קצרים

הוויולן זאב שטיינברג מת בגיל 63, לבנת מבטיחה לא להפסיק את התמיכה בתזמורת הקאמרית הישראלית ומשרדי האדריכלים שיתחרו על תכנון הקמפוס בבצלאל

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלריה

הוויולן זאב שטיינברג, מבכירי התזמורת הפילהרמונית, מת בגיל 93

הנגן הוותיק זאב שטיינברג, לשעבר מבכירי הפילהרמונית, מת אתמול בגיל 93 בביתו בקרית אונו. וולפגנג שטיינברג עלה ארצה בהיותו בן 20, התגורר בעין חרוד, בבית השיטה ובבאר טוביה ואחר כך עבר לתל אביב ועבד חמש שנים כנהג מונית. בשנות ה-40 הסיע בין השאר את נגני הפילהרמונית לקונצרטים מחוץ לעיר. במקביל השתלם בנגינה אצל עדן פרטוש. לבסוף התקבל בעצמו לתזמורת הפילהרמונית - למרות התנגדות של שני נגנים בכירים שאמרו (כך סיפר שטיינברג לימים) "מה אנחנו צריכים נהג מונית, חובב, זה לא מתאים" - וגם השתתף במשך עשרות שנים ברביעיות מיתרים נחשבות והיה ממייסדי אנסמבל "מוזיקה נובה". שטיינברג נודע כבעל הומור וידידותי. חברו לתזמורת יעקב מישורי אמר עליו: "המלים 'ואהבת לרעך כמוך' היו מאפיין מובהק של זאב". מ-1960 התגורר שטיינברג בקרית אונו עם אשתו השנייה הצעירה ממנו ב-30 שנה ועם בתם. הוא הותיר אחריו גם בן ובת מאשתו הראשונה, נכדים ונינים. ב-2008, בהיותו בן 90, קיבל זאב שטיינברג אזרחות כבוד של עיר מולדתו טריר בגרמניה וניגן שם לפני תלמידים בבית הספר שבו למד בילדותו. הלווייתו של שטיינברג תתקיים היום בשעה 14:00 בקרית שאול, תל אביב.

חגי חיטרון

השרה לבנת: לא תיפסק תמיכה בתזמורת בשל בחירת הרפרטואר האמנותי שלה

פסטיבל ואגנר בעיר ביירוית שבגרמניה, שיתחיל בסוף יולי הקרוב, כבר מעורר סערה בישראל נוכח הופעתה המתוכננת של התזמורת הקאמרית הישראלית בעיר, בימי הפסטיבל. פרסום בידיעות אחרונות הכריז אתמול על כמה חברי כנסת שמתכננים הצעת חוק, לפיה ישללו תקציבים מתזמורות המתכוננות לנגן מיצירות ואגנר ולהשתתף בפסטיבל, ביניהן תזמורת ראשון לציון והתזמורת הקאמרית. תזמורת ראשון לציון הודיעה שהיא עצמה או מישהו מטעמה לא יצרו קשר עם הפסטיבל, לא מתכוננים לנגן בו ולשלוח אליו נציגים וכלל אינם מתכוננים לנגן מיצירות ואגנר, ולפיכך שרבוב שמה בהקשר זה עלול להיות מוגדר כהוצאת לשון הרע. התזמורת דרשה איפוא מהעיתון התנצלות מיידית ותיקון הדברים; ואילו התזמורת הקאמרית כבר הבהירה מזמן שאף על פי שתופיע מטעם עיריית ביירוית במקביל לפסטיבל, היא לא תנגן במסגרתו - הבדל משמעותי, לאור המדיניות השנויה במחלוקת של הפסטיבל בזמן המשטר הנאצי בגרמניה. אשר לעצירת התקציבים: שרת התרבות לימור לבנת הזדרזה להגיב גם היא לפרסומים, והודיעה שעל אף מורת הרוח שלה מכך שתזמורת ישראלית תופיע בפסטיבל "המוקדש ליצירותיו של המלחין הנאצי", כלשון ההודעה - על אף שוואגנר לא יכול היה להיות נאצי כי מת עוד לפני שמייסד הנאציזם היטלר נולד - אין באפשרות משרדה להפסיק תמיכה בתזמורת "בשל בחירת הרפרטואר האמנותי".

נעם בן זאב

נבחרו משרדי האדריכלים שיתחרו על תכנון הקמפוס החדש של בצלאל

הנהלת בצלאל הרכיבה את הרשימה הסופית של משרדי האדריכלים שיתחרו על תכנון הקמפוס החדש של האקדמיה, שעתיד לקום במגרש הרוסים במרכז ירושלים. ששת המשרדים הנבחרים ניצבים בחזית העשייה האדריכלית בארץ ובעולם, חלקם מתמודדים באופן עצמאי וחלקם בחרו להיכנס לתחרות עם שותף מקומי. המשרדים הם נורמן פוסטר ושות' מבריטניה, חוויאר דה גייטר מבלגיה, סטודיו סאנה (קזויו סג'ימה וריו נישיזאווה) מיפאן בשותפות עם משרד ניר-קוץ, משרדו של אסף לרמן בשותפות עם האדריכל האמריקאי סטיבן הול, משרד חיוטין אדריכלים מגבעתיים ומשרד מייזליץ-כסיף בשיתוף משרד RMJM הבינלאומי. שניים מתוך האדריכלים המשתתפים זכו בעבר בפרס פריצקר שנחשב לעיטור הגבוה ביותר בעולם האדריכלות - נורמן פוסטר והצמד סג'ימה ונישיזאווה. "זאת ללא ספק צפויה להיות תחרות קשה מאוד", אמר אחד האדריכלים המשתתפים בתחרות. כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ", הנהלת בצלאל החליטה לפני כחודשיים לבטל במפתיע את תחרות התכנון הקודמת שבה זכה לפני כחמש שנים משרד studyo הגרמני-טורקי, בשל מה שהוגדר כ"חוסר ניסיון של המשרד הזוכה". בעקבות ביטול התחרות הזמינה ההנהלה שמונה משרדים מהארץ ושמונה מחו"ל להתמודד בתחרות חדשה וכאמור צמצמה את הרשימה לשישה בלבד. בשבועיים הקרובים יידרשו המשרדים המשתתפים להגיע לראיון אישי ומתוכם ייבחר הזוכה. פרופ' ארנון צוקרמן, נשיא בצלאל, הבהיר כי הפעם ייבחר המשרד על סמך ניסיונו בתכנון ובבנייה של מוסדות ציבוריים גדולים בכלל ומוסדות אקדמיים בפרט. ההחלטה לקיים תחרות חדשה עוררה סערה בקרב המורים במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל, בפרט אלה מהם שהשתתפו בתחרות המקורית. נוסף על כך, בימים אלה מתגבשת יוזמה בבצלאל לבחון שימוש בבניינים קיימים במרכז העיר במקום לבנות קמפוס חדש.

נועם דביר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ