בין פסטיבל קאן לאליטה הירושלמית

יוסף סידר, שפיספס את הטקס בו זכה סרטו "הערת שוליים" בפרס התסריט הטוב ביותר, אמר אמש בבכורת הסרט בארץ שדווקא ההיעדרות גרמה לו להתחבר לזכייה. "כשנמצאים על הבמה לא ממש חווים את זה, כשאתה רואה את זה מבחוץ - יש רגע של סיפוק"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

את הידיעה על זכייתו של "הערת שוליים" בפרס התסריט הטוב ביותר בפסטיבל קאן קיבל יוצר הסרט יוסף סידר בהודעת אס אם אס, כשהוא ממתין בשדה התעופה של מינכן בדרכו חזרה לריביירה. סידר, שהתבקש שלשום לחזור לקאן כמה שעות לפני טקס הנעילה, סיפר אמש ל"הארץ" שפיספוס ההכרזה דווקא שימח אותו. "בדיעבד אני מוצא בזה משהו חיובי. כשנמצאים על הבמה לא ממש חווים את זה. ככה כשאתה רואה את זה מבחוץ, כשאתה לא נוטל חלק בזה, יש בזה משהו מאוד נקי, רגע של סיפוק ושל להיות עם עצמי", הוא סיפר.

גם אתמול, בהקרנת הבכורה של "הערת שוליים" בסינמטק בירושלים נראה היה שהוא מעדיף להתרחק מההמולה. סידר הגיע לסינמטק כמה שעות אחרי שנחת חזרה בארץ. בעת ההקרנה, לאחר המינגלינג המחייב, נעמד סידר בעורף האולם, כמעט מתחבא בפינה, מציץ על הקהל. "הופתענו, לא חשבנו שנזכה, הייתה לנו פרימיירה מאוד מוצלחת, הסרט מעניין אבל אני מעדיף להימנע מלדבר על תוכנו", הוא אמר לכתבים לפני ההקרנה.

"הערת שוליים", שסידר כתב וביים, ייצא לבתי הקולנוע בישראל ב-2 ביוני. עלילת הסרט מתרחשת במרתפי הספרייה הלאומית של האוניברסיטה העברית בירושלים, ובמרכזה שני חוקרי תלמוד, אב (שלמה בראבא) ובנו (ליאור אשכנזי), המנהלים מערכת יחסים טעונה ומורכבת.

הפרמיירה הייתה מפגש של כל מי שנחשב לאליטה בירושלים - שהסרט במידה רבה עוסק בה. מלבד ראש העיר, ניר ברקת ושר המשפטים, יעקב נאמן, נראו בין היתר עורכי דין, שופטים, חברי כנסת, רופאים, אנשי טלוויזיה, ופוליטיקאים מקומיים.

בירושלים רואים בסרט ובפרס לא רק הישג אמנותי, אלא סיבה לגאווה לוקל-פטריוטית. "ירושלים על המפה הבינלאומית וממשיכה לפאר את מסכי הקולנוע בארץ ובעולם", אמר ראש העיר ברקת, "מיזם הקולנוע הירושלמי שהקמנו יחד עם הרשות לפיתוח ירושלים וממשלת ישראל תמך בסרט 'הערת שוליים' במיליון שקלים ואנו נמשיך לסייע ליוצרים ולמפיקים לצלם בירושלים סרטים וסדרות טלוויזיה. אנו גאים ביוצרים ומברכים אותם על הכבוד הגדול שהביאו לירושלים ולמדינת ישראל".

בעירייה ציינו כי הקמת הקרן הביאה להגדלת מספר הסרטים שצולמו בעיר מ-5% ל-20%. ברקת גם ציין ששני הסרטים הקודמים שנעשו במסגרת המיזם זכו בפרסים נחשבים - "הדקדוק הפנימי" של ניר ברגמן זכה בפרס סאקורה גרנד פרי בפסטיבל הבינלאומי של טוקיו ו"שליחותו של הממונה על משאבי אנוש", זכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל לוקרנו שבשווייץ, ובחמישה פרסי אופיר.

בראש חבר השופטים של פסטיבל קאן ה-64 עמד השנה השחקן רוברט דה נירו, והוועדה כללה בין היתר גם את השחקנים אומה תורמן וג'וד לאו. במהלך הפסטיבל רכשה חברת ההפצה האמריקאית "סוני פיקצ'רס קלאסיקס" את זכויות ההקרנה של "הערת שוליים" בצפון אמריקה ובאמריקה הלטינית. את סידר ייצגו במשא ומתן אנשי חברת ההפקה וההפצה הבריטית "WestEnd Film", וחברת ייצוג האמנים האמריקאית ICM.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ