פסטיבלי בתים פתוחים צוברים תאוצה ברחבי העולם

לא רק בתל אביב פותחים בעלי הבתים את דלתם לקהל הרחב. בלונדון כבר נהפך האירוע לתופעה עצומת ממדים ואפילו לעמותה ציבורית

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

בסוף השבוע הקרוב יתקיים בתל אביב האירוע החמישי במספר של "בתים מבפנים", חגיגה אדריכלית בת יומיים שבמסגרתה נפתחים לקהל הרחב עשרות בנייני ציבור, מוסדות חינוך ודת, מבנים היסטוריים ודירות פרטיות. בין רבבות המשתתפים השנה (מספרם הוערך אשתקד ב-80 אלף) תטייל גם חבורה קטנה ומגובשת של האנשים שאחראים לגידול המשמעותי בפופולריות של תיירות אדריכלית ברחבי עולם, מנהלי "הבתים הפתוחים" מתשע ערים באירופה, אמריקה ואוסטרליה.

המארגנים הגיעו להשתתף בכנס הבינלאומי הראשון של הבתים הפתוחים שנערך ביוזמת מינהלת עיר עולם של עיריית תל אביב. הם באו לכאן כדי ללמוד על המודל התל-אביבי ולבחון כיצד הכרזת אונסק"ו על "העיר הלבנה" השפיעה על תל אביב, אך לא פחות חשוב מכך, כדי לחלוק ניסיון וחוויות ולהדק את הקשרים ביניהם. "אנחנו מעריכים שיש כמיליון איש שפוקדים מדי שנה את האירועים האלה", אומר אלון בן-נון, מייסד ואוצר של האירוע התל-אביבי (יחד עם אשתו אביבה לוינסון). "מי שמגיע לאירוע בניו יורק רוצה לבקר באירוע דומה גם בדבלין, לונדון או בתל אביב, אלה אנשים שהאדריכלות בוערת בהם".

כחלק משיתוף הפעולה הוקם בשנה האחרונה האחרונה אתר אינטרנט שמאגד את פעילות הבתים הפתוחים ברחבי העולם (openhouseworldwide.org). הוא מאפשר לחובבי אדריכלות ועיצוב להתעדכן בחדשות מהאירועים ברחבי העולם ואף לתכנן מראש ביקור בעיר בהתאם לתאריכים המצוינים שם. אגב, למי שמעוניין, האירוע הבא אחרי תל אביב יתקיים ביומיים האחרונים של יוני במלבורן.

הדוברת המרכזית בכנס היא ויקטוריה טורנטון, שהגתה ויזמה את האירוע הראשון בלונדון ב-1992. אחרי שהצליחה להפוך את האירוע למוסד לונדוני ידוע שמושך מדי שנה כרבע מיליון מבקרים (מה שהופך אותו לתצוגה האדריכלית הגדולה בעולם), היא החלה להפיץ את הבשורה לערים אחרות. "בשלב מסוים שמנו לב שמגיעים אלינו אנשים מכל העולם, חשבנו שכדאי ליצור אתר שיסקור את כל האירועים", היא אומרת. "זה כמו משפחה מורחבת, אנשים שיהנו מאירוע בתל אביב יהנו גם מהבתים הפתוחים בשיקאגו או בברצלונה - שקיימה את האירוע הראשון שלה בשנה שעברה".

סוף השבוע של הבתים הפתוחים בלונדון תפח בינתיים לעמותה ציבורית שעוסקת בחינוך לאדריכלות לאורך כל השנה. כ-2,500 תלמידים מבתי הספר בעיר משתתפים שם בסיורים ובפעילויות שונות, במקביל לסיורים בתשלום שהעמותה עורכת ותורמים משאבים לפעילותה. אירוע השיא הוא כמובן סוף השבוע שמתקיים באופן מסורתי באמצע ספטמבר.

האם גם אחרי 20 שנה היא עדיין נתקלת בקשיים בשכנוע של בעלי בתים לפתוח את דלתם? "מובן שכן", היא צוחקת, "צריך לשכנע את האדם שהמוטיבציה שלנו היא לא רווח אלא רצון לחלוק. לעתים קרובות אני אומרת למישהו, 'יכול להיות שאתה אפילו לא יודע שאתה מתגורר בבניין איכותי שיש לו משמעותית בקנה מידה עירוני'. על ידי הפתיחה של הבית אתה בעצם יכול לחשוף אנשים לחוויה חדשה".

בחלק ניכר מהדירות הפרטיות, הן בארץ והן באירועים בחו"ל, מעורב גם אדריכל או מעצב פנים שמבקש לחשוף את עבודתו ללקוחות אפשריים ודוחף את בעל הבית לאפשר לאנשים להציץ לחדר השינה והשירותים. "אבל בסופו של דבר זה תלוי ברצון הטוב של האנשים", מוסיפה טורנטון.

הטרנד הנוכחי באירועי הבתים הפתוחים הם דווקא בניינים יום-יומיים ולא מונומנטים, "בתי ספר מעניינים, מבני ממשל ואפילו מרפאות של גינקולוגים", כהגדרתה. במקביל, הוגדל מאוד מספר הסיורים והדיונים שאינם קשורים בהכרח לבניין ספציפי. "אנשים מתעניינים מאוד במרחב הסובב אותם, הם רוצים לדעת מה קורה בשכונה שלהם, כיצד היא הולכת להתפתח ומה התפקיד שאדריכלים ממלאים בזה. אני חושבת שהאירוע נהפך להיות יותר עניין של המרחב הציבורי מאשר רק דירות מעוצבות", אומרת טורנטון. משום כך החליטו בלונדון להחליף את שם האירוע מ"בתים פתוחים" ל"עיר פתוחה" (Open City).

בכנס שיתקיים ביום ראשון יציגו מנהלי הבתים הפתוחים את האירועים שמתקיימים בעריהם תוך דגש על אתגר מרכזי שמעסיק אותם. "המנהלת של רומא תדבר על ניסיון להראות שיש בעיר גם אדריכלות מודרנית טובה, ולא רק בניינים משנת אפס לספירה", אומר בן-נון. "אני מניח שלפחות אחד המארגנים ידבר על גיוס מתנדבים, ואנחנו הולכים לדבר על הרצון שלנו לקדם את הדיון על אדריכלות כשיח תרבותי ולא רק כשיח אסתטי-עיצובי".

מסיבה זאת החליטו ב"בתים מבפנים" לארגן את הסיורים במדריך באופן גיאוגרפי ולא בהכרח לפי סוג הפעילות. סיור במעבדת השורשים של אוניברסיטת תל אביב צמוד לסיור בשיכון לשימור ברחוב איינשטיין וכך הלאה. "המטרה היא לחשוף את האנשים לכמה פעילויות שונות שקרובות זו לזו למרות שהם כלל לא התכוונו להגיע אליהן", מסיים בן-נון. "יכול להיות שרצית להציץ לדירת מגורים תל-אביבית אבל בסוף תצטרף גם לסיור על בניינים לשימור שנמצא ממש בסמוך. המבקרים יכולים לקבל בדרך זאת ערך מוסף על מה שקורה בעיר".

בניינים, דיונים וסיורים מומלצים

* בית יד לבנים, רחוב פנקס 63. סיור מודרך ביום שישי ב-10:00 (הבניין ייפתח למבקרים שעה לפני כן). אייקון מודרניסטי מ-1962 בתכנון האדריכלים ישראל לוטן וצבי תורן. האדריכלית הילה לוטן (נכדתו של ישראל) תוביל סיור במקום ותספר על תהליך התכנון שבו נהנו האדריכלים מיד חופשית לגמרי, והפיק בניין חדשני וניסיוני לתקופתו.

* גן יעקב, דיזנגוף 13. סיור מודרך בשבת ב-16:00. סיור עם אדריכלית הנוף ליטל סמוק פביאן, שהופקדה על עבודות השימור והשחזור שבוצעה לאחרונה במקום. הפרויקט כלל שינויים אדריכליים שנויים במחלוקת שיצרו קשר רציף בין שדרות רוטשילד לשדרות ח"ן ושיקום של הצמחייה ההיסטורית שיש הסבורים כי החזיר לגן את חנו המקורי.

* הבריכה האקולוגית בכיכר רבין. שלושה מפגשים ביום שישי ב-12:00, 13:00 ו-14:00. מפגש עם אבי לוי מאגף שפ"ע בעיריית תל אביב שאחראי על השיפוץ החינני של הבריכה, שהפיח מחדש חיים בכיכר. לוי יספר על שיפוץ הבריכה והקמת המערכת האקולוגית סביבה.

* בית חולים דג'אני (מרכז גריאטרי צהלון), שדרות ירושלים 100 פינת רחוב ד"ר ארליך, יפו. שלושה סיורים פתוחים ביום שישי ב-10:00, 11:00 ו-12:00. ביקור במתחם צהלון הכולל את בית החולים ההיסטורי ליולדות שהקים ד"ר פואד איסמעיל בראשית שנות ה-30, את הווילה ששימשה למגוריו ואת גינת הנוי רחבת הידיים שסביבם.

* בית קזנובה, נתיב המזלות 4 יפו. פתוח ביום שישי ב-15:30-18:00 ובשבת 11:00-16:00. ביקור במתחם שנבנה באמצע המאה ה-17 על ידי המסדר הפרנציסקני בכניסה לנמל יפו. המתחם שימש בתחילה כאכסנייה לצליינים לפני עלייתם לירושלים, ומאוחר יותר כמנזר. באחרונה שופץ הבית וחולק לדירות יוקרה על ידי סמי שלום כנפו מסטודיו Architype.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ