מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

החלילן מרסל מואיז

קול המוסיקה, שישי, 18:00

המאה ה-20 ראתה בעלייתם של חלוצים בתחום הביצוע המוסיקלי, מוסיקאים שבמו ידיהם שינו את גורל הכלי שלהם והעבירו אותו אל עידן אחר - מודרני, חדשני, פופולרי; והצעידו אותו קדימה מבחינת טכניקת נגינה, שיטות הוראה, וגיוון הרפרטואר. אנדרס סגוביה, הגיטריסט הספרדי, החיה את הגיטרה; ונדה לנדובסקה את הצ'מבלו ואיתו את הגישה ההיסטורית לביצוע מוסיקה עתיקה, אלפרד דלר את קול הקונטרה-טנור - ומרסל מואיז הצרפתי (1889-1984) את החליל. בהקלטות מ-1927 וכן מאמצע שנות ה-30 של המאה ה-20, ביצירות באך וטלמאן ובקטעי הדרן וירטואוזיים, אפשר להתוודע לחלוץ החליל, שסלל את הדרך לחלילנים גדולים - ואתם להמונים - כמו ז'אן פייר רמפאל וג'יימס גולוויי.

עוד המלצות

שירי מות ילדים

ארטה, ראשון, 20:15

המוות נכח כל הזמן בחייו של גוסטב מהלר, שאיבד רבים מבני משפחתו ובראשם בתו, וחי בצל מחלת הלב שלו שלבסוף הביאה למותו בגיל צעיר. המחזור "שירי מות ילדים" משקף את הטראגיות של חיי מהלר בכל עוצמתה - וכאן מקבל משנה תוקף בביצוע שלו, על ידי הבריטון תומס קווסטהוף - זמר נפלא שקולו מלא הבעה בכל סגנון, מהקדרות המהלרית ועד שירי סינטרה. הקונצרט בשנה שעברה בדרזדן, בניצוח זובין מהטה, ציין 150 להולדת מהלר - שהשנה מלאו 100 למותו.

הדיוות של הג'ז

מצו, שני, 21:30

שעת השיא במצו מביאה כדרכה קלאסיקה, אבל לא קונצרטית אירופית דווקא, אלא ג'זית-בלוזית אמריקאית. השעה הזאת מוקדשת לשלוש זמרות אמריקאיות: שרה ווהן, אלה פיצג'רלד, ובילי הולידיי. הארכיון המוסיקלי מביא קטעים נדירים של השלוש, שמביניהן קשה למצוא בעיקר תצלומים של בילי הולידיי, שקולה ואישיותה השאירו חותם כל כך עמוק בתולדות המוסיקה במאה ה-20.

עברי גיטליס מנגן צ'ייקובסקי

ארטה, שלישי, 6:00

יהלום מהארכיון: בקונצרט מ-1965, כשהיה צעיר מבריק והכי מקורי בסביבה, מנגן הכנר עברי גיטליס את הקונצ'רטו של צ'ייקובסקי. יליד חיפה ב-1922 מנגן גם היום גיטליס את הרפרטואר הקלאסי, ובמקוריות והעזה והומור משגעים; אז היה אולי יותר רציני, אבל לא פחות נועז; ובסרט הזה אפשר יהיה לצפות בו ולשמוע אותו גם בקטעי סולו מאותן שנים - פרקים מהסונטה של ברטוק, וקטעים וירטואוזיים של ויניאבסקי.

ישירות מתל אביב

מצו, חמישי, 22:00

הישג לתחרות רובינשטיין: גם הפעם ישדר ערוץ מצו את קונצרט הזוכה מבין השישה שעלו לגמר - בשידור כמעט ישיר: הגמר כולל שני ערבים של קונצ'רטי גדולים בליווי התזמורת הפילהרמונית הישראלית, ולכן ישודר הקונצרט באיחור של שעה אחת או של יום ושעה - בשניהם הממד החי שלו לא ייפגע.

קונצרט הנובל

מצו, רביעי, 21:30

לשוודים טעם טוב במוסיקה, והם הביאו לטקס פרסי הנובל ב-2008 את המבצעים המשובחים ביותר שלהם: מקהלת אריק אריקסון, שתי זמרות סולניות ושני סולנים וביניהם הסופרן מיה פרסון, ואת התזמורת המלכותית השוודית. ליוס המנצח הם פנו לחו"ל: ג'ון אליוט גרדינר נבחר, וניצח על הסימפוניה השביעית של דבוז'ק ובלב הקונצרט על המיסה הגדולה בדו מינור של מוצרט.

אפשר גם

* "הנודד". הטריו הזה, שאימץ כשמו את הסמל הרומנטי הגדול מכולם, מנגן שתי יצירות מלב הקלאסיקה: שלישייה של היידן, ושלישייה מוקדמת היידנית בעצמה, אופ' 1, של בטהובן (מצו, שישי, 22:50).

* פרחיה למשכימי קום. שידור חוזר לסרט התיעודי על הפסנתרן מארי פרחיה, תושב העולם שחלק גדול מחייו הפרטיים והמקצועיים נמצא בישראל (ארטה, שבת, 6:00).

* אבאדו בלוצרן. שנת מהלר לא מרפה, והפעם מביאה בכנפיה קונצרט מאחד מפסטיבלי לוצרן האחרונים שבו ניצח קלאודיו אבאדו על הסימפוניה הרביעית ועל שירי ריקרט. המצו סופרן מגדלנה קוזנה שרה (ארטה, ראשון, 10:40).

* מוצרט בקרנגי הול. הקונצ'רטו מס' 17 עם לייף אובה אנדסנס וקטיעם מ"נישואי פיגארו" בקונצרט הנחמד הזה, שכלל גם פתיחות לאופרטות וצולם בניו יורק ב-2006 (מצו, רביעי, 23:10).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ