התנועה האמנותית

תערוכת "וורלד פרס פוטו" בביירות נסגרה בשל השתתפות צלם ישראלי; מטלון, טויסטר וקריספל בתצוגת אמנות חדשה בכנסת

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

הגלריה בכברי נסגרת עקב הפסקת התקצוב מהמועצה האזורית

לאחר 34 שנות פעילות תיסגר בסוף החודש הגלריה לאמנות ישראלית בקיבוץ כברי. הגלריה, שהציגה בשנה האחרונה תערוכות מתחלפות, בהן של יעל בלבן, פנינה רייכמן וארז ישראלי, אורי ריזמן, יחיאל שמי, משה קופפרמן, יעל רוכמן ורוני שניאור, תינעל עם סיום התערוכה הנוכחית המוצגת במקום, המשותפת ליאיר גרבוז ומיכאל קיסוס גדליוביץ'.

לדבריה של דרורה דקל, המנהלת את הגלריה ב-17 השנים האחרונות, אי-סדירות בהעברת הכסף לפעילות הגלריה מהמועצה האזורית מטה אשר הביאו לגירעון גדול וחוסר יכולת להמשיך בפעילות. הגלריה, הוותיקה מבין גלריות האמנות הקיבוציות, פעלה בשנה האחרונה על בסיס תקציב מצומצם שלו דאג הקיבוץ, אך תקציב זה כיסה רק חלק קטן מעלות הפעילות, מה שגרם לחוב מתמשך.

"גם התערוכה של גרבוז וגדליוביץ' כמעט לא נפתחה", אמרה דקל. "האמנים שהיו צריכים להציג בקיץ הקרוב יודעו על כך שתערוכתם לא תתקיים. תערוכה חשובה שתוכננה לספטמבר התבטלה. אנחנו משלמים את המחיר על בלגן במועצה האזורית, שאינה מעוניינת להחזיק את הגלריה. שום פתרון שניסיתי להציע, כמו מכירת עבודות מאוסף הגלריה או לקיחת הלוואת גישור, לא אושר".

בקיבוץ כברי פועלים היום שני מוקדים תרבותיים נוספים - אטלייה שמי (שנפתח השנה לקהל) ומרכז גוטסמן לתחריט.

לדברי יהודה שביט, ראש המועצה האזורית מטה אשר, על הקיבוץ להיות אחראי להפעלת הגלריה. לדבריו, מתכונת העברת הכסף שיושמה עד כה, כחלק מתקציבו של מתנ"ס כברי הפועל כעמותה, לא תוכל להימשך. עם זאת, שביט מסר כי הסכם חדש אמור להבטיח את העברת הכסף שנגרע מתקציב הגלריה במשך 2010 וחמישה חודשי 2011.

מיזם "שנת האמנות" בתל אביב יתחיל בספטמבר

פרויקט האמנות והחינוך "תל אביב - שנת האמנות" יחל בספטמבר הקרוב, עם פתיחת שנת הלימודים תשע"ב. בעקבות פתיחתו של אגף מוזיאון תל אביב החדש ע"ש הרטה ושמואל עמיר (שעתידה להתקיים בסוף אוקטובר) החליטה עיריית תל אביב, יחד עם מוזיאון תל אביב לאמנות וארגון "עיר עולם", להכריז כי בשנה הבאה תוענק תשומת לב יתרה לאירועי האמנות המתקיימים בעיר. כחלק מהפרויקט ייערכו אירועי אמנות הכוללים שיתופי פעולה עם מוסדות בינלאומיים כמו הטייט-גלרי ואירוע "Art Weekend", שיתקיים במארס ויכלול סימפוזיונים, מסלולי סיורים ועבודות מיצג מוזמנות ועוד.

מדי שביד, מנהלת תוכנית שנת האמנות, מסרה: "אירועי שנת האמנות יבקשו להשתלב ביוזמות קיימות, כמו פסטיבלים וביאנלות, אך המטרה היא לתמרץ ולפתח אותם ולהציע יוזמות חדשות שיפעילו חשיבה רב-תרבותית, התערבות קהילתית וערוצי פעולה אלטרנטיביים".

בהתאם לגישתה של שביד, יפורסמו השנה אירועי האמנות בעיר גם באנגלית. חלקו החינוכי של הפרויקט יכלול, מצד עיריית תל אביב, תגבור לימודי האמנות בבתי הספר העירוניים וכן יוזמות שונות, בהן דיאלוג בין תלמידים בישראל למוסדות תרבות שונים דרך יצירת עבודות וידיאו.

תערוכת "וורלד פרס פוטו" בביירות נסגרה בשל השתתפות צלם ישראלי

"וורלד פרס פוטו", תערוכת הצילום העיתונאי הבינלאומית, נסגרה ביום חמישי האחרון בביירות, עקב דרישת רשויות לבנוניות להסיר מהתערוכה תצלומים של הצלם הישראלי עמית שעל. שעל, שזכה בפרס המקום השלישי בקטגוריית "אמנות ובידור" במסגרת תחרות הצילום העיתונאי הבינלאומית (ובפרס הראשון בתחרות הישראלית), הציג בתערוכה שישה תצלומים מתוך הסדרה "אלטנוילנד". אף שאינם פוליטיים באופן מוצהר, אמר גורם לבנוני כי ישראל ולבנון נמצאות "במצב מלחמה" וכי קיים חשש לעבודות, וכן לתערוכה כולה, עקב השתתפותו של שעל בה.

בעקבות הדרישה להסיר את סדרת התצלומים החליט ארגון צילום העיתונות לסגור את התערוכה, שנחשבת למרכזית מבין התערוכות העוסקות בתחום בעולם. התערוכה מוצגת במקביל ב-11 ערים נוספות בעולם, בהן אמסטרדם, המבורג, רומא ומילאנו, וצפויה להיפתח בשבוע הבא בפאריס, מדריד ובבריזביין שבאוסטרליה.

"זה נושא כאוב", אמרה דנה וולפיילר, המנהלת והיוזמת של התערוכה בישראל ויוזמת התערוכה "עדות מקומית". "זה מצביע על הסלמה בשנים האחרונות. הארגון ראה בביירות מקום רגוע והתערוכה הוצגה בה מאז אמצע שנות ה-90. צלמים ישראלים תמיד השתתפו בה, וזו פעם ראשונה שבה עולה בעיה סביב זהותם של הצלמים".

עוד אמרה וולפיילר כי "בחירת התמונות לתערוכה היא תהליך מוקפד המתבצע באנונימיות. פעולת צנזורה אינה עולה בקנה אחד עם ארגון שחרת על דגלו זרימת אינפורמציה חופשית ללא צנזורה".

שעל אמר בתגובה לסגירת התערוכה: "לא ייתכן שאם תפורסם תמונה לא מחמיאה של הצבא האמריקאי, התערוכה לא תוצג בארצות הברית, למשל. מדינות שיציגו את התערוכה יצטרכו בעתיד להביא את זה בחשבון".

מטלון, טויסטר וקריספל בתצוגת אמנות חדשה בכנסת

ביום שלישי בשבוע הבא תיפתח במשכן הכנסת "מרקם ישראלי", תערוכת קבע קבוצתית שבה יוצגו 46 עבודות של 31 אמנים ישראלים. ועדת רכישה מקצועית, שעם חבריה נמנו נירית נלסון, תמנע זליגמן ולביאה שטרן, בחרה את העבודות לאחר שבחנה עבודותיהם של כ-500 אמנים. בין השאר, תכלול התערוכה עבודות של אוהד מטלון, אריאלה פלוטקין, ינאי טויסטר, יוסף קריספל, סשה סרבר, הדס רשף ועילית אזולאי. תקציב הרכישה הסתכם ב-300 אלף שקל.

אחד הציורים בתערוכה, שנמצאת כעת בשלבי תלייה, עורר בשבוע החולף תשומת לב תקשורתית לאחר שח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) שלח מכתב בקשה להסירו, בשל טענה כי הציור עוסק בנכבה. לדברי האמן אריק בוקובזה, יוצר הציור המדובר, "משפחת הפרדסן", הדימוי מבוסס על תצלום של צלם ארמני משנות ה-30.

בציור מתוארת משפחה בת 13 נפשות על רקע עץ תפוזים. בוקובזה הגיב בציור זה, לדבריו, לציוריו של נחום גוטמן, שבהן תוארו דמויות ערבים בפרדס מ"פרספקטיבת פרש ובצורה אנונימית".

בוקובזה הופתע מתגובתו של אלדד דווקא לציור זה, שכן עבודה נוספת שלו שרכשה הכנסת מתארת דמות פרש על גבי מפה ישנה של פלשתינה. עוד מסר בוקובזה כי הטענה שהועלתה בעקבות הפרשה, כאילו ביצע שינויים בעבודתו לאחר מכתבו של אלדד, אינה נכונה.

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, פסל את בקשתו של אלדד והחליט להשאיר את הציור בתערוכה, כדי לא לפגוע בחופש הביטוי.

כתבות מומלצות

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

פרארי קופצת

נהגים בפורמולה 1 חוששים ש"יזדקקו למקל הליכה בגיל 30"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ