אנשי קשר, סוכני שיווק ומקורבים בממשל שבאמצעותם הם מנסים לקדם את העסקאות.

לא מן הנמנע כי פעילותו של הנספח הצבאי בתחום זה אפשר ועוררה כעס מצד גורם בתעשייה הביטחונית הרוסית או פקיד בכיר בממשל שהדברים לא נשאו חן בעיניו.

על רקע זה היה ראוי, כפי שכבר הוצע בעבר, כי מדינת ישראל תקבל החלטה אסטרטגית לפיה קציני צה"ל לא יוכלו לשמש גם כנציגים של משרד הביטחון ובפועל לקדם מכירות נשק של התעשיות הביטחוניות בישראל. ההחלטה על האחדת התפקידים נעשתה בהדרגה בעבר מתוך כוונה לחסוך בהוצאות אך אפשר שהשכר יוצא בהפסד. אין זה בריא כי קציני צה"ל יתחככו עם חברות מסחריות ישראליות מצד אחד וזרות מצד שני. המצב הזה מסבך אותם, פותח פתח לשמועות ולרינונים על משוא פנים שלהם ועל כי הם מנצלים את מעמדתם כנספחים צבאיים כקרדום לחפור בו להשגת טובות הנאה בהווה או בעתיד מבחינת שלח לחמך על פני המים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ