אירועי פסטיבל "מתחת להר": הקשר בין החיים לאמנות במרחב הציבורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירועי פסטיבל "מתחת להר", אשר יחלו ביום רביעי הקרוב במסגרת עונת התרבות הירושלמית, יחגגו את האמנות במרחב הציבורי ואת ההקשרים שבין חיים ואמנות. הפסטיבל, אשר מגדיר את עצמו כפסטיבל לאמנות ציבורית חדשה, יתקיים בכמה אתרים במקביל. בגלריה החדשה של בצלאל בירושלים "יפו 23" מוצגת זה כשבועיים תערוכתו של האמן והפסל הלל רומן, שבעצם בנויה כולה כחלל חברתי המזמן התכנסות ופעילות. התערוכה נעשתה בהשראת עבודתו של אוסטן סיינט בארב הריסון, האדריכל שתיכנן את בניין הדואר המרכזי שבו שוכנת הגלריה.

במשך הפסטיבל (יימשך עד ה-23.6) יתקיימו אירועים רבים שייענו להצעה העיצובית והאדריכלית של רומן. בערב הפתיחה תתקיים בחלל חזרה גנרלית פתוחה לקהל בהשתתפות מוסיקאים כמו: אבי בללי, רע מוכיח, מורן גוטמן, אשר צילמו והקליטו את ירושלים ובזמן האירוע יעבדו עם החומרים שאספו וייצרו מיקס אודיאלי רב שכבות, כיאה לעיר מרובת השכבות.

במרפסת הגלריה התקינה איילה לנדאו מיצב חדש העומד בזיקה לנוף הנשקף מהמרפסת הצופה אל עבר העיר העתיקה. בהמשך השבוע (5.6) יתקיימו בחלל צילומים של הסרט "רפובליקה" של ענת אייזנברג, המזמינה את האורחים להשתתף בו. באותו הערב יוצג המחזה "ישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת על תמלוגי הגז הטבעי" בהשתתפות יונתן לוי וחברי תיאטרון מעין. "מוטרף, מצחיק עד דמעות, עצוב עד דמעות, סאטירה, גרוטסקה, פרודיה והוכחה ניצחת לכך שהמציאות עולה על כל דמיון", כך כתבה רותי סיני על ההצגה שבעצם מורכבת מקריאת פרוטוקול מספר 320 המתעד דיון בבית המחוקקים בעד ונגד הגדלת התמלוגים שחברות הגז משלמות למדינה.

מהערב הראשון ובמשך שישה ימים יערוך גיא ברילר, אחד האמנים המאתגרים ביותר בכל הנוגע לאמנות במרחב הציבורי, מסע בן שישה ימים לאורך גבולות 67', לצד מערכת כתב העת המקוון "ערב-רב" (יונתן אמיר ורונן אידלמן) ועם "ניידת השידור של הרשות העצמית", קרוון שברילר נוסע בו בשנתיים האחרונות לפעילויות שונות. המסע יתקיים תחת הכותרת הבומבסטית "שישה ימים ביוני - מסע לשחרור ירושלים", במהלכם ברילר מספר כי הם מעוניינים לעלות שאלות אודות "עצם רעיון שחרור ירושלים ולדרכים השונות להגשימו". במהלך המסע יפגשו השלושה עם אנשי דת, פעילים פוליטיים, היסטוריונים, אמנים ואדריכלים ובעזרתם ינסו לשחרר את ירושלים. כל המסע ישודר בזמן אמת במשך 24 שעות ביממה באתר האינטרנט של הפרויקט.

אל בית החולים הנסן למצורעים לשעבר (מרכוס 17) הוזמנו 13 אמנים מתחומים שונים, כדי לשהות בו במהלך כל חודש מאי וליצור עבודות במיוחד במקום וכן שיתופי פעולה. לכבוד האירועים יפתחו את הבית לקהל הרחב ובמקום יתקיימו מסיבות בחצר הבית, מופעי מוסיקה וארוחות משותפות. כמו כן, במהלך התערוכה "אמנות/חיים" המוצגת בגלריה הוקמה סביבת מידע והשראה הכוללת ספרים, מוסיקה וסרטים, ויתקיימו הרצאות, מפגשים וסדנאות. את עונת התרבות הירושלמית מנהל איתי מאוטנר ואילו עומר קריגר אחראי על הניהול האמנותי של פסטיבל "מתחת להר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ