גלאם-מה בישלה דייסה: דור הבייבי-בום ממציא כינויים חדשים

מתוך התנגדות להיקרא בכינוי שעשוי לגרום להם להיתפש כזקנים, סבים וסבתות החלו לאמץ חידושים לשוניים ווריאציות אתניות

ניו יורק טיימס
אלכסנדרה זיסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
אלכסנדרה זיסו

בהופעה בתוכנית טלוויזיה סיפרה לאחרונה גווינת פלטרו שאמה, השחקנית בליית דאנר, רצתה שנכדיה, אפל ומוזס, יקראו לה "ווף" (Woof). "אמא שלי לוהטת, והיא לא רצתה שיקראו לה 'סבתא'", אמרה פלטרו.

סבתא הוליוודית אחרת, השחקנית גולדי הון, כתבה בביוגרפיה שלה כי שמחה מאוד כשנולד נכדה, "אבל האם באמת הייתי 'סבתא'?" (או, כפי שייללה שירלי מקליין בסרט "תנאים של חיבה" מ-1983, "למה אני צריכה לשמוח להיות סבתא?"). זו מלה, המשיכה הון, "שיש לה כל כך הרבה קונוטציות של זיקנה ותשישות. בני אוליבר החליט שצריך לקרוא לי 'גלאם-מה' (על משקל Grandma, סבתא באנגלית), ואני חשבתי שזה מבריק וכולנו צחקנו מזה נורא". הכינוי דבק והוא מופיע במילון המקוון UrbanDictionary.com.

מתוך התנגדות להיקרא בכינוי שעשוי לגרום להם להיתפש כזקנים, סבים וסבתות בני דור הבייבי-בום החלו לאמץ חידושים לשוניים של פעוטות ווריאציות אתניות. מיקי סולס, בת 28, מנהלת מכירות בחברת ראלף לורן המתגוררת בסן-דייגו, אמורה ללדת את תינוקה הראשון בתחילת יוני. השמות שבהם יכנה הפעוט את הוריה כבר נבחרו. הסבתא לעתיד, איירין דוסון, תיקרא "נונה", ברמיזה לשורשיה המלטזיים. הסב לעתיד, ג'ון דוסון, ייקרא "פאפא ג'ון". "אשתי ואני רצינו בתחילה שהפעוט יכנה אותנו איירין וג'ון", הוא אומר. "סבא, סבתא, סבתאל'ה, סבאל'ה וכו' משדרים מסר של זיקנה".

סבים וסבתות יכולים לבחור להם כינוי מתוך אפשרויות אופנתיות, שובביות, בינלאומיות או מסורתיות המוצעות באתר Grandparents.com. הם גם יכולים לפנות ל"ספר השמות של הסבים והסבתות החדשים", שבו הצעות כמו "פופסי ובאבה" או "'סונומה ונאפה' לצמד מתוחכם יותר".

לבחירת כינויים בסגנון חופשי יש יתרונות בעולם של משפחות גרושות או מורכבות באופן אחר. "להרבה ילדים יש יותר משני סטים של סבא וסבתא, כך שאחת הסיבות לבחור בשמות שונים היא כדי להבחין יותר טוב בינם לבין האחרים", אומרת דנה פוינטס, עורכת המגזין "Parents". אנה קרפטון ווקר, בת 36 מברוקלין, היתה צריכה למצוא שמות לארבעה צמדים של סבא וסבתא - "משימה לא פשוטה", היא אומרת. אמא שלה היא כעת "ממו", אבא שלה הוא "פו-פו". לבנה של ווקר, וייאט בן השנתיים, יש גם "ננה", "בויה-בויה", "פופ-פופ", "קיו" ו"גרנדמה פאטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

מפגינה מול בית המשפט העליון הארה"ב

פסק הדין שביטל את זכות האשה על גופה ראוי לשמש אות אזהרה גם כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ