"מסיבת התה של המיליארדרים", ערוץ 8 | לא כוס התה שלי

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"מסיבת התה של המיליארדרים", שישודר הערב בערוץ 8, הוא סרט מעניין המתאר את הכוחות שמאחורי "מסיבת התה", התנועה העממית ששטפה את ארצות הברית בשנה שעברה והתנגדה בין היתר לרפורמות בביטוח הרפואי. לפי הסרט התיעודי הזה, ולפי מאמרים שהתפרסמו ב"ניו יורק מגזין" וב"ניו יורקר", המיליארדרים צ'רלס ודייוויד קוך, בעזרת חבריהם התורמים למטרותיהם, הם שמניעים את הגלגלים בארגון אנטי-ממשלתי זה, כדי לקדם את האינטרסים של תאגידיהם.

אנשי "מסיבת התה" הם בעיקר אנשים ממעמד הביניים, כאלה שמטילים ספק בכך שברק אובמה נולד בארצות הברית, פטריוטים, אנשי קבוצות מיליציה, אבל גם אנשי קרן ששמה "AFP" - אמריקאים למען שגשוג, התומכים בהתערבות מועטת ביותר של הממשלה ובשוק חופשי פרוץ, כלומר גרסה קיצונית של קפיטליזם.האחים קוך נמצאים במקום החמישי ברשימת 400 העשירים של העיתון "פורבס". קורט דייוויס מארגון גרינפיס חוקר את תעשיות קוך זה שנים. זו חברה לזיקוק וצנרת ואף שהיא החברה השנייה בגודלה בארצות הברית, הציבור כמעט שלא מכיר אותה. לטענתו, "AFP" הם לוביסטים לקידום תעשיות, ומטרתם להפריע לממשלה כדי להפחית מסים מהתאגידים ולצמצם את השפעת החוקים הסביבתיים (שחברותיהם ייפגעו עם כניסתם לתוקף).

המפגינים ב"מסיבות התה" מדגישים עד כמה הם לא נהנים משום מימון. לדבריהם, הם אנשים עם משאבים מאוד מוגבלים והם באים בשם ערכים כחירות וצדק. אך המומחים בסרט מראים כיצד נעשים מניפולציה, סחר במידע מוטעה וניצול של הספקנות הבריאה של אמריקאים כלפי השלטון ושל התפישה האינדיבידואליסטית של אמריקה.

ונדל פוטר, בכיר לשעבר בתעשיית חברות הביטוח, מאס בשיטותיהן הנלוזות והחליט לספר עליהן. "חברות הביטוח יודעות שיש מעט מאוד הערכה כלפיהן", הוא אומר בסרט, "אז הן מקימות קבוצות תמיכה שיפיצו את המסרים בשבילם. גוף שלישי מעביר את המסר".

הסרט משכנע (אולי את המשוכנעת), יש בו הרבה מידע, מומחים מעניינים והסברים הגיוניים, אבל הוא נוטה לעתים לפסול במומו. הוא יוצא נגד תעמולה עם הרבה מאוד מידע ופרטים - המצרך החשוב בדמוקרטיה, אומרים מומחי הסרט, אך לא נמנע לגמרי מתעמולה בעצמו. רגע אחרי שמראיינים מדענית שאומרת כי רוב מדעני העולם תומכים בתיאוריה של שינוי אקלימי כהוכחה לצדקת התיאוריה, מציגים מדען ששמו ד"ר פרד סינגר המתנגד לתיאוריה הזאת, ויוצא הסרט טוען שאנשים מוכנים להקשיב לו רק משום שהוא מדען. "מסיבת התה של המיליארדרים" מטיף להטיל ספק; אולי הטלת ספק בכמה מממצאיו, או לפחות מהדרך שהם מובאים בסרט, היא תופעת לוואי של המסר הזה.

"מסיבת התה של המיליארדרים". ערוץ 8, 21:30

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"