אחרי 30 שנה: דרישת שלום מאנטון שמאס ודודו גבע

כמו למצוא פיקאסו בעליית הגג, כך הרגישו בכתר כשמצאו במחסני ההוצאה את "השקרן הכי גדול בעולם". עכשיו ספר הילדים של שאמס וגבע יוצא לאור מחדש

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

בשנת 1982 יצא לאור בהוצאת כתר ספר הילדים "השקרן הכי גדול בעולם" שכתב אנטון שמאס וצייר דודו גבע. סיפור האגדה, המבוסס על סיפור עם ערבי, מתרחש בממלכה רחוקה ושמה ממלכת הכזב. שליט הממלכה מכריז על תחרות לחיפוש השקרן המושלם. האיש שיספר לו סיפור שיתחיל בשקר ויסתיים בשקר יתחתן עם בתו הנסיכה.

מכאן מתגלגל סיפור נונסנס שיש בו תרנגול ענק, דקל גבה קומה שבראשו צומחת עיר, אבטיח שכשחותכים אותו מתגלות מדרגות, חמור שמאבד את זנבו, וגם פתגם חשוב: "מרבה סומסום מרבה דאגה". השקרן הכי טוב בעולם זוכה בסופו של דבר לא רק בידה של הנסיכה, אלא גם במינוי: "ובגלל ניסיונו בגידול סומסום ואבטיחים, הוענקה לו משרת שר החקלאות".

כמעט 30 שנה חלפו מאז יצא הספר לאור, והנה בשעה שחיפשה איריס מור, העורכת הראשית של הוצאת כתר, אחרי נכסי עבר של ההוצאה בארכיון, היא נתקלה בו. לדבריה, הרגישה כמו מישהו שמצא פיקאסו בעליית הגג. ואכן מדובר באוצר בלום. ספר ילדים מצחיק, אבל גם פוליטי ומפולפל, שעוסק באמת ושקר, במציאות ודימיון.

מור מספרת שהכירה את שמאס לפני שנים רבות בעיתון "העיר". "הוא היה יוצא לשטח, דיווח מהאינתיפאדה. אני חושבת שהוא כותב נהדר. הוא היה שולח טקסטים שלא היה צריך להזיז בהם פסיק. היה יוצא בבוקר לשטח לבוש במכנסיים לבנים וכתונת לבנה וחוזר מאירועי דמים לבן כמו שיצא. כשמצאתי את הספר התחלתי לחפש אחריו ושלחתי לו מייל".

שמאס הסכים שיוציאו את הספר מחדש עם תיקון אחד בלבד. "הוא אמר שאסתר סופר, שיזמה את הספר, התעקשה שיהיה כתוב שומשום ולא סומסום, והוא ביקש לשנות את זה. והוא אמר שאם המשפחה של דודו גבע תסכים אז גם הוא מסכים להוציא שוב את הספר". משפחתו של גבע הסכימה והחומרים - הטקסט והתמונות - נמסרו לידיו של המעצב להב הלוי.

שמאס הוא משורר, סופר ומתרגם ערבי ישראלי שנולד בכפר פאסוטה בגליל. ב-1986 הוציא לאור את ספרו "ערבסקות" שזכה להצלחה ותורגם לכמה שפות. עוד קודם לכן הוציא שני ספרי שירה. אולם מאז "ערבסקות" קולו נדם. נראה שמאס בחיי הארץ הזאת וכבר שנים רבות הוא חי במישיגן שבארצות הברית, מכהן כפרופסור באוניברסיטת אן ארבור, ואינו מעוניין להתראיין.

האם התייאש "מאתנו"? מור אומרת שכך זה נראה. "אמנם לא שוחחתי אתו על כך, אבל נראה לי שפוליטית הוא התייאש. יש לו ביקורת אדירה על המקום הזה ועל איך שהוא מתנהל. הוא מצא לעצמו פינה שבה הוא יכול לעשות את מה שמעניין אותו בשקט יחסית בלי להתעסק ביהודים וערבים".

הפסדנו סופר?

"אני מקווה שלא, אבל אם כן אז הפסדנו סופר גדול. אבל אנטון שמאס תמיד היה גם אינטלקטואל גדול ולא רק סופר".

דברים שכתב אנטון שמאס מארה"ב לרגל צאת המהדורה החדשה של הספר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ